Nejhorší letiště světa je v tureckém Dalamanu. Praha je pětaosmdesátá

  • 72
Nejhorší letiště má Turecko, nejlepší Singapur. Vyplývá to z údajů serveru Skytrax, na kterém uživatelé hodnotí služby a provoz na letištích. Pražské letiště Václava Havla si pohoršilo. Je na 85. místě.

Nejméně oblíbeným letištěm je Dalaman v Turecku. Druhé nejhorší je podle reakcí cestujících v egyptském Šarm aš-Šajchu.

V Dalamanu si lidé hodně stěžují na přemrštěné ceny jídla a jeden z recenzentů dokonce poznamenal, že mu zážitek z tureckého letiště zkazil celou dovolenou.

Naopak jako nejlepší vybrali cestující dvě asijská letiště: Singapur-Changi a Inčchon v Jižní Koreji.

V Singapuru se lidem líbila hlavně přívětivá atmosféra a vstřícný personál. V Soulu byli cestující na letišti nadšení z kulturních akcí, dobrého jídla a příjemného posezení.

Server Priceonomic vychází z údajů portálu Skytraxu, která se věnuje přehledným informacích o letištích a leteckých společnostech z celého světa.

Průzkum provedl na základě analýzy více než 17 tisíc recenzí od sta lidí různých národností, kteří právě na Skytraxu popisovali své dojmy z více než sedmi set velkých světových letišť.

Pražské letiště Václava Havla je v žebříčku sta nejlepších letišť na světě na 85. místě. Oproti loňskému roku si pohoršilo o patnáct příček.

Pět nejhorších a nejlepších letišť na světě
Nejhorší letištěNejlepší letiště
1.DalamanSingapur-Changi
2.Šarm aš-ŠajchInčchon
3.BournemouthMnichov
4.NewarkHongkong
5.LutonTokio Haneda

Zdroj: Skytrax a Priceonomic

Další kritéria hodnocení

Průzkum také zjišťuje, jak uživatelé hodnotí nejvýznamnější letiště na světě podle celkové kvality, délky čekání, čistoty a možnosti nakupování.

Nejhorší i nejlepší letiště

Od roku 1947, kdy se na letišti Shannon v Dublinu otevřel první duty free shop, se z tohoto druhu nákupu stal velký byznys. Vloni prodej duty free zón vynesl celkem 50 miliard amerických dolarů. Nejlépe se z tohoto hlediska nakupuje opět v Singapuru-Changi, soulském Inčchonu a také v Hongkongu.

Inčchon spolu se švýcarským Curychem vede i co do čistoty. Nejšpinavějíšm letištěm je naopak egyptský Šarm aš-Šajch a britský Liverpool.

Také nejkratší dobu v řadách na bezpečnostní a pasovou kontrolu stráví cestující v Singapuru a v Soulu. Nejdéle se pak čeká na londýnském Stanstedu a na letišti v Miami.

Letiště v USA jsou ošumělá

Jako nepříliš dobrá se obecně považují také letiště ve Spojených státech. Britský týdeník The Economist je nedávno označil za ošumělá a nevhodná pro vstup do země. Charakterizuje je prý mokvavá pizza, mrzutý personál a nekonečné fronty.

V žebříčku deseti letišť v žebříčku Travel Leisure serveru vychází z amerických letišť nejhůře Newark Liberty International.

„Styď se Newarku, nejsi součástí amerického snu. Ve skutečnosti jsi noční můrou všech, kdo překročí tvůj práh,“ napsal v hodnocení Skytraxu jeden z cestujících. Nejlepším letištěm v Americe je podle zákazníků to sanfranciské.

Letiště LaGuardia, nejvytíženější v USA, musí také projít rekonstrukcí: