Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Nafta se dostala pod 34 Kč, zlevnila téměř o 40 haléřů

  • 21
Pohonné hmoty za poslední týden výrazně zlevnily. Benzin je levnější o 35 haléřů a litr stojí 34,40 koruny. Také naftu tankují řidiči levněji, a to o 37 haléřů za průměrnou cenu 33,80 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Nejlevnější benzin mohli řidiči v neděli tankovat v Ústeckém kraji, kde platili 33,91 Kč za litr. Druhé nejlevnější pumpy byly v Jihočeském kraji, benzin nabízely za 34,11. Na třetí příčce se umístil Olomoucký a Pardubický kraj s cenou 34,28 Kč.

Naopak nejvíce peněz za benzin vydávali řidiči v Jihomoravském kraji, kde za litr zaplatili 34,97 Kč. Ačkoliv místní pumpy za týden zlevnily benzin o 41 haléřů, přesto zůstaly o více než korunu dražší než čerpací stanice v Ústeckém kraji. Druhý nejdražší benzin nakupovali řidiči u pražských pump, kde benzin zlevnil o 43 haléřů na 34,60 korun za litr. 

Nafta byla nejdražší stejně jako benzin v Jihomoravském kraji. Litr zde stál průměrně 34,47 Kč. Druhou nejdražší naftu nabízely benzinky ve Zlínském kraji, kde ji prodávaly za 34,11 Kč. Místní ceny byly však téměř o čtyřicetník levnější než v Jihomoravském kraji.

Nejlevnější diesel mohli řidiči dostat v neděli v Ústeckém kraji, který tak co do levnosti získal prvenství za obě pohonné hmoty. Litr nafty zde stál 33,35 Kč. V Olomouckém kraji, který byl druhý nejlevnější, platili motoristé 33,45 Kč za litr.

V následujících dnech budou ceny spíš stagnovat

Pohonné hmoty zlevňují podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka proto, že se nižší ceny ropy v nedávné minulosti už naplno projevily i na průměrných cenách na burze v Rotterdamu. "Nebýt růstu distribučních marží, tak mohl být pokles cen ještě větší," uvedl.

Investory na trzích s energiemi ale podle něj znepokojuje hrozba zpomalení světového hospodářského růstu. "Pozornost je upřena primárně na vývoj ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě, a výrazné zpomalení by se bezesporu projevilo negativně i na úrovni poptávky," uvedl Čermák. 

Cena benzinu a nafty v Rotterdamu podle něj ale v minulém týdnu mírně stoupla, což bude se zpožděním tlačit i na růst cen u českých čerpacích stanic. "Distribuční marže jsou nicméně nadprůměrné a je zde prostor pro jejich snížení. V následujících dnech bychom se tak nemuseli dočkat zdražení, ale spíše stagnace," dodal Čermák.

Podle některých analytiků se však cena naopak sníží. Přispěje tomu podle nich vývoj v Libyi, kde se čeká konec nepokojů. Dodávky ropy by pak mohly být obnoveny a s nimi by šla dolů i cena.