Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Škrtnout slevu pracujícím důchodcům bylo špatné, řekl Ústavní soud

  • 580
Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, které prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku, bylo protiústavní. Rozhodl o tom Ústavní soud, který spornou část zákona zrušil. Za rok 2014 si tak penzisté budou moci nárok na slevu uplatnit, za předchozí rok ne.

Ústavní soud ve středu vyhověl návrhu 19 senátorů z různých stran zastoupených Miroslavem Antlem (ČSSD) a zrušil část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. Senátoři poukazovali na to, že ustanovení diskriminovalo penzisty, kteří si dokázali na rozdíl od jiných seniorů přivydělávat.

Z nálezu plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. „Za rok 2013 pracující důchodci uplatnit slevu nemohou. Právní úprava bude zrušena až zveřejněním ve sbírce zákonů a zpětně účinná nebude. Za rok 2013 tak nebude možné slevu uplatnit,“ řekl iDNES.cz Vlastimil Göttinger, vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu Ústavního soudu. Verdikt soudu by podle něj mohl nabýt účinnosti v srpnu.

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". V praxi tak aktivní důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů.

Pracující penzisté

V první polovině roku 2013 pracovalo 145 000 starobních důchodců, tedy 11,5 procenta z celkového počtu 1 262 000 seniorů v důchodovém věku do 70 let.

Pobírání důchodu si k 1. lednu 2013 pozastavily tisíce z nich, mnozí na jediný den, což daňová správa označovala za obcházení zákona.

Podle ústavních soudců právní úprava vyvolávala nerovnosti. Chybou bylo zejména to, že odepření slevy na dani spojila s čerpáním důchodu v jediný den roku, konkrétně 1. leden.

"Není dán žádný rozumný důvod, pro který by se na poplatníka, jenž pobíral starobní důchod po celý kalendářní rok, neměla vztahovat předmětná sleva na dani vůbec, zatímco u toho, jenž jej začal pobírat teprve od 2. ledna nebo pozdějšího dne, by měla být zachována v celém rozsahu," stojí v nálezu předsedy soudu Pavla Rychetského.

Čtyři ústavní soudci zaujali k dnešnímu nálezu odlišná stanoviska. Byl mezi nimi také Vladimír Sládeček, který původně jako soudce zpravodaj připravoval zamítavý nález. V plénu jej ale neprosadil, proto se zpravodajem stal Rychetský. S výsledkem nesouhlasili ani Vlasta Formánková, Ivana Janů a Vladimír Kůrka.

Slevu na dani zrušila ODS, nyní ji chce vrátit

Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku. Senátoři změnu označili za diskriminační. Poukazovali na to, že žádný právní předpis nezakazuje důchodcům pracovat. Dosažení důchodového věku není ani důvodem k výpovědi ze zaměstnání, ani k ukončení samostatné výdělečné činnosti. Proto prý neexistuje racionální důvod, proč by měli být pracující důchodci z daňového hlediska v horším postavení než ostatní poplatníci.

Nečasova vláda zdůvodňovala zrušení daňové slevy úsporami ve státním rozpočtu. Senátoři však upozornili na to, že pokud demotivovaní důchodci přestanou pracovat nebo vykazovat příjmy, bude to mít z hlediska hospodaření státu přímo opačný efekt - sníží se výběr daní.

Pracující důchodce zrušení slevy popudilo. Řada z nich využila díry v zákoně, který definoval podmínku pro uplatnění slevy pobírání důchodu k 1. lednu zdaňovaného roku a pozastavila si na tento den výplatu penze. Další podávali žaloby na neplatnost zrušení slevy.

Ve Sněmovně nyní bez ohledu na nález soud čeká na schválení nová úprava daně z příjmu, kterou připravila vládní koalice a která má slevu pro důchodce znovu zavést. Znovuzavedení slevy prosazovala i ODS, která ji za působení Nečasova kabinetu sama navrhla zrušit (více čtěte zde).

,