Porschovi potomci, mezi které patří vnuk a dlouholetý šéf koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch, ovládají stuttgartskou automobilku na sportovní vozy.

Porschovi potomci, mezi které patří vnuk a dlouholetý šéf koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch, ovládají stuttgartskou automobilku na sportovní vozy. | foto: Profimedia.cz

Nejbohatší Rakušané: Porsche, Billa, Spar

  • 14
Potomci konstruktéra Volkswagenu Ferdinanda Porscheho jsou zřejmě nejbohatšími obyvateli Rakouska. Loni dynastie čítající zhruba šedesát členů předčila průmyslníka Friedricha Karla Flicka, který loni v říjnu zemřel. Jeho dědicové teď okupují druhou příčku.

Majetek deseti nejbohatších rakouských rodin se odhaduje na pětadvacet miliard eur (přes sedm set miliard korun, zhruba sedmdesát procent českého státního rozpočtu), spočítal ekonomický magazín Trend.

Porschovi potomci, mezi které patří vnuk a dlouholetý šéf koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch, ovládají stuttgartskou automobilku na sportovní vozy, která má hodnotu přes jedenáct miliard eur.

Patří jim také v Salcburku sídlící Porsche Holding AG, největší evropský obchodník s automobily, který jen loni vydělal přes dvě miliardy eur. Jeho hodnotu odhadl Trend na čtrnáct miliard eur.

Rodina Porschů a Piëchů je také největším akcionářem VW a prostřednictvím něj i Škody Auto.

Na druhé místo se v žebříčku nejbohatších Rakušanů propadl původem německý průmyslník Friedrich Karl Flick, respektive jeho dědicové. Flick do Rakouska přesídlil v osmdesátých letech kvůli nižším daním a aférám s uplácením politiků v Německu.

Jeho otec a zakladatel průmyslového impéria, do kterého patřil i Daimler-Benz či Buderus, byl jedním z ekonomických pilířů nacistického Německa. Svým potomkům mohl odkázat podle odhadů přes sedm miliard eur.

Jako třetí v pořadí uvádí rakouský Trend Maria-Elisabeth Schaefflerovou se synem Georgem. Jejich koncern INA Waelzlager Schaeffler na výrobu valivých ložisek a autodílů je druhý na světě. Hodnota jejich impéria loni rostla a odhaduje se těsně pod sedm miliard eur.

Potravinářské řetězce se mírně propadly
Dědic lichtenštejnského knížectví Alois von Liechtenstein i zakladatel řetězce Billa Karl Wlaschek proto spadli až za ně. Po nich následují dědička německých obchodních domů Kaufhaus Heidi Hortenová (rozená Jelineková) a dynastie Sparů. Údaje o jejich majetku magazín nezveřejnil, ale odhaduje se těsně pod dvě miliardy eur.

Skokany roku jsou investiční bankéři Ronny Pecik a Georg Stumpf, kteří ovládají švýcarský Oerlikon. Ten například stojí téměř za veškerou výrobou připisovatelných CD. Oba odsunuli Dietricha Mateschitze, tvůrce energetického nápoje Red Bull, na desáté místo.

Do desítky nenakoukla, ale výrazně si polepšila i salcburská dynastie Palfingerů, která ovládá Palfinger AG, světovou jedničku ve výrobě autojeřábů. Stoupající kurz na burze jim pomohl o 526 milionů eur.

Naopak zchudl exministr financí Hannes Androsch, který svým podílem na ztrátové internetové sázkové kanceláři bwin prodělal loni 152 milionů eur. Ze žebříčku deseti nejbohatších Rakušanů vypadl klan Swarovských či Julius Meinl V. s rodinou.