Nejbohatší Čech posílil svou moc

  • 11
Finančník Petr Kellner zřejmě zcela ovládl největší tuzemskou investiční skupinu PPF, která ovládá Českou pojišťovnu a televizi Nova. Kellner, o němž se hovoří jako o nejbohatším Čechovi dneška, podle zjištění České kapitálové finanční agentury (ČEKIA) vlastní 99,98 procenta akciové společnost PPF.

Ta je mateřskou firmou celé rozsáhlé finanční skupiny s majetkem ve výši 140 miliard korun. Kromě Novy a České pojišťovny skupina vlastní například třetího největšího splátkového prodejce Home Credit a dva menší finanční domy: eBanku a První městskou banku.

Celková tržní hodnota skupiny se odhaduje na třicet až padesát miliard korun. Tak velké impérium neovládá žádný jiný Čech. ČEKIA údaje o vlastnictví skupiny PPF zveřejnila na svých internetových stránkách v polovině minulého týdne.

Mluvčí PPF Ivan Lackovič odmítl zveřejněné údaje komentovat. "Veškeré zveřejňované informace ohledně společnosti PPF jsou uvedeny ve výroční zprávě či na webových stránkách. Pouze tyto zdroje, kde jsou mimo jiné uvedeny i majetkové účasti akciové společnosti PFF, jsou relevantní. Jakékoli jiné nebudeme komentovat," sdělil Lackovič.

PPF ve výročních zprávách sice zveřejňuje své majetkové účasti, ale o tom, kdo ji ovládá, neinformuje. Podle posledních vyjádření zástupců společnosti pro tisk měl koncem devadesátých let Petr Kellner ve skupině podíl přes 60 procent.

Jako o druhém akcionáři zbylém z doby zakládání skupiny se hovořilo o Milanu Maděryčovi. Podle několika zdrojů měl Kellner právo od Maděryče jeho podíl v nedávné době odkoupit. To je možné vysvětlení pro zjištění firmy ČEKIA.

PPF v loňském roce výrazně upevnila svůj vliv, když se z finančníků stali nejdůležitější hráči na mediálním trhu. V boji o televizi, stejně jako při předchozích transakcích, si Petr Kellner udržel pověst tajemného finančníka.

Již několik let se milovník fotografií Josefa Sudka úzkostlivě straní jakékoliv pozornosti a pro média jsou k dispozici pouze fotky z výročních zpráv. V oficiálních prohlášeních kolem Novy jej zastoupili blízcí spolupracovníci a schůzky s Jiřím Šmejcem či Vladimírem Železným se odehrávaly v utajení.

Kellnerova skupina, která vyrostla z investičních fondů kuponové privatizace, se však letos dostala i do hledáčku policistů z oboru hospodářské kriminality. Policisté totiž v květnu oprášili rok staré trestní oznámení Komise pro cenné papíry na manažery PPF investiční společnosti za to, že v roce 1996 přenesli na podílníky spravovaných fondů část nákladů na záchranu České pojišťovny.