Jindřich Fikar vlastní čokoládovnu, která vyrábí figurky například pro mobilní operátory.

Jindřich Fikar vlastní čokoládovnu, která vyrábí figurky například pro mobilní operátory. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nejdřív vyvážel nábytek či pivo, teď vyrábí čokoládové figurky

  • 3
Nejoblíbenějším jídlem kuřimského výrobce čokolády Jindřicha Fikara není nic z jeho sortimentu, ale překvapivě mořské mušle. Svou čokoládou samozřejmě nepohrdne. Ve firmě Čokoládovny Fikar si pro ni často z kanceláře jen tak odběhne do výrobny, kterou postavil během dvou měsíců v roce 1998.

"Musím si ale dávat pozor, protože se věnuju paraglidingu, tak aby mě padák unesl," vtipkuje a naráží na svůj adrenalinový koníček.

Původně Fikar podnikal ve zcela jiném oboru. V období divokého kapitalismu devadesátých let odjel na Východ, za kapitalismem ještě divočejším. Do Ruska začal vyvážet všechno možné, od nábytku až po pivo.

"Celnice byl největší problém. Náš první kamion tam trčel tři neděle. Další už jenom čtrnáct dní. Pak jsme se už v tamním prostředí naučili chodit a proclení se zvládalo za dvě hodiny," vzpomíná na své začátky.

Mezi jeho zákazníky patří všichni tuzemští operátoři

Nejlepším vývozním artiklem se ukázaly být obaly. Největšími odběrateli se stali výrobci cigaret, balicí materiály dodával i do čokoládoven, odkud byl už jen krok k jeho současnému oboru.

"Čokoládovny měly problém s polevou, tak jsem se tady domluvil s jednou firmou a vyvážel ji do Ruska. Jenže firma zkrachovala, tak jsem od leasingovky koupil její stroje, halu jsem zrovna stavěl, protože jsem potřeboval sklady, a během dvou měsíců jsem už vyráběl," popisuje někdejší největší dovozce papírových obalů do Ruska.

Nejdříve začal s výrobou dutých figurek, nyní tvoří polovinu jeho sortimentu reklamní předměty. Sází především na neobvyklý design i balení svých výrobků. Z výrobních pásů čokoládoven tak sjíždějí chytré telefony, notebooky nebo zlaté cihly. Není divu, že mezi jeho zákazníky patří všichni tuzemští operátoři.

Vyváží i do zahraničí a letos se plánuje vrátit také do země, kde před lety začínal. "Po deseti letech jedu na první veletrh do Ruska. Ozval jsem se bývalým známým a předpokládám, že nějaký kšeftík tam udělám," neskrývá optimismus podnikatel.

Vyberte nejlepší podnikatelský příběh

Anketa o cenu čtenářů iDNES.cz a MF DNES