Nasdaq: houpačka by měla mířit vzhůru

Špatný rok zakončený pádem až na dno pomyslné burzovní propasti, který by však mohl být zárodkem nového růstu - i tak se dá vykládat anabáze amerických technologických firem v uplynulých dvanácti měsících. Index Nasdaq, který je sleduje, zaznamenal loni největší pokles ve své historii, když ztratil 40 procent své hodnoty. Někteří odborníci v USA však tvrdí, že i když kvůli očekávanému zpomalení americké ekonomiky bude ještě několik měsíců pro akcie celkově nepříznivých, začíná se pomalu blýskat na lepší časy. Od začátku roku totiž Nasdaq začíná s přestávkami pomalu růst. Letos celkově zatím o jedenáct procent.

Nasdaq znovu začal stoupat i ve středu a ve čtvrtek. Pomohla mu k tomu oznámení některých firem, které dokázaly svými hospodářskými výsledky naplnit, nebo dokonce překonat očekávání investorů. Donedávna přitom platilo, že trh na dobré zprávy příliš nereagoval, zatímco každá špatná ho srážela znovu do kolen.

O akcie takových společností, jako jsou IBM, Microsoft, Nortel Networks nebo eBay, začal být větší zájem - nárůst ceny jejich akcií s sebou pak začal táhnout index Nasdaq nahoru.

"Opravdu si myslím, že to nejhorší máme za sebou," prohlásil Brian Finnerty, šéf pobočky firmy C. E. Unterberg Towbin, která má na starost právě obchodování s akciemi na Nasdaqu. "Vděčíme za to výsledkům některých společností, hlavně IBM. Naznačují, že trhu s počítači nehrozí žádná katastrofa," potvrdil Finnerty.

"Nasdaq se již dotkl svého dna. Technologické akcie všichni prodávali, a byly proto podhodnoceny. Teď vypadají mnohem atraktivněji. Investoři zase začínají věřit, že mohou kupovat," hodnotí pozitivně poslední nárůst akcií některých firem sledovaných indexem John Forelli, portfoliový manažer ve společnosti Independence Investment Associates. Předpovídá proto, že o akcie by mohl být větší zájem, a trh by tedy mohl pomalu začít růst.

Dalším faktorem, který táhne Nasdaq vzhůru, je i očekávání investorů, že americká centrální banka (Fed) ještě na konci ledna sníží úrokové sazby a přibrzdí tak současné tempo zpomalování americké ekonomiky. Šéf Fedu Alan Greenspan to nečekaně udělal již 3. ledna, ale mluví se o tom, že k tomuto kroku bude muset přistoupit znovu.

"Trh si řekl: Víme, že první čtvrtletí bude špatné. Víme, že druhé čtvrtletí bude špatné. Ale myslíme si, že Fed sníží sazby tak, jak bude třeba, aby naše ekonomika ve druhém pololetí znovu ožila," věří Jim Myer ze společnosti Janney Montgomery Scott.

Ve svém růstu pokračoval Nasdaq i včera, zvláště hned po zahájení obchodování. Pak jeho růst zpomalil, protože byla zveřejněna informace o klesající spotřebitelské důvěře, což může nepříznivě ovlivnit prodej některých výrobců.

"Technologické akcie zaznamenaly významné znovuzotavení. A to navzdory přetrvávající nejistotě o budoucích ziscích," potvrzuje rostoucí optimismus investorů šéf Credit Suisse Asset Management Stanley Nabi.