Pivo, hospoda, restaurace

Pivo, hospoda, restaurace | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Nealkoholické pivo není úplně bez alkoholu

Některé pivovary experimentují se speciálními druhy kvasinek. Jiné se snaží zastavit kvašení ve správný čas. A další odstraňují alkohol z hotového piva. Způsobů výroby je tedy víc, ale v podstatě jde o dva základní procesy: jeden omezuje tvorbu alkoholu, druhý odstraňuje alkohol z hotového piva.

Piva vyrobená druhým způsobem jsou chuťově velmi podobná běžným pivům. Jejich výroba je však finančně náročná, protože vyžaduje speciální zařízení, buď na vakuovou destilaci, nebo membránovou filtraci.

"Je to velmi drahá technologie, stojí tolik co celý pivovar," říká technolog výroby piva Miloš Hrabák o jedné z metod, reverzní osmóze. "Patří ale k nejlepším, dá se tak vyrobit i pivo s obsahem alkoholu do 0,01 procenta, které požadují arabské státy."

Nejlacinější způsob, který se používá v tuzemsku nejčastěji, je nenechat pivo dokvasit. "Mladina o nízkém extraktu se prokvasí pouze částečně, aby vzniklo jen požadované malé množství alkoholu," vysvětluje Pavel Čejka z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Pivo má pak charakteristickou mladinovou chuť.

Některé pivovary používají speciální kmeny kvasinek, které produkují jen malé množství alkoholu. Tímto způsobem je vyráběn například český birell nebo německý clausthaler.

Pivovary své technologie tají
Pivovary se však se svými výrobními postupy příliš nesvěřují, považují je za součást svého obchodního tajemství. "Předmětem licence jsou kvasnice, které jsou zcela jiné než ty, které se používají k výrobě ostatních značek," je jediné, co prozrazuje Alexej Bechtin, mluvčí společnosti Plzeňský Prazdroj, v jejímž nošovickém pivovaru se v licenci vyrábí Radegast Birell.

Aby mohlo být pivo označeno jako nealkoholické, smí obsahovat maximálně 0,5 objemového procenta alkoholu. Není bez zajímavosti, že značení není ve světě jednotné. Ve Velké Británii mají „alcohol-free“ piva nanejvýš 0,05 procenta, v USA žádné, v Japonsku se pivo s půlprocentním obsahem alkoholu nazývá nápoj podobný pivu...

Ani nealkoholické pivo tedy není úplně bez alkoholu, jeho množství je však zanedbatelné. "Jakýkoliv lehce kvasící ovocný nápoj, který je deklarován jako nealkoholický, může mít daleko vyšší obsah alkoholu," uvádí gastroenterolog Petr Mareček.

Jednoznačnou odpověď na otázku, kolik nealko piv může člověk vypít před tím, než usedne za volant, by měl dát výzkum, který lékaři chystají. "Připravujeme akci, při níž se bude pít nealkoholické pivo a měřit obsah alkoholu v krvi."