SŽDC má na nádražích informační systém od tří různých dodavatelů, podle nich se liší i hlas, který namlouvá jednotlivá hlášení.

SŽDC má na nádražích informační systém od tří různých dodavatelů, podle nich se liší i hlas, který namlouvá jednotlivá hlášení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nádraží ztichnou, rozhlas už nebude hlásit detaily o vlaku

  • 425
Často nepřetržitý proud informací linoucích se z nádražního rozhlasu na největších stanicích se stane minulostí. Správce kolejí poprvé stanovil jasná pravidla pro nádražní rozhlas, podle kterých bude hlášení na železničních stanicích fungovat od 9. prosince.

"Naší snahou je přitáhnout cestující více k informačním tabulím a omezit neustálý proud informací z nádražního rozhlasu," vysvětlil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Tesař.

Správce české železnice například od prosince zkrátí a zjednoduší hlášení o vlacích, omezí se hlavně na čas odjezdu. Informace o řazení, tedy třeba kde je vůz první třídy nebo jídelní vůz, bude už jen na informačních tabulích. "Zejména ve špičce je informací v rozhlase tolik, že je lidé stejně nestačí vnímat a čekají raději u informační tabule," vysvětlil Tesař. Podle něj s takovou iniciativou přišli sami dopravci, protože některá hlášení jsou tak dlouhá, že je lidé už ani neposlouchají.

Hlášení mohou být ještě kratší, říká zástupce cestujících

Podle Miroslava Vyky, šéfa Svazu cestujících ve veřejné dopravě, je však změna pro cestující víceméně nepodstatná a zjednodušení by mohlo být větší. "Změna nezruší v hlášení takové informace, které pro obyčejného cestujícího nejsou podstatné. Cílem by mělo být hlášení vlaků co nejvíce zjednodušit, ale při zachování všech důležitých informací," dodal Vyka.

Jako příklad uvádí například větu 'Vlak zastavuje ve všech stanicích a zastávkách'. "Nikde jinde nerozlišují zastávky a stanice, mají pro ně jednotný název," dodal. Podle něj je například i zbytečné hlásit ještě číslo koleje na nástupišti nebo číslo vlaků.

Inspirací je pro SŽDC například letiště, kde je většina informací pro cestující na tabulích a hlášení se používá spíše mimořádně. SŽDC vytvořila téměř třicetistránkovou směrnici o tom, jak mají být cestující informováni o železničním provozu. Podle směrnice se budou uvádět jména měst v zahraničí pouze v originále, nikoliv v české verzi. "Už to ve většině případů platí, že se názvy měst nepřekládají. Je to kvůli srozumitelnosti pro zahraniční cestující," dodal Tesař.

SŽDC má na nádražích informační systém od tří různých dodavatelů, podle nich se liší i hlas, který namlouvá jednotlivá hlášení. Do budoucna plánuje SŽDC sjednotit všechna hlášení tak, že se na každém nádraží bude z reproduktorů ozývat stejný hlas.

Budou vám chybět dlouhá hlášení z nádražního rozhlasu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 17. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4173
Ne
Ne 3426