Nasdaq překonal historické maximum.

Nasdaq překonal historické maximum. | foto: Reuters

Technologická burza Nasdaq dosáhla hodnot z dob internetové bubliny

  • 10
Burza Nasdaq překonala svůj rekord z roku 2000. Její firmy tak mají dohromady nejvyšší hodnotu v historii. Analytici ale upozorňují na to, že technologický trh v čele s giganty jako Apple a Google za patnáct let dozrál a žádná velká bublina se na něm nyní prasknout nechystá.

Index americké technologické burzy Nasdaq uzavřel ve čtvrtek své obchodování na metě 5 056 bodů. Překonal tím tak dosavadní historický rekord, který činil 5 048 bodů. Právě na takové hranici uzavřel obchodování při svém dosavadním vrcholu 10. března roku 2000. Od té chvíle začaly akcie oslabovat, což vygradovalo takzvaným splasknutím internetové bubliny na přelomu milénia.

To tehdy znamenalo bankrot několika velmi perspektivních firem a zároveň razantní pokles hodnoty akcií těch, které to přežily. Jedním ze symbolů byla společnost Pets.com, která prodávala chovatelské potřeby a krmiva přes internet. Firma vznikla v srpnu 1998, v lednu 2000 už inzerovala během přestávky Superbowlu a o měsíc později vstoupila na burzu Nasdaq při ceně 11 dolarů za akcii.

Za pouhých 268 dní od této chvíle firma zbankrotovala a s ní se vypařilo i 300 milionů nainvestovaných dolarů. Akcie končily na hodnotě 19 centů za kus. Obchodní model společnosti byl totiž neudržitelný. Z každé transakce generovala ztrátu už před započtením nákladů na reklamu. A jen ty činily během prvního účetního roku 11,8 milionu. Firma přitom utržila jen 619 tisíc dolarů.

O celém technologickém sektoru se tehdy na základě podobných příběhů začalo uvažovat mnohem střízlivěji a jeho rozvoj se zpomalil. Analytici ale nyní upozorňují na to, že současná situace je zásadně odlišná. A podporují je v tom i základní ukazatele. „Jedním z hlavních kritérií, podle kterých posuzovat bublinu či nebublinu, je totiž ohodnocení jednotlivých firem i celého indexu,” říká například Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus.

Akcie jsou střízlivěji naceněné

Důležitý je poměr mezi výdělky a cenou akcií. Takzvaný P/E poměr je podílem mezi tržní cenou akcie a ročním ziskem v přepočtu na akcii. Zároveň tedy ukazuje kolikanásobkem ročního zisku je celá tržní hodnota firmy.

A právě toto číslo činilo u indexu Nasdaq v březnu 2000 neuvěřitelných 175, což znamenalo, že investoři očekávali od zatím nepříliš výdělečných firem zářnou budoucnost. Nyní se pohybuje okolo 25 a podle analytické firmy Birinyi Associates by za rok měl být na úrovni 19násobku. To je hladina mnohem konzervativnějších amerických indexů.

„Jde o úplně jiné indexy. Dnes v nich hrají prim úplně jiné a hlavně mnohem dospělejší firmy,“ říká Menčík. Za pravdu mu dává například srovnání agentury Bloomberg, která uvádí, že 8 z 20 tehdy největších firem v indexu již neexistuje.

Naopak přeživší velké firmy mají nyní mnohem střízlivější ohodnocení než před patnácti lety. Například akcie internetového portálu Yahoo! se podle Bloombergu v roce 2000 prodávaly za 648násobek zisků a cenné papíry e-shopu eBay dokonce za neuvěřitelný 3220násobek toho, co firma vydělávala.

Dominuje Apple

Při dnešním pohledu na tyto tituly je vidět jejich mnohem zdravější ohodnocení. Yahoo! je burzou naceněno na 36násobek zisků a eBay jen na 24násobek. A v čele indexu se nacházejí společnosti, které se zavedly jako továrny na peníze. Největší veřejně obchodovanou firmu na světě Apple následují co do velikosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a Intel.

„Jsme totiž v době technologické, kdežto před patnácti lety probíhal jen její začátek,“ vysvětluje to Menčík. „Tehdejší firmy zdaleka neměly takovou perpektivu a jejich manažeři ani investoři nevěděli, co bude za rok nebo za dva,“ dodává.

I dnes se ale o některých sektorech často mluví jako o „přehřátých“ či „přefouklých“. „Třeba sociální sítě už ale nejsou tak extrémně nafouklá věc jako před rokem a půl,“ uzavírá analytik Cyrrusu.

Přehřívá se Čína?

I tak se ale o některých „přehřátých sektorech“ mluví i v současnosti. Sám Menčík například zmiňuje biofarmacii, jejíž tituly čas od času velmi citlivě reagují na nejistotu na trhu. Analytici Bloombergu zase upozorňují na čínské technologické firmy. Spíše ale na ty, které „zůstaly doma“ a ne ty, které loni zaznamenaly velkou vstupní ofenzivu na amerických burzách.

Na možné přehřátí hongkongské a šanghajské burzy upozorňuje i CNNMoney. Druhý jmenovaný trh totiž od závěru loňského roku narostl o desítky procent. Server navíc přidává fakt, že se tak děje v době, kdy se makroekonomické ukazatele Číny zpomalují.