Ministr financí Andrej Babiš přichází na zasedání vlády 28. dubna v Praze.

Ministr financí Andrej Babiš přichází na zasedání vlády 28. dubna v Praze. | foto: ČTK

Ministři chtějí po Babišovi miliardy navíc, jeho škrty ušetří jen drobné

  • 173
Dohady o rozpočtu na příští rok spějí do finále. MF DNES získala materiál pro jeho přípravu včetně úprav, které prosazují jednotlivá ministerstva. K dispozici je i výhled pro roky 2016 a 2017. Novými požadavky resorty vyvažují drobné plošné škrty, díky nimž se šéf státní kasy snažil ušetřit.

Na radu svého ekonomického poradce Aleše Michla nařídil ministr financí Andrej Babiš (ANO) všem ministerstvům a úřadům, aby škrtly pro příští tři roky polovinu výdajů na poradenské a konzultační služby.

"Správci kapitol by měli tyto činnosti přednostně zajišťovat ve vlastní režii," uvádí v návrhu strážce státní pokladny. Ušetří tím 300 milionů korun. Nejvíc to pocítí Ministerstvo zemědělství, které plánovalo za právníky a poradce vydat 198 milionů, dostane na ně jen polovinu.

Povinně škrtat budou muset resorty na neobsazených funkčních místech. Od příštího roku se budou tolerovat jen tři procenta neobsazených pracovních pozic, na které budou resorty dostávat peníze - tím erár ušetří 1,7 miliardy korun. Smůlu  mají státní úředníci napříč resorty u položek "nákup ostatních služeb" a cestovné, protože je v minulých letech nestíhali utratit a převáděli do dalšího roku. Celkem se tak ušetří kolem miliardy.

Zemědělství chce 6 miliard navíc, na povodně i dobytek

Nejvíc peněz navíc požaduje v návrhu Ministerstvo zemědělství - oproti výhledu Ministerstva financí, se kterým jednání začínalo, jde o šest miliard. "Výhled byl naprosto nedostačující, proti minulým rokům byl o 40 procent nižší," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Peníze mají sloužit na kofinancování rozvoje venkova, na doplňkové platby pro zemědělce, na národní dotace na potravinářské technologie, podpora chovu hospodářských zvířat či na protipovodňová opatření.

Pro všechny úřady v příštím roce počítá rozpočet se zvýšením platů ve státní správě o 3,5 procenta, což představuje zhruba šest miliard korun, zatímco platy ústavních činitelů vzrostou jen o procento. Původně rozpočet počítal jen s jednoprocentním navyšováním pro celou státní správu.

Škrtá se v dotacích pro vysoké školy, ubývá studentů

Miliardu navíc si zřejmě vydobude Ministerstvo vnitra, ale ani tak není spokojeno. "Navýšení nepokrývá potřeby resortu, a zejména bezpečnostních sborů," říká ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chce zachovat výši rozpočtu na rok 2015 v úrovni letošního roku před krácením, tedy chce fakticky navýšení o další dvě miliardy. V srpnu, v rámci jednání o požadavcích ministerstev, hodlá ministr Chovanec usilovat o navýšení platů příslušníků bezpečnostních sborů na úroveň roku 2010.

O peníze mají přijít vysoké školy - kvůli poklesu počtu studentů se navrhuje snížení dotace o 200 milionů a v letech 2016 a 2017 dokonce o miliardu korun ročně. Z ústavních kapitol, které schvaluje namísto vlády rozpočtový výbor sněmovny (jde o rozpočty sněmovny, senátu, ombudsmana, NKÚ, Ústavního soudu a prezidenta), si zřejmě vydupe peníze navíc jen prezidentská kancelář. Zpevnění svahů u přehrady Klíčava v lánské oboře, která pod kancelář spadá, přijde na 36 milionů korun.

O dalších úpravách rozpočtu budou ministři jednat opět ve středu. Do 20. června pak musí vláda návrhy včetně případných úprav projednat a schválit jako předběžné.

,