Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Nečasova penzijní reforma skončí. A kde je vaše, ptala se vlády opozice

  • 252
Druhý důchodový pilíř je těsně před zrušením. Návrh na zrušení penzijní reformy bývalé pravicové vlády prošel ve Sněmovně druhým čtením. Opozice vládě vyčetla, že nepředstavila vlastní alternativu. „Jestli spoléháte jen na třetí pilíř, jste úplně vedle,“ kritizovala vládu jako první poslankyně Markéta Adamová z TOP 09. K ní se přidali další.

„Byl výhodný jen pro nejvyšší příjmové kategorie,“ řekl poslancům k rušení druhého důchodového pilíře premiér Bohuslav Sobotka. O vložené peníze do druhého pilíře lidé nepřijdou. Buď je dostanou na účet, složenkou, nebo je budou moci vložit do třetího důchodového pilíře, do penzijního spoření se státním příspěvkem.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek naopak reformu, kterou prosadila bývalá vláda Petra Nečase, hájil. Druhý důchodový pilíř vycházel z toho, že lidé mohli tři procenta sociálních odvodů poslat místo státu do penzijních fondů, když si k těmto penězům přidají dvě procenta ze svého.

„Byl pro mě jediným instrumentem, jak zajistit, aby si lidé část z těch 28 procent odvodů nedávali do přerozdělovacího pytle, ale aby mohli spořit sami sobě,“ řekl Kalousek.

„Rušíte jen to, co se vám hodí,“ řekl šéf ODS Petr Fiala. Připomněl, že spolu s penzijní reformou se zvýšila sazba DPH z 19 na 21 procent, ale zatímco důchodovou reformu vláda ruší, k tomu, aby znovu snížila DPH na původních 19 procent, se nemá. „Zrušíte druhý pilíř, na to máte většinu, ale co uděláte potom?“ ptal se předseda občanských demokratů.

Kalousek se zase otázal ministra financí Andreje Babiše z ANO na to, kde je jeho návrh penzijní reformy, který na jaře sliboval, že předloží do konce června. To se ovšem nestalo. „Ano, to je pravda,“ řekl Babiš. „Okamžitě jsem byl napaden, že chci snižovat důchody,“ opáčil Kalouskovi ministr financí. Řekl, že si nechal předložit expertní analýzu a návrh pak nepředložil proto, že mu koaliční partneři řekli, že to není jeho byznys. Podle něj je otázka jednoduchá - buď v budoucnu mít na důchody budeme, nebo ne.

Druhý důchodový pilíř byl od začátku špatně, řekl premiér

Premiér Bohuslav Sobotka řekl poslancům, že by byla chyba se domnívat, že občané neměli zájem o vstup do druhého pilíře, jak si představovala pravicová vláda, jen proto, že ČSSD jasně řekla: Nečasovu reformu zrušíme.

„Druhý pilíř byl od počátku chybně nastavený. Ukázal se být výhodný jen pro nejvyšší příjmové kategorie,“ řekl předseda vlády. „Nedivte se, že lidé, kteří musí počítat, aby vyšli s výplatou, se tam nehlásili,“ řekl Sobotka. Do druhého pilíře vstoupilo jen asi 85 tisíc lidí.

„Bohatší si spoří jiným způsobem, kupují nemovitosti,“ odmítl to poslanec za ODS Marek Benda. Podle něj se jen odkládá problém, protože nebude dost mladých lidí, aby na důchody těch starších vydělávali.

„Lidé umí přemýšlet a dobře počítat,“ řekl také šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD. „Druhý pilíř nebyl výhodný pro většinu občanů, ani pro stát, nevznikl na základě celospolečenské dohody“ uvedl Votava. V kontrastu s tím je u občanů populární, jak zdůraznil, třetí pilíř, kde si lidé spoří se státním příspěvkem a kam vkládá peníze pět milionů lidí. „A ten je třeba zatraktivnit,“ prohlásil Votava.

„Jsem ve druhém i ve třetím pilíři, hlásím to, abych nebyl z ničeho obviněn,“ řekl Zbyněk Stanjura z ODS. „Vždyť znáte, jak to funguje. Lidé si ze třetího pilíře vybírají ještě před penzí. Je to podobné stavebnímu spoření, je to spoření se státním příspěvkem,“ uvedl šéf poslanců ODS.

Vládní návrh o zrušení druhého důchodového pilíře projednávají poslanci v pátek v takzvaném druhém čtení, kdy mohou vznášet pozměňovací návrhy. čeká je ještě jedno, konečné hlasování, o škrtnutí Nečasovy penzijní reformy.