Aukro. Ilustrační snímek

Aukro. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Naletěl podvodníkovi na Aukru, peníze mu může zachránit jen policie

  • 820
Desítky zákazníků aukčního serveru Aukro naletěly podvodníkům. Kupující zaplatili za vydražené zboží, ale poštou ho pak nedostali. Řada z nich se už obrátila na policii, protože přišli o desetitisíce korun. Jestliže policie podvodníky obviní, Aukro peníze vrátí.

Jedním z okradených je i Jan Holický, který si v dubnu koupil na aukčním portálu použitý reciever Pioneer za šest tisíc korun. Prodávající měl přezdívku "barevnak5" a jeho podezřelými prodeji se již zabývá policie. Stihl totiž okrást řadu lidí.

"Tento problematický prodejce byl zablokován pro podezření z podvodného jednání. Všechny uživatele, kteří u něj nakoupili, jsme hned varovali. Do doby, než jsme se kvůli podezření rozhodli pro zablokování, neměl dotyčný žádný negativní komentář a neevidovali jsme ani stížnosti ze strany kupujících," říká mluvčí Aukra Michaela Papežová.

Známý aukční server je teď pod tlakem okradených zákazníků. Někteří z nich firmě vyčítají, že proti podvodníkům zakročila pomalu. Jiní kritizují podmínky, za kterých Aukro vrací peníze za nedodané zboží.

Peníze totiž aukční firma poškozeným slibuje jen v případě, kdy policie zahájí trestní stíhání dotyčného nepoctivce. "Pokud policie po provedeném šetření danou věc odloží, pak kupujícímu nevzniká nárok na poskytnutí finanční náhrady," stojí v takzvaném Programu ochrany kupujících, kterým se Aukro řídí.

Aby podvedený zákazník uspěl, musí se předtím obrátit na policii a podat trestní oznámení. Od té doby má policie 30 dnů na to, aby se rozhodla, zda bude dotyčného stíhat.

Jan Holický tak stále čeká, jak policie jeho případ posoudí. Nelíbí se mu ale, jak Aukro o podmínkách vrácení peněz informuje. Z krátkého popisu na internetových stránkách Aukra pochopil, že může získat až 20 tisíc korun. Teď je ale po bližším prozkoumání podmínek překvapený, že vrácení peněz vlastně nezáleží na Aukru, ale na policii.

Podle advokátky Lucie Tahotné jsou nicméně podmínky serveru naprosto v pořádku a nedají se považovat za klamavé. "Aukční server Aukro naopak nad rámec zákona poskytuje poškozeným zákazníkům možnost náhrady vzniklé škody," uvedla. Provoz internetových aukcí se řídí ustanoveními o zprostředkovatelské smlouvě upravené v § 642 a následně obchodním zákoníkem a Aukro vystupuje jen jako zprostředkovatel. Nemá tedy povinnost ručit za obchody.

"Provozovatel internetové aukce zde má pasivní postavení zprostředkovatele transakce, jelikož pouze umožní průběh aukce a z jejího ukončení pro něj nevyplývají žádné právní povinnosti," dodala advokátka.

Aukro: Prodávající prověřujeme, je to ale tajné

Aukční portál na dotaz iDNES.cz sdělil, že prověřuje, zda jsou prodávající seriózní, odmítl nicméně upřesnit jak. "Přesné postupy a nástroje jsou samozřejmě interní," řekla mluvčí Aukra Michaela Papežová.

Návštěvníci webu se tak musejí spolehnout na hodnocení ostatních nakupujících, kteří se vyjadřují k uskutečněným obchodům. To ale nemusí být objektivní.

Za přehrávač Pioneer vyhodil návštěvník Aukra šest tisíc korun. Dostane je, pokud policie dopadne podvodníka.

Podvodné inzerenty skryté pod přezdívkami "barevnak5" a "demonnn3" nejdříve několik týdnů nakupující velmi chválili za bezproblémově dodané zboží, pak ale v obou případech přišel zlom. "Komunikace s prodejcem v podstatě nulová. Zprvu zdržování platby a prosby o pochopení a později předmět vůbec neposlal. Přišel jsem o 3 400," stěžuje si jeden z podvedených na obchodníka "demonnn3".

O své peníze u stejného prodejce přišly i desítky dalších lidí. Podle reakcí diskutujících řeší případy policie a může v nich jít možná i o částku přesahující sto tisíc korun.

Někteří podvedení oznamují věc policii koordinovaně, aby měli větší úspěch. "Zaplatil jsem v půlce dubna za základní desku do počítače 2 970 Kč, takže v mém případě není škoda až tak velká, ale v tomto případě mi jde o princip, aby byl podvodník řádně potrestán," svěřil se uživatel s přezdívkou "betiq2078".

Aukro tvrdí, že se pokusy o podvod daří odhalovat. V současnosti ze všech žádostí o náhradu škody vyplácí zhruba 75 procent, tvrdí mluvčí firmy. Kolik takových žádostí je, neupřesnila.

"Situace pana Holického i ostatních uživatelů nás velmi mrzí. Na neustálém zvyšování bezpečnosti obchodování na Aukru usilovně pracujeme. V současné době skončí vyplacením náhrady škody pouze jedna transakce z deseti tisíc. Děláme vše pro to, aby se i tak nízký poměr problematických transakcí také nadále snižoval," dodala Michaela Papežová z mediálního zastoupení Aukra.