Náklady na advokáta lze nyní odhadnout snadněji

Díky novele občanského soudního řádu, která platí od Nového roku, mohou advokáti s větší přesností vyčíslit předem náklady na právní zastoupení.
Díky novele občanského soudního řádu, která platí od Nového roku, mohou advokáti s větší přesností vyčíslit předem náklady na právní zastoupení. "Už není možné předkládat během už zahájeného soudního sporu, či dokonce až v odvolacím řízení nové a nové důkazy, a tím spor protahovat a zároveň i prodražovat," říká tajemník České advokátní komory Jiří Klouza. Když klient ke sporu doloží všechno potřebné a domluví se s advokátem o způsobu odměny, měl by od něj získat poměrně přesný odhad, kolik bude za právní zastoupení platit.

Jak by si měli lidé vybírat právníka?

Na internetových stranách komory je k dispozici seznam všech více než šesti tisíc advokátů zapsaných u komory. Vadou je, že u jmen advokátů není zatím uvedena jejich specializace, to by se mělo během dvou měsíců změnit a lidé se pak v seznamu budou snadněji orientovat. Při konkrétním výběru bych dal na doporučení známých, kteří mají už s právníky zkušenost.

Co by měli dělat lidé, kteří potřebují advokáta a nemají na něj peníze?

Takových lidí je čím dál víc, často přitom nevědí, že o bezplatnou právní pomoc mohou požádat vedle advokátní komory také soud. Tomu doloží své majetkové poměry a příjmy a soudce rozhodne, zda a jakého právníka jim přidělí. V případě advokátní komory žadatel dokládá, že se žádostí o právní zastoupení neuspěl minimálně u dvou advokátů. Usilujeme o zákonnou právní úpravu 'advokáta chudých'. Ta by měla spočívat v tom, že pokud by žadatel uspěl se svou žádostí u soudu, mohl by si vybrat k zastupování jakéhokoliv advokáta. Ten by své náklady vyúčtoval soudu a odměnu by dostal z fondu bezplatné právní pomoci.

Co dělat, aby člověk nezaplatil víc, než musí?

Měl by se právníka předem zeptat, jaká je jeho hodinová sazba, vyžádat si odhad časové náročnosti sporů a dalších nákladů a podle toho zvolit buď hodinovou, nebo paušální odměnu. Etická pravidla komory hovoří o přiměřenosti smluvní odměny, do její výše se může promítnout například rychlost vyřízení sporu či pověst a schopnosti advokáta, ale nesmí být v nepoměru k hodnotě a složitosti sporu. Pokud klient narazí na advokáta, který ve sporu o tisíc korun chce za jeden úkon třeba dva tisíce korun, měl by jít jinam.

Jak má postupovat klient, který se domnívá, že advokát chyboval?

Má možnost podat stížnost kárné komisi naší komory, ale pokud advokát způsobí svým jednáním klientovi škodu, měl by se zároveň obrátit s vymáháním škody na soud, aby nedošlo k jejímu promlčení. Kárná komise může sice advokáta postihnout například napomenutím i vysokou pokutou, ale škodu klientovi nahradit nemůže. Advokáti jsou na způsobené škody pojištěni a odpovídají za ně neomezeně. Stížností jsme v loňském roce řešili 982, z nich bylo opodstatněných 163, v téměř devadesáti procentech se však týkaly etických problémů.

Soudní poplatky mohou být hodně vysoké

Odměna advokátům není jediným výdajem spojeným se soudním řízením. Dost vysokou částku tvoří také soudní poplatky, které se vybírají za jednotlivé úkony nebo řízení. Soudní poplatky jsou stanoveny buď procentem z ceny předmětu, o nějž v soudní při jde, nebo pevnou sazbou. Když se někdo soudí o dům v hodnotě pěti milionů korun, zaplatí soudní poplatek čtyři procenta z ceny, což je 200 000 korun.

Jak platit poplatky?

Poplatky, které nepřekračují pět tisíc korun, lze platit kolky, ostatní se platí na zvláštní účet zřízený pro jednotlivé soudy u centrální banky. Od poplatku jsou však osvobozeny úkony spojené s opatrovnictvím, osvojením nebo souvisící se způsobilostí k právním úkonům, určením otcovství či v prvním kole dědického řízení.

Soudní poplatky

položka odměna v korunách

* návrh na vydání předběžného opatření 500

* návrh na zahájení řízení o vypořádání
společného jmění manželů nebo 1000

(Sazba poplatku podle léto položky se zvyšuje o 3000 korun za každou nemovitost a o 10 000 korun za každý podnik nebo jeho organizační složku, která je předmětem vypořádání.)

* návrh na zahájení řízení o určení výživného
včetně jeho zvýšení, sražení nebo zrušení
do 30 000 korun 300
přes 30 000 korun 1 % z této částky, nejvýše 10 000 korun

* Za návrh na zahájení občanského soudního
řízení, jehož předmětem je peněžité plnění
a) do částky 15 000 Kč včetně 600
b) v částce vyšší než 15 000 Kč 4 % z léto částky

* Za odvolání proti rozhodnutí soudu
částka do 15 000 korun 600
částka přes 15 000 korun 4 % z této částky
za každou nemovitost 3000
za každý podnik 10 000
ostatní případy 1000

Pramen: zákon o soudních poplatcích, jak vyplývá z pozdějších zákonů číslo 549/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů