Největší hvězda nejbohatšího klubu: Cristiano Ronaldo z Realu Madrid.

Největší hvězda nejbohatšího klubu: Cristiano Ronaldo z Realu Madrid. | foto: Reuters

Fotbalovým miliardářům vládne Real. Sponzor ale vynese na trůn Rudé ďábly

  • 4
Nárůst příjmů na 577 milionů eur udržel Real Madrid na pozici nejbohatšího fotbalového klubu světa. Již příští rok by ale jeho dlouhodobou pozici mohl ohrozit Manchester United. Příjmy nejlepších českých klubů jsou asi třicetinásobně nižší, než kolik je potřeba k proniknutí do dvacetičlenného žebříčku.

Real Madrid a FC Barcelona. Dva odvěcí rivalové, jejichž vzájemný zápas je nazýván El Clásico, obsadili první dvě příčky žebříčku společnosti Delloite, která srovnává bohatství klubů. Studie s názvem Deloitte Football Money League 2016 srovnává kluby podle výše jejich příjmů v uplynulé sezoně 2014/2015.

Podobně jako loni celkově zbohatli nejbohatší lidé světa, daří se i klubům. Souhrn příjmů nejbohatší dvacítky narostl mezisezonně o 8 % a dosáhl rekordní hodnoty 6,6 miliardy eur.

Zatímco Real s tržbami 577 milionů eur (v přepočtu 15,6 miliard korun) obhájil svou čelní pozici již pojedenácté v řadě, jeho katalánský soupeř tam meziročně vyskočil z třetí příčky díky růstu příjmů z 484 na 560 milionů eur.

Španělské duo ovládlo i subkategorii příjmů z vysílacích práv, které do klubových pokladen přinesly téměř shodně 200 milionů eur. Na druhém a třetím místě se Španělé (respektive Katalánci) umístili v příjmech ze vstupného. Ty celkově ovládl anglický Arsenal, který v loňské sezoně prodal dohromady vstupenky za 132 milionů eur.

Nejdůležitější jsou sponzoři a prodej suvenýrů

V kategorii komerčních příjmů - tedy zejména peněz od sponzorů a prodeje klubových suvenýrů - skončily ale Real s Barcelonou až na čtvrtém a pátém místě. Před nimi se v této kategorii umístily Paris Saint-Germain (297 milionů eur), Bayern Mnichov (278 milionů eur) a Manchester United (264 milionů eur). Právě sponzoři a suvenýry jsou přitom pro nejbohatší kluby nejdůležitější.

„Výsledky studie potvrdily dlouhodobý trend, že klíčovým příjmem pro nejlepší kluby Evropy jsou komerční výnosy ze sponzorských smluv a aktivního merchandisingu. Naopak dlouhodobě na ústupu jsou u většiny velkoklubů příjmy související se vstupným na stadiony, poměr výnosů z vysílacích práv a přenosů se liší stát od státu v přímé závislosti na zájmu a úspěšnosti jednání s médii,“ vysvětluje skladbu příjmů Lukáš Poddaný, specialista na sportovní právo z kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal a člen Deloitte Sports Team.

Do sledovaných výnosy se ale nezapočítávají další výrazné kategorie - poplatky za přestupy hráčů, DPH a ostatní daně související s prodeji hráčů.

Tragicky hrající United mohou příští rok žebříček ovládnout

Barcelona v minulé sezoně sesadila z druhé příčky Manchester United - historicky nejúspěšnější anglický klub, kterému se ale v posledních třech sezonách výsledkově nedaří na domácí ani evropské scéně.

Nejbohatší fotbalové kluby v sezoně 2014/2015
UmístěníLoniKlub Příjmy v mil. eur
1(1)Real Madrid577
2(4)FC Barcelona560,8
3(2)Manchester United519,5
4(5)Paris Saint-Germain480,8
5(3)Bayern Mnichov474
6(6)Manchester City463,5
7(8)Arsenal 435,5
8(7)Chelsea 420
9(9)Liverpool 391,8
10(10)Juventus 323,9
11(11)Borussia Dortmund280,6
12(13)Tottenham Hotspur257,5
13(14)Schalke 04219,7
14(12)AC Milán199,1
15(15)Atlético Madrid187,1
16(nově)AS Řím180,4
17(19)Newcastle United169,3
18(20)Everton 165,1
19(17)Inter Milán164,8
20(nově)West Ham United160,9

To dobře ilustruje fakt, že zatímco v příjmovém žebříčku Deloitte (nebo i v žebříčku hodnot klubů podle časopisu Forbes) obsadili „Rudí ďáblové“ třetí příčku, v žebříčku asociace UEFA, který srovnává evropské týmy podle výkonnosti v posledních sezonách, jim patří až dvacáté místo.

A právě sportovní výsledky zároveň zapříčinily propad týmu okolo Wayna Rooneyho i v žebříčku bohatství. Protože v minulé sezoně slavnější z manchesterských týmů nehrál evropské poháry, propadly se mu příjmy ze vstupného. Díky příznivým kurzovým změnám (libra posílila k euru asi o deset procent) a zároveň růstu komerčních příjmů ale nakonec výnosy statisticky narostly.

Zajímavé je, že Deloitte věští týmu trenéra Luise van Gaala, že by v příštím vydání žebříčku (které počítá příjmy aktuálně probíhající sezony) mohl po dvanácti letech opět dosáhnout na vrchol. A to přesto, že aktuální výsledky týmu jsou opět (nebo spíše stále) špatné.

Z Ligy Mistrů se United pakovali už po základní skupině a v anglické Premier League po sérii velmi špatných výsledků okupují pátou příčku. A to hlavně díky tomu, že letos ztrácí mnoho bodů i týmy na úplné špičce.

I to ale může podle autorů studie stačit. „Přeci jen nějaké příjmy z Ligy Mistrů a zároveň naběhnutí nové partnerské smlouvy s firmou Adidas mohou příjmy dostat na úroveň 500 milionů liber,“ píše se ve studii. To by při současném kurzu libry k euru znamenalo přibližně 650 milionů eur. Tedy výrazně více než byl loňský příjem Realu Madrid.

Nejvíc je Angličanů, české kluby tradičně chybí

První dvacítce - co do kvantity - dominují kluby hrající anglickou Premier League. V žebříčku se jich nachází hned devět. Doplňují je čtyři italské, tři německé a španělské a jeden francouzský tým. Dominanci ostrovní ligy ještě více podtrhuje zveřejněná navazující třetí desítka. Tu tvoří osm anglických klubů, turecký Galatasaray a italská Neapol.

V devatenáctileté historii vydávání žebříčku se do první dvacítky nikdy nedostaly české kluby. A nejspíš se tam ani v blízké budoucnosti neobjeví. „Aby se nejlepší české fotbalové týmy příjmově kvalifikovaly mezi elitní evropskou dvacítku, musely by své stávající příjmy navýšit přibližně třicetinásobně,“ říká k tomu Lukáš Poddaný.