Happening před Úřadem vlády v Praze k oficiálnímu zahájení kampaně Mít svůj...

Happening před Úřadem vlády v Praze k oficiálnímu zahájení kampaně Mít svůj domov za přijetí zákona o sociálním bydlení. Akci sledovala i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. (5. ledna 2017) | foto: Dan Materna, MAFRA

Nárok na sociální bydlení mají mít i senioři a samoživitelky, chce vláda

  • 263
Vláda schválila návrh zákona o sociálním bydlení. „Nárok by měli mít jak sociálně vyloučení z ubytoven, tak mladé rodiny s dětmi, senioři či samoživitelky,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Zákon nyní poputuje do parlamentu, kde lze očekávat vyhrocený spor o jeho podobu a případné schválení.

„Naše vláda je první, které se podařilo dotáhnout do konce přípravu zákona o sociálním bydlení,“ zdůraznil po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka a poděkoval Marksové, že se nenechala odradit různými tlaky. Zákon podle něj pomůže lidem, kteří mají problém se zajištěním bydlení. V parlamentu to ale podle něj nebude určitě jednoduché.

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová totiž ve středu řekla, že její ministerstvo, které má podle kompetenčního zákona na starost problematiku bydlení, dál trvá na zúžení skupiny obyvatel, kterých se má pomoc týkat. „My nejsme spokojeni s tím, že cílová skupina je velice široká. Nemůžeme souhlasit s tím, že stát bude dojná kráva. Trváme na tom, aby se ta cílová skupina zúžila,“ řekla Šlechtová.

Pokud přes přetrvávací spory v koalici návrh zákona projde, první žadatelé o sociální byt by se mohli začít na úřady obracet od poloviny příštího roku. Do sociálního bydlení by se pak měli nastěhovat nejpozději v půlce roku 2020.

Pro obce by zajištění sociálního bydlení bylo dobrovolné. Pokud by se do systému zapojily, musely by vypracovat plán, kolik sociálních bytů a pro koho budou potřebovat. Pokud by se obce do systému nezapojily, zajišťoval by sociální bydlení Státní fond rozvoje bydlení. Peníze od státu by použil na stavbu, pořízení či opravy bytů i nákup pozemků.

Mají existovat dva druhy sociálních bytů - s povinnou sociální prací a bez ní. Na pomoc by měly mít nárok osoby v bytové nouzi. Mezi ně by patřili ti, kteří půl roku žijí po ubytovnách, ústavech či azylových domech, nebo ti, kteří vydávají za přiměřené bydlení více než 40 procent svých příjmů a nezůstane jim ani 1,6násobek životního minima.

Bez zbytečného odkladu by sociální byt měli získat senioři, postižení, oběti trestných činů či mladí po odchodu z dětských domovů. Zranitelní lidé by měli postavení člověka v bytové nouzi získat na neurčito, u ostatních by se po dvou letech posuzovalo znovu.

„Návrh zákona nastavuje udržitelný systém sociálního bydlení v České republice, pomáhá obcím řešit problémy v dostupnosti bydlení u nejohroženější skupiny obyvatel, umožňuje, aby i nejchudší lidé nebyli nuceni využívat předražených či nevyhovujících ubytoven. Zdůrazňuji, že pomůže například také ovdovělým seniorům, rodinám s jedním rodičem či obětem domácího násilí,“ uvedl ještě před hlasováním o zákoně ve vládě ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

Návrh kritizuje opozice. „Teď to vypadá, že každý, kdo se přihlásí, dostane sociální byt. Bez ohledu na to, zda se žadatel snaží pracovat, práci hledat, zda posílá děti do školy, nebo jen natahuje ruce po státu a sociálních dávkách,“ uvedla expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová. „Obávám se, že v důsledku přijetí zákona vznikne řada dalších sociálně vyloučených lokalit,“ kritizovala vládu místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.