Nečas připomněl, že jeho vláda byla první, která proti trendu dotované elektrovoltaiky v roce 2010 zasáhla.

Nečas připomněl, že jeho vláda byla první, která proti trendu dotované elektrovoltaiky v roce 2010 zasáhla. | foto: František Vlček, MAFRA

Podle Nečase je trestuhodné, že se proti solárníkům nezasáhlo dříve

  • 248
Premiér Petr Nečas vyhlašuje spolu s ministry financí a průmyslu a šéfkou Energetického regulačního úřadu válku drahému dotování fotovoltaické elektřiny. Stát chce najít způsob, jak utlumit vliv deformovaných cen elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové ceny elektrické energie. Česko má v přepočtu na obyvatele třetí největší instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v EU.

Nečas to řekl novinářům v reakci na podezření Energetického regulačního úřadu (ERÚ), že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny (více čtěte zde).

Drahý solární boom

Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12 150 korun na 5 500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.

Věc pokládá Nečas za velmi důležitou a závažnou. Připomněl také, že jeho vláda byla první, která proti trendu dotované elektrovoltaiky v roce 2010 zasáhla. "Je trestuhodné, že se nezasáhlo do té doby," řekl předseda vlády.

Vnitřní audit ERÚ, jehož výsledky zveřejnila v pondělí předsedkyně úřadu Alena Vitásková, vyplynulo, že ceny byly stanovovány nad rámec zákona v letech 2005 až 2011. Nechtěla spekulovat o tom, zda je odpovědný jednotlivec či skupina lidí. Úřad podal státnímu zastupitelství podnět k vyšetřování neznámého pachatele.

Bývalý předseda ERÚ Josef Fiřt se v médiích hájil tím, že on i bývalé vedení úřadu vydávali cenové rozhodnutí na "základě perfektních rozborů a na základě platné legislativy".

"Myslím si, že teď začíná docházet významné části i novinářské veřejnosti to, proč podle mého hlubokého přesvědčení byly správné některé personální změny, které na ERÚ proběhly před rokem a půl," poznamenal dnes předseda vlády.

Zdůraznil, že celá situace je v tuto chvíli především věcí orgánů činných v trestním řízení. "Za druhé chci zdůraznit, že ERÚ je na vládě nezávislý, nicméně my tuto věc budeme řešit s panem ministrem průmyslu a obchodu, s paní předsedkyní ERÚ a panem ministrem financí," prohlásil Nečas.

Solární velmoc Česko

Česko má v přepočtu na obyvatele třetí největší instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Evropské unii. Vyplývá to ze statistik Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA), podle kterých mají větší výkon na obyvatele pouze solární elektrárny v Německu a v Itálii.

V Česku byly k rozvodné síti ke konci roku 2011 připojeny solární elektrárny s instalovaným výkonem 1959 megawattů. To představuje výkon 185,4 wattu na jednoho obyvatele.

Největší výkon solárních elektráren v EU má Německo, instalováno tam je 24 678 megawattů, což představuje 302,8 wattu na obyvatele. Následuje Itálie s celkovým instalovaným výkonem 12 754 megawattů, což je v přepočtu na obyvatele 212,6 wattu.

Kromě Německa je v zemích sousedících s Českem výrazně nižší výkon solárních elektráren než v ČR. Slovensko má instalovaný výkon fotovoltaik 468 megawattů, což představuje 85,1 wattu na obyvatele. V Rakousku činí výkon 176 megawattů, tedy 20,9 wattu na obyvatele. V Polsku činí výkon instalovaných fotovoltaických elektráren tři megawatty, což znamená 0,1 wattu na obyvatele.

,