Pravý kanystr přípravu BEC TEBUC je falzifikát. Úřední analytický rozbor...

Pravý kanystr přípravu BEC TEBUC je falzifikát. Úřední analytický rozbor prokázal rozpory ve složení oproti originálu, celá šarže přípravku byla následně zakázána. | foto: Czech Crop Protection Association

Falešné pesticidy zaplavují Evropu. Můžou ohrozit i zdraví

  • 5
V Evropě včetně Česka roste černý trh s přípravky na ochranu rostlin. Podle odhadů je až dvacet procent pesticidů falšovaných. Nepodléhají tudíž kontrole a hrozí riziko, že na trhu objeví zdraví nebezpečné chemikálie.

Odborníci černý trh s pesticidy přirovnávají k situaci na trhu s tvrdým alkoholem před vypuknutím lihové aféry. Mafii se léta dařilo při naprosté nečinnosti úřadů posílat do oběhu poměrně kvalitní alkohol, který škodil pouze státní pokladně. Pak se však objevili první mrtví.

Podobný rozmach v současnosti zažívá v Evropě trh s ilegálními a falšovanými pesticidy. Podle Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise má deset procent přípravků na ochranu rostlin v Evropě nejasný původ.

„Objem na českém trhu se odhaduje jen velmi těžko. Vychází nám to mezi patnácti až dvaceti procenty,“ říká Bohdan Plichta, majitel detektivní agentury P&N, který organizovaný zločin s pesticidy monitoruje.

Ušetří na testech a registraci

Přímo v Česku se falšované pesticidy s největší pravděpodobností nevyrábějí, ale dostávají se sem nejčastěji z Číny přes přístavy v Hamburku, Antverpách a Rotterdamu.

Inspekce objevuje v jídle stále víc pesticidů, nejhorší jsou čaje z Číny

Loni na podzim se Europolu podařilo v přístavech sedmi zemí zadržet při dvanáctidenní akci 190 tun ilegálních látek. Jde však jen o zlomek celkového množství, které se do Evropy dostane.

„I když děláme, co můžeme, organizovaný zločin je silnější,“ prohlásil Jean Charles Bocquet, šéf Evropské asociace ochrany rostlin, což je zájmová organizace sdružující výrobce pesticidů.

Právě oficiálním producentům, kteří investovali značné prostředky do vývoje a schválení výrobků, škodí padělatelé zatím nejvíc. Většina ilegálních látek je totiž paradoxně na velmi dobré úrovni a jejich účinky se příliš neliší od schválených přípravků. Ani Státní zemědělská a potravinářská inspekce zatím nezaznamenala nárůst potravin, které by obsahovaly nadměrné množství zdraví nebezpečné chemie.

Černý trh s pesticidy – aby ušetřil a mohl nabízet lacinější zboží – však funguje mimo povinnou registraci i kontrolní systémy jednotlivých států. Na trhu se tak kdykoliv může objevit látka, která opravdu bude nebezpečná.