Pražská budova v Jankovcově ulici, kde sídlí NKÚ.

Pražská budova v Jankovcově ulici, kde sídlí NKÚ. | foto: CPI

Raději politika než odborné úředníky. Poslanci zařízli dva kandidáty NKÚ

  • 15
Tichá válka poslanců s Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) pokračuje. Sněmovna už podruhé nezvolila do sedmnáctičlenného kolegia mocné státní instituce experty, které prosazuje předseda NKÚ Miloslav Kala.

V tajném poslaneckém hlasování ve středu už napodruhé neprošli kandidáti navrženípředsedou Národního kontrolního úřadu (NKÚ) - Jan Kinšt a Stanislav Koucký. Ze 170 přítomných poslanců hlasovalo pro Kinšta pouze 62 a pro Kouckého 38 zákonodárců.

Pouze poslední nominovaný do kolegia expertů NKÚ, poslanec ODS Adolf Beznoska, podporu svých kolegů získal. Hlasovalo pro něj 137 poslanců.

V kolegiu NKÚ, tak zůstávají stále dvě neobsazená místa.

Kala je postupem poslanců rozladěný. „Zdá se, že se řídili jedinou motivací – jak dostat své vlastní zástupce do Kolegia NKÚ. Jinak si fakt, že neprošli zbylí dva kandidáti, vysvětlit neumím. Kinšt i Koucký mají bezvadné profesní životopisy a lepší odborníky bych na českém pracovním trhu hledal jen stěží. Napoprvé jsem jejich nezvolení mohl brát jako politováníhodný omyl, napodruhé už poslance takto omlouvat nechci a nebudu,“ reagoval na volby Kala. Výsledek označil za mezinárodní ostudu.

Zkušený úřední Kinšt

Jedenapadesátiletý Kinšt vystudoval obor finance na VŠE v Praze. Začínal jako analytik ministerstva financí, v 90. letech tam vedl odbor státního rozpočtu. Působil ve vedení Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě, v Mezinárodním měnovém fondu či v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

V květnu 2007 se stal členem Evropského účetního dvora, kde zastupoval Česko po dvě funkční období až do loňského května. Byl zvolen vedoucím členem (tzv. deanem) ve dvou auditních komorách.

Když ho už loni v říjnu poslanci poprvé odmítli zvolit do kolegia NKÚ, jmenoval ho Kala svým poradcem. „Je škoda, aby o takového člověka stát přišel. I když on určitě nemá problém najít práci,“ řekl šéf NKÚ pro iDNES.CZ.

Raději politika

Podobně považuje Kala za nezpochybnitelného experta i osmačtyřicetiletého Kouckého. Ten vystudoval Vysokou školu zemědělskou, po studiích nastoupil na ředitelství Finanční správy v Českých Budějovicích a od půli 90. let pracuje na NKÚ. Z pozice řadového kontrolora se vypracoval až na post vrchního ředitele kontrolní sekce.

I přes tyto profesní zkušenosti obou Kalových kandidátů dala sněmovna přednost politikovi Beznoskovi.

Také on je vzděláním ekonom, vystudoval Fakultu národohospodářskou na VŠE. Auditu či daňovým kontrolám se ale nevěnuje. Býval profesionálním hokejistou, pak se živil jako učitel. Od roku 2002 je činný v politice, byl za ODS zastupitelem města Mladá Boleslav a náměstkem primátora, v roce 2013 se stal poslancem. Je členem rozpočtového výboru, a výboru pro sociální politiku, šéfuje komisi pro kontrolu činnosti Finančního analytického útvaru. Aby se stal členem kolegia, musí ještě složit slib do rukou předsedy Sněmovny.

Kolegium NKÚ, tedy kolektivní vedení úřadu, tvoří 15 členů NKÚ, prezident a viceprezidentka. Členové kolegia jsou voleni do svých 65 let poslaneckou sněmovnou v tajné volbě. Při předchozí říjnové volbě navrhoval Kala kromě Kinšta a Kouckého také poslance ANO Romana Kubíčka, ani toho ale tehdy poslanci nezvolili.