Zásadní výhrady k ekologické superzakázce mají i po zveřejnění nabídek od jednotlivých firem ODS i Věci veřejné. Premiér Petr Nečas uvedl, že jeho pochybnosti ještě posílily.

Zásadní výhrady k ekologické superzakázce mají i po zveřejnění nabídek od jednotlivých firem ODS i Věci veřejné. Premiér Petr Nečas uvedl, že jeho pochybnosti ještě posílily. | foto: Michal Šula, MAFRA

Nečase ani Věci veřejné nabídky firem za obří ekozakázku nepřesvědčily

  • 97
Obří ekologickou zakázku, za níž firmy státu nabízejí od 56,8 do 65,5 miliardy korun, nejspíš zastaví hlasy ministrů za Věci veřejné a ODS. Vyplývá to z ostře odmítavých vyjádření politiků obou stran po otevření obálek s nabídkami. Premiér Petr Nečas říká, že jeho pochybnosti o zakázce se teď ještě zvýšily.

"Můj názor na tuto zakázku se nemění. Měl jsem a nadále mám celou řadu námitek a pochybností. Zveřejněné ceny tyto námitky a pochybnosti nejen nerozptýlily, ale posílily," uvedl předseda vlády.

Už začátkem září v rozhovoru pro Lidové noviny jasně řekl: "Myšlenku jednoho velkého ekotendru od počátku považuji za naprosto chybnou." A potvrdil, že stále neopustil myšlenku rozdělit balík zakázek na více menších. Loni koncem roku se dokonce v okruhu svých spolupracovníků zmínil o tom, že když superzakázka projde, podá demisi.

Z čísel, která v úterý zveřejnilo ministerstvo financí po rozbalení obálek s nabídkami od firem, vyplývá, že nejméně od státu žádá společnost Marius Pedersen Engineering - 56,8 miliardy korun. Geosan Group by staré ekologické škody odstranil za 57,8 miliardy a společnost Environmental Services za 65,5 miliardy.

John: Zakázka neumožňuje zkontrolovat, jestli se tam nekrade

"Stále žasnu, jak mohla být zakázka vyhlášena tímto způsobem. Ta zakázka vůbec neumožňuje zkontrolovat, jestli se tam nekrade. Jsem přesvědčen, že rozepsání na mnohem menší zakázky bude stát mnohem méně peněz," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných Radek John. Postoj jeho strany k zakázce v jednom velkém balíku je striktně zamítavý.

"Já si myslím, že ten tendr by měl být zrušen. Ta cena je příliš vysoká," uvedl pro iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale přes poměrně jasná a odmítavá vyjádření politiků ODS a Věcí veřejných ještě nad tendrem hůl nezlomil.

"Teď máme k dispozici pořadí nabídek podle ceny, ale ještě nebyla otevřena obálka s posudkem, jaká by cena za likvidaci ekologických zátěží měla být. Jestliže zaznívá námitka, že na zakázce v jednom velkém balíku mohou mít zájem některé vlivové skupiny, tak protiargument zní, že jiné vlivové skupiny mohou mít zájem na opačném postupu," řekl iDNES.cz Kalousek.

Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká 510 lokalit po celé České republice, například areálu Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále seznam uvádí třeba Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD či Benzina.