Velké firmy v Řecku zvažují postup v případě odchodu země z eurozóny.

Velké firmy v Řecku zvažují postup v případě odchodu země z eurozóny. | foto: Reuters

Nadnárodní firmy se bojí o své peníze v Řecku a převádějí je na dolary

  • 54
Nadnárodní firmy působící v Řecku se chystají na možný odchod země z eurozóny. Obávají se, že by došlo k poškození majetku či ochromení přeshraničních plateb. Mají také strach, aby jim v jihoevropském státě nezůstaly peníze.

Deník The Wall Street Journal připomíná, že nálada mezi firmami se v posledních týdnech prudce zhoršila. Především v Německu. Dluhová krize v Řecku a Španělsku přitom donedávna německé firmy příliš nevzrušovala díky solidním objednávkám z Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik.

Jednou z největších starostí firem je, jak by ze země v případě odchodu z eurózony získaly své peníze. Pokud by se Řecko vrátilo ke své bývalé měně, mohlo by to podle mnoha firem znamenat směnu jejich eur za méně hodnotné drachmy.

Pivovarnická skupina Heineken proto přesouvá volnou hotovost z Řecka i eurozóny a převádí je do měn jako jsou americký dolar či britská libra. Společnost takové operace provádí rutinně, nyní zvýšila jejich frekvenci. "Snažíme se, abychom v Řecku nenechávali moc peněz, abychom omezili rizika," uvedl mluvčí firmy.

Lídři EU odchod Řecka nechtějí

Představitel členských zemí EU se minulý týden na summitu v Bruselu shodli, že chtějí, aby Řecko v eurozóně zůstalo (o summitu čtěte více zde).

Český premiér Petr Nečas před začátkem summitu uvedl, že by bylo lepší, kdyby Řecko plnilo úsporný program a zůstalo v eurozóně. Odchod jihoevropské země je ale podle něj reálnou variantou, která by měla negativní dopad na Česko (více o premiérově vyjádření čtěte zde). 

Na setrvání Řecka v eurozóně budou mít výrazný vliv nové parlamentní volby, které se uskuteční v červnu. 

Podobně se jistí například i farmaceutický gigant GlaxoSmithKline či výrobce alkoholických nápojů Diageo. Některé řecké firmy si narychlo vypůjčily peníze ze zahraničních i domácích bank. Obávají se, že po případném návratu k drachmě by k úvěrům ztratily přístup.

Další firmy jako například cestovní kancelář TUI nebo britský prodejce elektroniky Dixons Retail se zase připravují na ochranu svého majetku či klientů v případě občanských nepokojů. V některých případech se spoléhají na postupy vyzkoušené a prověřené během loňského neklidu během arabského jara.

Analytik: Odchod z eurozóny by znamenal naprostý chaos

Podle Benedicta Jamese z britské právnické firmy Linklaters by řecký odchod z eurozóny znamenal "naprostý chaos a lidé by to neměli podceňovat".

Další signál znepokojení v Evropě přišel tento týden od dvou pojišťoven ze skupiny největších světových pojišťoven obchodních transakcí, která zajišťuje exportérům platby, pokud jejich zahraniční partner zbankrotuje.

Euler Hermes patřící do skupiny Allianz a Coface spadající pod francouzskou investiční banku Natixis oznámily, že kvůli rostoucímu riziku přestanou pojišťovat zboží dodávané do Řecka.

Francouzský maloobchodní gigant Carrefour mezitím konsoliduje síť svých obchodů v Řecku do menšího počtu větších prodejen, aby se vyrovnal s klesajícími prodeji. Naskladňuje také více levnějšího zboží vlastních značek místo značkového zboží od koncernů jako Nestlé, Danone nebo Procter & Gamble.

Mateřská společnost Airbusu, European Aeronautic Defence & Space, uvedla, že návrat k národním měnám by změnil její plány na expanzi či způsob výběru dodavatelů. "Pokud se vrátíme zpět, bude německá měna pravděpodobně silnější než ostatní, což v dlouhodobém hledisku znamená problémy při umístění našich provozů," uvedl mluvčí podniku.

,