České nafukovací tanky jsou jako skutečné. Výrobce cílí na chudší armády

  • 201
Česká rodinná firma Inflatech vyrábí nafukovací návnady vojenské techniky, které jsou z dálky k nerozeznání od skutečných zbraní. Nafukovací atrapa amerického tanku Abrams váží 59 kilo a vyjde na statisíce korun.

Návnady a pasti jsou součástí vojenské techniky od dob, co je válka válkou. Své místo mají i na bojových polích v 21. století. Toho si povšimla i děčínská rodinná firma Inflatech, která volně navazuje na tradici z první poloviny minulého století. Tehdejší nafukovací návnady byly gumové a většinou jim chyběl i přímý přívod vzduchu. Atrapy tanků, které se hojně používaly například ve druhé světové válce, tak mohly vážit až tunu. Dnešní technika je dál.

Nafukovací návnada amerického tanku Abrams od společnosti Inflatech váží sbalená 59 kilogramů a vojáci ji v boji mohou po vyfouknutí nasadit až padesátkrát.

Nevadí jí ani protrženiny a jiná poškození povrchu, ke kterým při nasazení v terénu dochází. České návnady oklamou i radar vybavený termovizí, v útrobách nafukovacího obrněnce jsou tepelné spirály, které simulují hřející motory za chodu. To ale znamená, že český nafukovací obrněnec se bez stálého přísunu vzduchu neobejde. O ten se stará kompresor, který je součástí dodávaného balení. Samotné nafouknutí zabere dvě minuty.

„Náš tank je výjimečný nejenom tím, že umí na vzdálenost větší než 150 metrů oklamat nepřítele, který u sebe nemá dalekohled, ale dokáže i odrážet radiové vlny tak, že je nerozeznatelný od skutečné techniky,“ říká spolumajitel společnosti Inflatech Vojtěch Fresser.

Firma o patnácti zaměstnancích dokáže na zakázku vyrobit jakoukoli kopii skutečné armádní techniky. Potřebuje jenom předlohu, kterou může být i slepovací maketa z modelářství. V portfoliu má atrapy ruských stíhacích letounů nebo protiraketové systémy BUK. Dle slov spoluzakladatele Richarda Frassera dokáže vyrobit i 30 metrů velkou návnadu.

Nafukovací tanky i letadla. Rusko mate nepřítele modely od výrobce balonů

Celý tank Abrams se šije ručně ze syntetického hedvábí pokrytého polyuretanovou vrstvou, což se odráží hlavně v ceně návnady. Firma otce a syna Fresserových, ve které figurují i dva ruští společníci, dokáže jeden tank ve zrychleném režimu, kdy na něj nasadí dvě směny, vyrobit i za měsíc. Cena nafukovací atrapy tanku začíná na 25 tisících dolarů (skoro 650 tisíc korun).

„Příležitost vidíme například na menších trzích a u armád, které nemají na výzbroj tak velké rozpočty,“ uzavírá Richard Fresser. Inflatech ročně vyrobí řádově desítky nafukovacích atrap. Konkurenci na tuzemském trhu nemá. Dvojice Fresserů se netají tím, že by do budoucna chtěla své nafukovací návnady nabídnout i české armádě.