Na místo Sazky by se ráda usadila sázková společnost Fortuna, plánuje do svých služeb zahrnout i dobíjení telefonů.

Na místo Sazky by se ráda usadila sázková společnost Fortuna, plánuje do svých služeb zahrnout i dobíjení telefonů. | foto: ČTK

Nad Sazkou se slétají supi, nabízejí alternativy dobíjení mobilů

  • 61
Kdo si chce dobít svou předplacenou kartu v mobilu přes terminály Sazky, má stále smůlu. Firma dodnes nezaplatila operátorům dlužné desítky milionů korun. Lukrativní byznys jí začínají přebírat pohotoví konkurenti. Hlavně banky a jiní provozovatelé elektronických terminálů.

Prostřednictvím Sazky si lidé dle údajů dostupných ve výročních zprávách dobíjejí kredit za necelých deset miliard korun ročně. Tři na sobě nezávislí vysoko postavení manažeři tuzemských mobilních operátorů pro MF DNES shodně uvedli, že si Sazka nechává provizi mezi sedmi a osmi procenty, přičemž méně než polovinu nechává trafikantům.

Sečteno a podtrženo, provize Sazky jen ze zprostředkování této služby činí dlouhodobě mezi čtyřmi sty miliony a půl miliardou korun. A o tyto peníze firma dočasně přišla a právě o ně nyní svedou souboj její konkurenti. Lidé si někde svůj kredit dobít musí, a kdo jich přiláká víc, vyhraje.

Roste zájem o dobíjení karet na benzinkách

"Za poslední týden, kdy operátoři pozastavili spolupráci se Sazkou, se zvedl objem transakcí na našich terminálech o 60 procent," uvedl Martin Záveský, ředitel tuzemské pobočky firmy Lekkerland. Jejím hlavním byznysem je především zásobování maloobchodních řetězců a čerpacích stanic potravinami, kromě toho ovšem nabízí i elektronické transakční terminály.

"V současnosti jich máme kolem 2 500 po celé republice a od minulého týdne, kdy Sazka přestala dobíjet, se poptávka po nich několikanásobně zvýšila. Po pravdě řečeno, byli jsme obrovským zájmem zaskočeni a zhruba 200 přístrojů v našich skladech nestačilo pokrýt poptávku. Pokud bychom měli dostatek zařízení, padla by během tohoto týdne třítisícová hranice. Další terminály jsme proto objednali," dodal Záveský.

Na místo Sazky se dere Fortuna

 Problémy Sazky přihrávají zákazníky i firmě Tipsport a svůj podíl chce i Fortuna.

Sázková kancelář Fortuna v současnosti na rozdíl od Tipsportu neumožňuje dobíjet kredit mobilních telefonů, nicméně v průběhu léta by se to mělo změnit. Podle mluvčího firmy Vladana Crhy už nyní probíhají jednání s představiteli operátorů.

"Až kolem poloviny letošního roku spustíme naši vlastní loterii, počítáme s tím, že všechny naše terminály dobíjení kreditu nabídnou," řekl Crha. Fortuna začala s operátory jednat už v polovině prosince, kdy se Sazka poprvé opozdila s platbami za dobíjení.

Sazka s operátory jedná, výsledek je nejistý

Tehdy společnosti O2 dlužila 250 milionů korun a T-Mobilu 50 milionů. Vodafone o dluzích nemluvil. Firma však brzy oheň uhasila s tím, že podle dobře informovaného zdroje MF DNES operátorům přislíbila, že je i přes své finanční problémy zařadí mezi partnery, jimž bude platit přednostně.

Slib, jak události posledního týdne ukazují, příliš dlouho nevydržel. Největší česká loterijní firma dnes stále doufá, že se jí podaří s operátory dohodnout a byznys kolem předplacených karet opět rozeběhnout. Pro Sazku jde totiž o relativně jednoduše získané provize.

Mluvčí Sazky Jan Tuna v pátek prostřednictvím tiskové zprávy veřejnost ubezpečoval o tom, že "probíhají jednání s mobilními operátory o pokud možno co nejrychlejším obnovení možnosti dobíjení mobilních telefonů na terminálech Sazka."

Dohoda však stále není na stole a dle informací MF DNES v dohledné době ani nebude. "To, že nás požádali o setkání, neznamená, že s nimi smlouvy obnovíme," uvedl jeden z dobře informovaných zaměstnanců jednoho z operátorů.