Nejistota vyvolala zájem o hypotéky

Bude příští rok stát přispívat na splátky hypoték čtyři procenta z úroků, nebo už jen dvě? A bude vlastně vůbec poskytovat nějakou podporu? Nejistota vhání v posledních dnech do hypotečních bank rekordní počet zájemců, kteří chtějí narychlo uzavřít úvěr ještě letos, aby tak využili dosud jasné a také výhodné podmínky. Přitom je klidně možné, že o podporu nakonec přijdou všichni - tedy dosavadní klienti i ti, kteří uzavřeli smlouvu právě nyní.

Proč? "Nový zákon zakazuje poskytovat fyzickým osobám dotace, pokud nejsou vypsány zvláštním zákonem. A bohužel dotace k hypotékám jsou vypisovány jen nařízením vlády, ne zákonem," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Dagmar Plachá.

Přijít o státní podporu může pro rodinu, která splácí milionový úvěr, znamenat zvýšení splátek měsíčně o dva až dva a půl tisíce korun.

Úředníci ministerstva financí i ministerstva pro místní rozvoj nyní narychlo hledají řešení, jak zajistit, aby o státní podporu k hypotékám nikdo nepřišel.

Nemohou se však shodnout, který z těchto úřadů to má udělat.

"My víme, jak to vyřešit. Můžeme klidně poskytovat dotace k hypotékám přes nový fond bydlení, který to dovoluje. Ale ještě čekáme, co doporučí ministerstvo financí," tvrdí Dagmar Plachá z ministerstva pro místní rozvoj. Verdikt ministerstva financí je podle ní nutný proto, že problém se zrušením dotací se netýká jen hypoték, ale třeba i příspěvků pro lidi postižené povodněmi. "Čekáme, že ministr financí navrhne nějaké obecné řešení tak, aby lidé o žádné dotace nepřišli." Naopak ministerstvo financí nechává zodpovědnost jednoznačně na resortu místního rozvoje. "Už v létě jsme jim poslali instrukce, co mají dělat. Teď během posledních čtrnácti dnů řeší to, na co měli půl roku," oponuje mluvčí resortu financí Libor Vacek.

Vysocí státní úředníci každopádně slibují, že hypotéky určitě neponechají bez dotací a že řešení bude včas připraveno. "Budeme se s tím muset nějak vypořádat," uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota.

I když se problém s podporou hypoték podaří vyřešit, jak slibují úředníci z obou ministerstev, zůstane klientům ještě jedna nezodpovězená otázka.

Jak bude vůbec státní podpora k hypotékám příští rok vysoká? Ani na tento dotaz zatím není odpověď jistá.

Dosud poskytoval stát podporu k hypotékám těm lidem, kteří za tento úvěr kupovali nebo stavěli novou nemovitost. Stát za tyto klienty platil čtyři procenta z úroků.

Pravidla, podle nichž se dotace poskytuje, však v případě, že úrokové sazby v bankách klesnou pod devět procent, nařizují snížit státní podporu jen na dvě procenta. A právě to hrozí příští rok, protože letošní průměrná úroková míra z hypoték klesla na 8,8 procenta. Tomu se také snaží tisíce klientů vyhnout - tím, že chtějí ještě letos uzavřít hypoteční úvěr za výhodných podmínek.

"Zatímco normálně žádá o hypotéky okolo šedesáti klientů týdně, nyní jich obsloužíme okolo devadesáti," potvrdil tento trend mluvčí Českomoravské hypoteční banky František Pavelka.

I zde však státní úředníci uklidňují klienty, že omezení podpory nehrozí. "Návrh na zachování čtyř procent jsme předložili vládě. Podle ohlasů je většina ministerstev pro, stačí tedy, když to v lednu projedná vláda," vysvětlila Dagmar Plachá.

S tím souhlasí i náměstek ministra financí Eduard Janota. "Nebudeme blokovat zachování podpory na úrovni čtyř procent. Peníze ve státním rozpočtu už jsou na to vyčleněny."