Nealko víno bojuje o své místo na trhu. To české oceňují muslimové - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nealko víno bojuje o své místo na trhu. To české oceňují muslimové

  6:19
Vedle nealko piva se už nějakou dobu na českém trhu objevuje i nealko víno. Mnozí pravověrní vinaři nad ním ohrnují nos, jiní v něm naopak vidí budoucnost. Prodeje této vinařské speciality však stále rostou a kvalitou už mnohé značky atakují i zavedená vinařství. Nealko vína ohodnotil pro iDNES.cz profesionální sommeliér i čtenářka.

Vyrobit kvalitní nealkoholické víno je poměrně technologicky náročné. | foto: Profimedia.cz

Někdo musí usednout za volant, někdo zase bere léky, nebo mu prostě alkohol nedělá dobře. Odalkoholizovaná vína se snaží prosadit na českém trhu sice už léta, ve vinárnách byste je však hledali marně. Těhotné matky či abstinenti jsou odkázáni na specializované obchody či hypermarkety. Oproti nealko pivu může ledaskoho odradit i cena.

"Naše dealkoholizované víno se prodává na českém a slovenském trhu od prosince 2003, tento rok slavíme desáté výročí distribuce," říká Paul Kučera z firmy EC Trade, která do Česka dováží výrobky německého vinařství Carl Jung. Tato značka je v tuzemsku průkopníkem a je jednoznačně nejrozšířenější, jako jedinou ji totiž nabízí i řetězec Tesco či Makro.

Kolik se v Česku vypije vína

Podle dat Českého statistického úřadu se v Česku v roce 2011 vypilo 19,4 litru vína na osobu a rok, zatímco piva 142,5 litru.

Zajímavé je i porovnání těchto čísel s rokem 1950. Zatímco spotřeba piva stoupla o polovinu, lihovin se vypije dvojnásobek a spotřeba vína se téměř zčtyřnásobila z 5,8 litru na osobu na 19,4 v roce 2011.

Samotný podíl vína na vypitém alkoholu se zdvojnásobil a nyní činí 11,4 procenta.

"Jedná se o segment, jehož popularita se zvyšuje. Tato vína oceňují dospělí, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat alkohol, například těhotné či kojící maminky nebo lidé na oslavě, kteří přijeli autem a budou ještě řídit," říká mluvčí Teska Jiří Mareček.

Naopak další z klíčových řetězců na českém trhu se cestou nealka vydat nehodlá. "Nealkoholická vína nenabízíme a o jejich zařazení do stálého sortimentu neuvažujeme,“ uvedla mluvčí Lidlu Jitka Vrbová a dodala, že firma raději sází na tématické nabídky francouzských vín.

Zjistit objem prodeje nealko vín je obtížné, firmy si čísla hlídají a bojí se konkurence. "Z počátečních několika palet z období Vánoc 2003 se objem prodeje postupně ke dnešku zvedl o celý řád," naznačuje Kučera.

Jestliže tak firma prodává desítky palet ročně, dostaneme se při počtu 600 lahví na paletu už k relativně zajímavým objemům. Mimo řetězců zkouší firma trochu kuriózně nabízet vína i v prodejnách dětských potřeb, kde se to podle Kučery setkalo s pozitivním ohlasem.

Ceny odpovídají pozdním sběrům

Na českém trhu jsou však k dostání i další značky, zejména německé či španělské. Lidé si je však musí najít ve specializovaných e-shopech. Jednou z hrstky vinoték nabízejících nealko vina je pražský Labyrint.

Jak hodnotí nealko vína sommeliér Ivo Dvořák

Vinselekt Michlovský Terrasso nealko rosé (šarže 2096)

Průzračná, jahodově růžová barva s meruňkovými odlesky.

Vůně je čistá, středně intenzivní s tóny drobného červeného ovoce připomínající červený rybíz, brusinky a jeřabiny.

Chuť je štíhlá až středně plná, svěží díky ovocným tónům drobného bobulovitého ovoce, brusinkové šťávy a granátového jablka. Kyselina dominující v chuti a jemná perlivost působí velmi osvěžujícím dojmem a navozují dojem šťavnatosti a ovocnosti. Dlouhá dochuť, která zůstává na patře až několik desítek vteřin.

Velmi dobře zpracovaný nápoj pro osvěžení v teplých dnech, k lehkým těstovinovým salátům, a nebo k předkrmům z ryb.

Carl Jung Merlot (šarže L2288)

Temně rubínová barva se světlým okrajem a středně intenzivní viskozitou.

Vůně je středně intenzivní s nádechem podzimního listí, zralých švestek, moruší a borůvek s jemnými podtóny kaštanového dřeva.

Chuť je středně plná s přirozenou svíravostí tříslovin, která může připomínat šípkový čaj, zrnka borůvek a pecek višní. Kratší dochuť.

Vhodné snoubení s pokrmy bude v podobě nářezových mís uzenin a sýrů s nakládanou zeleninou.

Pozn.: vzorky vybral pro Ivo Dvořáka portál iDNES.cz

"Zákazníkům jsme začali nabízet nealko vína právě proto, že se jinde ve vinotékách moc neobjevují. Když se podíváte, kolik je na trhu nealko piva, tak u vína není skoro nic. To je velký hendikep," říká Renata Hejnová, která v prodejně zastupuje majitele Pavla Vargu.

Zájem je podle ní značný, nealko vína v jejich vinotéce nakupují hlavně lidé, kteří berou dlouhodobě léky a třeba při oslavě si chtějí dát víno s ostatními.

 "Nakupujeme výhradně z dovozu. Těchto vín je na trhu pomálu, není příliš z čeho vybírat," říká Hejnová. Nové značky začali vyhledávat na popud zákazníků, kteří chtěli vyzkoušet i kvalitnější odrůdy.

Cena láhve odalkoholizovaného vína však může mnohé v konkurenci ostatních nealko nápojů odradit. "Maloobchodní cena u všech produktů je 139 korun s výjimkou vermutu bitter rosso, jehož běžná cena je 129 korun," říká Kučera.

Prodejci však argumentují, že tato vína nelze porovnávat s "limonádami typu rychlé špunty". Je to totiž plnohodnotné víno, ze kterého se pouze odstraní alkohol. "Pokud se pohybujeme v cenách kvalitnějších vín, která nejsou v nabídkách řetězců, tak nealko vína nejsou dražší než alkoholická. Ceny odpovídají pozdním sběrům," říká Hejnová.

Lidé by chtěli nealko zadarmo, Arabové ho dokáží ocenit

Letos spatřilo světlo světa i první nealko víno z Česka. Do technologicky náročné výroby se pustil známý vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku. "Prodej se rozjíždí pomaličku, může za to jistě i cena, která je, jaká je," hodnotí pro iDNES.cz první výsledky Michlovský. "Lidé u nás si myslí, že čím je víno dražší, tím by mělo mít více alkoholu. Nealko vína by tak nejspíš měla být zadarmo," říká s úsměvem.

Jak hodnotí víno čtenářka

Čtenářka iDNES.cz Jana je na mateřské dovolené. V průběhu těhotenství, i nyní kvůli kojení, je jí alkohol zapovězen, přestože má víno velmi ráda.

Ochutnala dvě vína značky Carl Jung. Rosé ji příjemně překvapilo, po několikaměsíční abstinenci velmi ocenila jeho svěží a zároveň i relativně plnou chuť. Naopak Müller Thurgau ji přišel příliš kyselý a vzorek nakonec ani nedopila.

Růžové Terrasso od vinařství Michlovský vypila s kamarádkami. Všechny si pochvalovaly chuť i vůni. Nakonec však přece jen musely konstatovat, že "tam něco prostě chybí".

Ti, co jeho růžové vyzkouší, jsou však prý nadšeni, přestože k němu po zkušenosti s dosavadní nabídkou odalkoholizovaných vín na českém trhu přistupují skepticky. Zájem je podle Michlovského zatím vidět hlavně ze zahraničí, a to především z arabského světa. "Kdyby vyšlo jen deset procent toho, o čem teď s nimi jednáme, tak budeme mít plné ruce práce," pochvaluje si.

V Česku dodává hlavně přímo restauracím a hotelům, poptávku řetězců by totiž kvůli komplikované výrobě zatím nedokázal uspokojit. "V první várce jsme vyrobili tři tisíce lahví, v té druhé jich bude 6 600,“ vypočítává. Zatímco první šarže měla ještě 0,46 procenta alkoholu, ta současná už se dostala na čistou nulu.  

Michlovský si na výrobu pořídil zařízení z Austrálie, stálo ho skoro milion australských dolarů, tedy něco kolem 18 milionů českých korun (více čtěte zde).

Nealko pivo zatím není soupeřem

Zatímco spotřeba vína se v Česku na úkor piva stále zvyšuje, nealko vína nebudou moci se stále oblíbenějším nealko pivem rovně soupeřit ještě dlouho. Podle sommeliéra Ivo Dvořáka, kterého iDNES.cz požádal o odborné zhodnocení a popis vzorku nealko vín (viz. box), si dobrá nealko vína najdou zákazníky, ale zřejmě o ně nebude tak masivní zájem jako o nealko piva.

Nealko pivo si totiž v situaci, kdy si běžné pivo dát nemůžou, objedná 55 procent mužů a 27 procent žen. Zbytek sáhne po jiném nealko nápoji, tvrdí průzkum CVVM z roku 2012.  

Není pak divu, že výroba nealko piva loni v Česku dosáhla 524 tisíc hektolitrů. Na přelomu tisíciletí to přitom podle Českého svazu pivovarů a sladoven bylo jen 117 tisíc hektolitrů.

Jak se alkohol z vína dostává?

V případě skutečného nealkoholického vína je cílem získat z vína klasického víno prosté alkoholu, které si však zachová senzorické i biochemické charakteristiky původního vína.

Procesů dealkoholizace je vícero, nejčastější je vakuová extrakce. To je proces, který vynalezl Carl Jung v roce 1908. Je to energeticky velice náročná, nicméně účinná a vůči vínu šetrná metodu extrakce alkoholu z vína. Tento postup využívá rozdílných teplot odpaření alkoholu a ostatních složek vína.

Díky moderní technologii se z původního prostého "ohřívání" vína pro zbavení ho etanolu, jak bylo praktikováno v první polovině 20. století, vyvinul sofistikovaný proces, který při nízkém tlaku a pro víno neškodlivých teplot (řádově do 30 °C) dokáže velice šetrným způsobem oddělit víno a alkohol, posléze senzorické složky chutě a vůně od etanolu, které se vrátí zpět do vína bez dodatečného přikrašlování chutě i vůně.

Za malým rozšířením nealkoholických vín však může být možná i jakýsi despekt ze strany pravověrných milovníků vína. "To si rozhodně nemyslím. Právě ve vinotéce by se nealko mělo nabízet vždy jako varianta. V tom je Česko pozadu za našimi sousedy; jinde se nabízí i ve vinárnách jako vcelku běžná věc," podotýká Hejnová.

"Nealkoholické víno bude vždy jen nealkoholickým vínem, které nebude moci konkurovat klasickému vínu," domnívá se však sommeliér Dvořák. "Je to stejné asi jako když vás posadí do superluxusního rychlého auta, nastartují na závodním okruhu, ale projet vás nenechají… Zážitek z klasického vína je komplexnější."

Jedním dechem však dodává, že se to týká porovnávání ve stejné kvalitativní skupině. "Obzvlášť od pana Michlovského bylo toto nealkoholické víno velmi dobře zpracováno a svojí kvalitou převyšovalo některá běžná klasická vína," dodává s uznáním.

Budou však čeští vinaři do budoucna následovat vinaře Michlovského a vrhnou se ve větší míře na technologii odalkoholizování vín? "Vyrobit kvalitní nealkoholické víno je poměrně technologicky náročné, a tak nepředpokládám, že by se dramaticky rozšiřovaly řady vinařů experimentujících s tímto typem vína," uzavírá Dvořák.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Celní válka dusí americké akcie. Obchodování zahájily prudkým poklesem

Akcie ve Spojených státech zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a...

7. dubna 2025  16:17,  aktualizováno  16:26

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a dalších...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  16:02

KOMENTÁŘ: Trump geniálně míří na zrušení daně z příjmu, myslí si Okamura

Údajnou celní válku začal Donald Trump ohlášením recipročních cel na Kanadu a Mexiko. Následovala Čína a dnes je to už balíček 180 zemí. Mezitím už se Trump se sousedy dohodl a žádná celní revoluce...

7. dubna 2025  15:43

Sedící zajíček místo velikonočního? řeší zákazníci. Řetězec označení hájí

Německé diskonty Aldi a Lidl začaly ve svých svátečních nabídkách označovat čokoládové velikonoční zajíčky ve svém sortimentu jako sedící zajíčky, a ne jako velikonoční. Změny si povšimli někteří...

7. dubna 2025  14:12

Čtenář Petr vyhrál 10 tisíc v Megahře: Body klikala žena, auto by se nám hodilo

Jarní soutěž Megahra o auto na portálech iDNES.cz a Lidovky.cz má druhého týdenního vítěze. Stal se jím čtenář Petr Stavárek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Soutěžit budeme i dál o hlavní výhru. Auto by...

7. dubna 2025

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozící globální recese táhne dolů i kryptoměny. Propadá se bitcoin i ethereum

Na cla Donalda Trumpa reagují i kryptoměny. Cena bitcoinu se v pondělí ráno po několika týdnech popadla pod hranici 75 tisíc amerických dolarů, což je asi 1,7 milionů korun. Nedaří se ale ani dalším...

7. dubna 2025  12:02

Kolik dáme za jídlo a o kolik zdraží boty? Američané vyhlížejí dopady cel

Globální cla, která zavedl prezident Donald Trump, způsobí růst cen široké škály potravin, domácích potřeb anebo elektroniky. Zdražení však američtí spotřebitelé nepocítí rovnoměrně. Ceny zboží se...

7. dubna 2025  11:15

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025

Slintavka a kulhavka je jen jedna pohroma. Chovatele potichu ohrožuje „modrý jazyk“

Ačkoliv se chovatelé v posledních týdnech obávají stále více slintavky a kulhavky, hospodářství se skotem stále decimuje jiná choroba – katarální horečka ovcí, tedy takzvaný bluetongue, modrý jazyk....

7. dubna 2025

Po oteplení planety lidé zchudnou víc, než se čekalo, zjistila studie

Ekonomické modely dlouhodobě podceňovaly dopad globálního oteplování na bohatství lidí. Odborníci tvrdí, že starší výzkumy dezinterpretovaly dopad globálního oteplování stejně jako pravděpodobné...

6. dubna 2025