Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nečas nevyloučil zvýšení DPH už v příštím roce

  • 463
Krize zdaleka nekončí a bude hůř, myslí si premiér Petr Nečas. Kvůli stavu financí v západních zemích hrozí Česku především nižší poptávka po našem exportu a premiér proto nevylučuje, že by se DPH mohla už před rokem 2013 zvýšit.

Nečas to řekl v době, kdy poslanci dny i noci jednali v "zablokované" Sněmovně o reformních zákonech, které mají podle koalice českou ekonomiku zachránit.

Současný plán vlády předpokládal, že se příští rok zvýší současná zvýhodněná desetiprocentní sazba na 14 procent a o rok později se sjednotí s nynější základní 20procentní na 17,5 procentech. Novelu vládního zákona na počátku října zamítl Senát, Sněmovna ho ale zřejmě přehlasuje.

Musíme se zbavit pocitu, že ekonomický rozvoj znamená v podstatě neustálý ekonomický růst. Tak to není, řekl v rozhovoru pro MF DNES Nečas. Podle něj je ale směr prosazovaný vládní koalicí správný a současné vystupování ČSSD, včetně obstrukcí ve Sněmovně, je zbytečnou hysterií.

Kvůli zavedení soukromého pilíře důchodového systému se odhaduje, že dosavadní, průběžný systém přijde o dvacet miliard. Je to v dnešních ekonomických podmínkách únosné?
Těch dvacet miliard nejsou miliardy od prvního roku účinnosti zákona. Bude tam určitá náběhová křivka, takže dvacet miliard až za několik let. A jestliže si vezmeme, že v nynějším průběžném systému protéká zhruba 350 miliard, a z toho vyvedete dvacet, tak tam nadále zůstává zhruba 95 procent. Je to absolutně zbytečná hysterie.

Nicméně pro ČSSD je to důvod, proč zvolila ve Sněmovně obstrukce a chce bránit schválení zákona...
Kdyby neměli tento důvod, tak by si našli jiný. Je to záminka.

Záminka k čemu? Nevládnou, jsou v menšině, volby daleko.
Je to v jejich mentalitě. Ukazuje se, že ten agresivní, bulvární styl politiky, který byl přičítán osobě Jiřího Paroubka, je hlouběji v genovém kódu ČSSD.

Co myslíte tím bulvárním stylem?
Tahle jejich zbytečná, nabubřelá gesta, agresivní styl politiky, přehánění, výkřiky o katastrofách, které se údajně mají stát. Znovu opakuji: v průběžném důchodovém systému nadále zůstane 95 procent prostředků. Přesto slyšíme nabubřelé vykřikování, že jde o privatizaci důchodového systému. Je to paroubkismus bez Paroubka.

S tím křikem jste přece musel počítat, když jste s nimi – ačkoliv jsou vítězem voleb – nenašli kompromis na důchodové reformě. A ČSSD teď vyhrožuje, že až přijde do vlády, vaši reformu zruší.
My jsme kompromis hledali, pečlivě vyjednávali, ale nalezen nebyl. Mimochodem: to, co tady zavádíme, zavedla ve Švédsku právě sociální demokracie. Jedna věc je dělat politické bububu, druhá věc je skutečně rušit nějaký zákonem zavedený systém. Budou-li ve vládě, oni si to velmi rozmyslí. Naše země potřebuje modernizační reformy, aby byla konkurenceschopná. I OECD, Evropská komise či ratingové agentury říkají, že jdeme správným směrem. A těm je jedno, jestli tady vládne ODS, nebo ČSSD. Říkají: Toto je věrohodná a dobrá finanční politika, nakupujte jejich dluhopisy.

Teď jste se však dostali do situace, kdy jste schválili rozpočet postavený na pokřivených základech: počítá s dvou a půlprocentním růstem ekonomiky a sám ministr Kalousek mluví jen o procentním růstu, ne-li o poklesu. To by logicky znamenalo menší příjmy rozpočtu.
Ano, ten procentní růst by znamenal výpadek příjmů ve výši zhruba osmnácti miliard, což je půldruhého procenta výdajů rozpočtu. To bychom určitě dokázali ve výdajích upravit. Ale situace na bojišti se mění každou chvíli. Teď v listopadu nikdo neví, co bude v lednu, co problém eurozóny udělá s finančními trhy, jak se to přelije nebo nepřelije do reálné ekonomiky, a tím pádem i do poptávky po českém exportu.

Nečas mluví o 19procentní DPH

Úřad vlády v sobotu zareagoval na rozhovor, který vyšel v sobotním vydání MF DNES. "Premiér Petr Nečas dlouhodobě tvrdí, že systémovým a nejčistším řešením by bylo sjednocení nepřímých daní na úrovni 19 procent," stojí v tiskovém prohlášení.

Při vzniku rozhovor přitom Nečas odpovídal na otázku, ve které jasně zazněl údaj 20 procent. Proti tomuto číslu se při rozhovoru nijak neohradil a nerozporoval ho.

Pokud by propad ekonomiky byl větší, což teď nevíme, očekává se, že by vláda prosadila zvýšení DPH na 20 procent. Je to tak?
Ano, dovedu si představit sjednocení DPH na této částce, a to dříve než v roce 2013. Obecně platí, že když za takové situace chcete zvýšit příjmy rozpočtu, každý trochu kvalifikovaný ekonom vám řekne, že máte jít cestou nepřímých, nikoliv přímých daní.

No, ekonom VV Michal Babák mluví i o zvýšení daní z příjmu.
Při vší úctě, pana poslance nepovažuji za ekonomickou autoritu, kterou bych bral vážně.

Ale může být indikátorem, co od vás ve vládě budou chtít Věci veřejné.
Ano, budeme hledat koaliční shodu a jsem přesvědčen, že ji najdeme. Tak jako jsme ji už našli u mnoha jiných komplikovaných věcí.

,