Majitel mostu si ročně přijde na 190 tisíc liber, což činí téměř 5,5 milionu Kč. Ilustrační foto

Majitel mostu si ročně přijde na 190 tisíc liber, což činí téměř 5,5 milionu Kč. Ilustrační foto | foto: farm3.static.flickr.com/

Nad Temží se draží „daňový ráj“, nový majitel vydělá ročně miliony

  • 3
Nedaleko Londýna se bude dražit soukromý most. Nový majitel na něm může vydělat statisíce liber. Za přejezd se totiž platí mýtné a vlastník je osvobozený od daní. Pokud ovšem nezasáhnou místní obyvatelé, kteří chtějí přes most jezdit zadarmo.

The Swinford Toll Bridge se nachází v hrabství Oxfordshire, zhruba sto kilometrů Londýna. Vede přes řeku Temži a spojuje města Eysham a Farmoor.

Současnému vlastníkovi vydělává most nemalý peníz. Ročně přes něj přejedou zhruba čtyři miliony vozidel, každé z nich přitom zaplatí mýtné. Automobily pět pencí, dvoupatrové autobusy 20 a nákladní vozy 50 pencí. Majitel si tak ročně přijde na 190 tisíc liber, což činí téměř 5,5 milionu Kč. Zároveň je osvobozen od daně z příjmu, takže se pro něj vlastnictví mostu stává výnosným byznysem.

Most spojuje břehy Temže od roku 1769, kdy byl určen pro chodce, koně, dvoukoláky a kočáry. Parlament tehdy majiteli udělil doživotní a dědičné právo na plné využívání mostu i vybraného mýtného.

Součástí majetku je i kamenná bouda se dvěma místnostmi pro výběrčího a více než čtyři hektary pozemků. Vlastník navíc de facto provozuje místní monopol, protože k jeho právům patří, že další most může stát nejméně tři míle (4,8 km) od toho jeho.

Obyvatelé jsou proti

O koupi je proto nemalý zájem, nabídky přicházejí z Evropy, USA i Austrálie. Úplně zadarmo však budoucí vlastník peníze nezíská. Čeká jej totiž boj s rozladěným místním obyvatelstvem. To navzdory nízké ceně, která se od roku 1994 nezvýšila, proti dalšímu vybírání poplatků hlasitě protestuje.

Pod petici, která vyzývá radu hrabství Oxfordshire, aby zakročila, se již podepsalo zhruba osm set občanů. "Vyzýváme Davida Camerona, který nás zastupuje v parlamentu, aby s radou našeho kraje zrušil zastaralý zákon z 18. století. Kromě toho chceme, aby kraj most odkoupil a zrušil poplatky," stojí v petici.

"Ze skutečnosti, že my, uživatelé mostu, budeme plnit kapsy nového vlastníka, který ani nemusí platit daně, se mi dělá zle," píše na svém blogu Jane Tomlinson, obyvatelka Eyshamu. Ta výběr mýtného označila za silniční loupež. "Ve 21. století představují poplatky za most neakceptovatelnou překážku. Způsobuje to dopravní zpoždění, fronty na most se někdy táhnou na kilometry daleko," stěžují si odpůrci mostu.

The Swinford Toll Bridge je jedním z posledních privátních mostů ve Velké Británii. Zda zůstane nadále v soukromých rukou, se ukáže tento čtvrtek, kdy v Londýně proběhne plánovaná dražba. Předpokládaná cena mostu, který byl postaven v georgiánském stylu, se pohybuje kolem 1,65 milionu liber.