Nejdražší robot testu odvede v kuchyni nejhorší práci

Výsledky testu dvanácti kuchyňských robotů by mohly dát za pravdu prodavačům v elektroobchodech, kteří na otázku, jaký přístroj vybrat, odpovídají "čím dražší, tím lepší". Kdyby nebylo výjimky, která pravidlo "na domácím spotřebiči se nevyplatí šetřit" vyvrací. Nejlépe v testu skutečně obstály ty dražší přístroje, ale nejdražší ze všech testovaných, za jehož cenu by se daly pořídit dva, které by navíc svým majitelům posloužily lépe, skončil nejhůře.
Tím propadákem zkoušek, který pro měsíčník pro spotřebitele TEST zpracoval Elektrotechnický zkušební ústav v Praze, je Ronic Partner III Junior. Za 8990 korun jej nabízí zásilková služba WS Teleshop International. Těmi vítězi, kteří si vysloužili nejlepší známku, pak AEG KM 2000 Profi electronic, Bosch MUM 4555/05 Family electronic, oba za 7490 korun, a Siemens MK 35211/03 electronic za 6130 korun. Neslavně skončil v testu robot Bravo AKR 99 RS Roboset. V hodnocení funkcí dopadl průměrně, ale neprošel zatěžkávací zkouškou dlouhodobé spolehlivosti. Nevydržel zátěž, při níž roboty místo těsta nejprve míchaly směs pilin a oleje a poté i plastelínu. Téměř na začátku zkoušky "klekl", mechanicky se poškodilo ozubené kolečka pod mísou. Všechny ostatní prokázaly, že svou práci zvládnou s menšími či většími výhradami. Získaly dobrou nebo uspokojivou známku.

Za hodně peněz hodně málo muziky

Ronic, který se neprodává v obchodech, ale spíš před nimi, je názorným příkladem, jak výmluvní školení dealeři dokážou na dobře připravené předváděcí akci za hodně peněz prodat přístroj, který za to nestojí. Ačkoliv se návod chlubí, že jde o "celosvětově nejlepší kuchyňský přístroj", na kterém "je necháno mnoho desetiletí vývojové práce", robot má na rozdíl od všech ostatních horší bezpečnostní systém, je nejhlučnější ze všech, má nejméně vybavené příslušenství (pro přípravu všech druhů těsta nabízí jen jeden nůž, ke strouhání jen jedno struhadlo) a jen jednu rychlost otáček. Navíc má velmi malou nádobu, takže například 400 gramů šlehačky se v ní musí šlehat nadvakrát.

Před výběrem zmapovat jídelníček

Objem nádoby je přitom velmi důležitý, na něm záleží, kolik toho robot nakrájí, nastrouhá, našlehá. Malá nádoba znamená práci navíc s demontáží a opětovným sestavením strojku. Aby člověk neudělal při výběru chybu, měl by si před nákupem uvědomit, k jaké práci a pro jak početnou rodinu bude robot sloužit. Rozhodujícím momentem výběru je množství mouky, respektive těsta, které je robot schopen zpracovat. Je rozdíl, zda najednou připraví dva kilogramy těsta jako bosch, nebo jen 0,35 kg jako ronic. Háček je v tom, že u některých přístrojů zákazník tuto informaci hledá marně (ETA, Morphy Richards).

Pramen: TEST časopis pro spotřebitele, 9/2000 (redakčně upraveno)

Tipy testu

* Kdo chce utratit víc peněz, měl by si vybrat mezi třemi přístroji, které skončily na prvním místě - AEG KM 2000 Profi electronic, Bosch MUM 4555/05 Family electronic a Siemens MK 35211/03 electronic.

* Dobrou volbou za méně peněz představuje Solac 567 Electronic Grand chef (4999), Braun Combimax 750 (5490 Kč) a Moulinex AT9 Ovatio 3 Maxipress Duo Plus (5599)

* V mnoha směrech nezklamou ani "průměrné" stroje - ETA 3024, Morphy Richards 48505 nebo Clatronic KM 2483 Compact. Nedostatky vyváží jejich ceny - pod 4000 korun

* Naopak zklamán bude ten, kdo si koupí nejdražší z testovaných přístrojů - Ronic Partner III Junior za 8990 Kč.

O testu

* Test 12 kuchyňských robotů v ceně od 3259 do 8990 korun hradil TEST, časopis pro spotřebitele
* Technické i praktické zkoušky provedl Elektrotechnický zkušební ústav v Praze-Troji


Objem nádoby robota je velmi důležitý. Malá nádoba znamená práci navíc s demontáží a opětovným sestavením strojku.