Od letošního ledna mohou myslivci lovit divočáky i s bachyněmi a selaty celoročně, dříve je mohli střílet jen od srpna do konce ledna.

Od letošního ledna mohou myslivci lovit divočáky i s bachyněmi a selaty celoročně, dříve je mohli střílet jen od srpna do konce ledna. | foto: MF DNES

Divočák z Polska obsahoval cizopasníka svalovce, prase zlikvidovali

  • 12
Veterináři našli v jednom z pěti divočáků, které dovezl z Polska zvěřinový závod Bidvest, nebezpečného parazita svalovce. Ostatní zvířata byla bez cizopasníka. Letos je to druhý případ, první je z února, kdy veterináři objevili parazita u divočáka uloveného v Česku.

O parazitovi v mase informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Konzumace nakaženého masa může u lidí vyvolat trichinelózu, ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné.

Tělo nakaženého divočáka bylo podle mluvčího zlikvidováno.

Svalovec (Trichinella) u domácích zvířat parazituje nejčastěji u prasat, psů, koček a koní. U divokých zvířat je hlavně u divokých prasat, drobných hlodavců, lišek, tchořů, jezevců, vlků, medvědů, hyen nebo lvů. V tuzemském klimatu se problém týká hlavně divočáků, u domácích prasat se svalovec v českých chovech nevyskytuje.

V Česku jsou na přítomnost cizopasníka vyšetřována všechna odlovená divoká prasata, loni jich bylo 185 tisíc, přičemž ve dvou vzorcích z Frýdecko-Místecka veterináři parazita našli. Od letošního roku navíc musí lovci posílat veterinářům ke kontrole spolu se vzorkem masa i ocásky ulovených divočáků, tzv. pírka. Pokud je nezašlou, zaplatí sami kontrolu na přítomnost svalovce. Náklady na vyšetření jinak platí stát.

Přemnožená prasata stojí zemědělce miliardy

Od roku 2014 veterináři v ČR kontrolují na parazita i volně žijící lišky. Z 2 500 loni ulovených, uhynulých nebo utracených kusů byly čtyři pozitivní.

Od letošního ledna mohou myslivci lovit divočáky i s bachyněmi a selaty celoročně, dříve je mohli střílet jen od srpna do konce ledna. Přemnožená divoká prasata totiž působí podle ministerstva zemědělství každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách a lesních porostech. Navíc přibývá střetů prasat s motorovými vozidly. Podle ministerstva se divočákům změnil způsob života. Doba páření, která je normálně od listopadu do ledna, se totiž rozšířila na celý rok.