Vlevo vítězná etiketa piva Baronka, druhé místo obsadila etiketa pivovaru Herold z Březnice.

Vlevo vítězná etiketa piva Baronka, druhé místo obsadila etiketa pivovaru Herold z Březnice. | foto: ČTK

Nejhezčí "šaty" má pivo Baronka. Sběratelé ocenili jeho etiketu

  • 19
Žatecký ležák Baronka vyhrál v soutěži sběratelů cenu o nejkrásnější pivní etiketu, která loni zdobila lahve s chmelovým mokem. Loňský vítěz Herold skončil tentokrát druhý.

O pořadí rozhodovali sběratelé pivních etiket a suvenýrů, řekl za organizátory František Pinkava. Výsledky byly vyhlášeny v Táboře na setkání sběratelů.

Nejhezčí pivní tácek má Pivovar Černá Hora, nejhezčí pivní korunku podle sběratelů měl Budějovický měšťanský pivovar, který ve stejné kategorii uspěl i minulý rok. Vítězem kategorie pivní etiketa minipivovarů a vařičů piva se stal Soumarský ležák Pivovaru Prachatice, doplnil Pinkava.

Sběratelé vybírali z téměř 700 exponátů. Nejpočetněji byly zastoupeny pivní etikety, kterých bylo 513, dalších 64 etiket patřilo minipivovarům, uvedl Pinkava. Spolu s českými pivními etiketami soutěžilo i 12 slovenských. Soutěží vždy jen etikety, které se objevily v minulém roce.

V Česku je podle odhadů asi 3 500 sběratelů. Jen sdružení klubů českého pivovarnictví sdružuje 19 klubů, které mají asi 500 členů. Další se sdružují při jiných klubech nebo působí samostatně, poznamenal Pinkava. Sběratelů pivních suvenýrů podle něj nijak neubývá. Spíš kvůli krizi a nutnosti šetřit už tolik nejezdí na sběratelská setkání.

Lidé nejčastěji sbírají etikety, tácky a korunky, tedy zátky. Sběratelských oborů je podle Pinkavy ale mnohem víc. Dají se dělat kolekce z otvíráků, tužek s logem pivovarů nebo kalendáříků. V poslední době jsou podle něj atraktivní skleněné lahve s litým nápisem. "To jsou staré lahve, které je těžké sehnat. Vyráběly se totiž vesměs za první republiky," řekl Pinkava.

Cena takových lahví se pohybuje od 150 korun do několika tisíc, záleží na jejich stáří nebo počtu vyrobených kusů.

,
Témata: Pivo, pivovar