Největší obchody roku: chirurgický řez O2 a prodej České gumárenské

  15:03
V deseti největších obchodních transakcích se u nás letos protočilo téměř 150 miliard korun. Úspěšné byly stálice velkého byznysu jako Petr Kellner nebo Daniel Křetínský. Největší obchodní deal udělali Tomáš Němec a Oldřich Šlemr z České gumárenské, kteří společnost zhodnotili za 31,5 miliardy korun.
Jedním z největších obchodů uplynulého roku byl prodej gumárenského holdingu...

Jedním z největších obchodů uplynulého roku byl prodej gumárenského holdingu ČGS, který postupně vystavěli Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Snímek je z otrokovického podniku Mitas, který do skupiny také patří. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Velký obchod vypadá zpravidla takto: mocný magnát nebo korporace koupí od jiného magnáta nějaký podnik. Českému žebříčku největších obchodů roku 2015 dominuje jiná operace: rozdělení domácí telekomunikační jedničky O2. Obchod, při němž společnost O2, ovládaná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem prodala část majetku opět Petru Kellnerovi.

Tahle transakce v hodnotě téměř 47 miliard korun ale znamená přelom v Kellnerově podnikání i na telekomunikačním a způsobila zemětřesení na kapitálovém trhu.

Cetin převzal z O2 telekomunikační sítě, mobilní infrastrukturu, ústředny, datová centra, informační systémy a databáze pro správu sítí včetně budov. Také zahraniční firmy Czech Telecom Germany a Czech Telecom Austria. Přešlo k němu 1241 zaměstnanců O2.

Pohyb se dotkl tisíců minoritních akcionářů O2, kteří akcie drželi ještě od kuponové privatizace nebo je koupili na burze. Po oznámení zprávy o rozdělení O2 většina z nich propadla panice. Báli se, že je chce Kellner obrat, že hodnota jejich akcií nenávratně klesne. Začali akcie houfně prodávat. Během pár dní se z O2 vypařilo – měřeno hodnotou cenných papírů – přes 11 miliard korun. Česká burza zažila největší propad od dob finanční krize.

Jaký význam vznik Cetinu má, ukázaly následující měsíce. Na podzim Kellner oznámil, že investuje do rozvoje sítí a mobilní infrastruktury Cetin v příštích sedmi letech 22 miliard korun. Přenos dat se má urychlit až trojnásobně. To je základ pro další postup moderních technologií, jež překotně mění život lidí.

O2 sama se na informační revoluci chystá. Kellner se vrhl do rozvoje „chytré televize“, jistě myslí i na další služby postavené na využití technologií. I proto se nakonec ukázalo, že s ožebračením drobných akcionářů O2 to není tak horké. Cena akcií O2 i Cetinu šla nahoru. Minoritáře v Cetin chce Kellner vykoupit, zhruba pětina O2 má ale dál zůstat na burze. Už do ní investovali burzovní žraloci jako Pavel Tykač či Pavol Krúpa. Předpokládají, že akcie budou dál stoupat. Tihle pánové mívají zpravidla dobrý odhad.

Stálice Křetínský

Co do počtu i finančním objemu obchodů dominuje končícímu roku Daniel Křetínský, šéf a spolumajitel holdingů EP Energy a EP Industry (v obou je jeho partnerem finanční skupina J&T).

Z EP Energy chce Křetínský udělat velkou evropskou energetiku, proto pro ni i za cenu rostoucího dluhu stále nakupuje. Letos dokončil koupi britské elektrárny Eggborough, převzal sedm italských elektráren od německého gigantu Eon v hodnotě kolem 16 miliard korun (přesná cena nebyla oznámena) a teplárnu v Budapešti. Před týdnem EP Energy oznámila vstup do největší elektrárenské firmy na Slovensku – Slovenských elektrární. Pak je tu spřízněný holding EP Industry, do něhož Křetínský pořídil odpadářskou firmu Gansewinkel.

Navíc šéfa EP Energy zajímají technologie. Je jedním z aktérů prodeje e-shopu Mall.cz a cenového srovnávače Heureka za milionů eur (5,4 miliardy korun). Převzala je společnost Rockaway, k jejímž investorům patří Křetínský s J&T a PPF.

V souhrnu je Křetínský nepochybně českým akvizičním rekordmanem. A hodlá v nákupech pokračovat: teď se uchází o německé elektrárny švédského Vatenfall.

K nejzajímavějším obchodům končícího roku patří prodej České gumárenské společnosti (ČGS) za 31,5 miliardy korun. Už proto, že za ním stojí dva miliardáři, která na rozdíl od Kellnera, Křetínského či Tkáče širší veřejnost nezná.

ČGS založili a léta rozvíjejí podnikatelé Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Skupina se sedmnáctimiliardovými ročními tržbami jim loni vydělala přes dvě miliardy korun. Má 13 výrobních závodů na výrobu pneumatik, technické pryže, gumárenských směsí či přepravních pásů v Evropě a v Severní Americe. Konglomerát zaměstnávající 6300 lidí kupuje švédská průmyslová skupina Trelleborg. „Jde o dobrý prodej za poměrně vysokou cenu,“ říká specialista na fúze a akvizice Radek Schmied z investiční společnosti Redbaenk. Stejně tak podle něj dobře prodal investiční fond Nordic Partners norské společnosti Orkla českého výrobce paštik Hamé.

Akcionářské přesuny

Dva velké obchody figurující v žebříčku obchodů roku jsou spojeny s akcionářskými změnami ve velkých firmách. V květnu skončila desetiletá válka mezi společníky v Sokolovské uhelné. Manažeři František Štěpánek a Jaroslav Rokos odkoupili za 4,5 miliardy korun podíl třetího podílníka Jana Kroužeckého. Část peněz za podíl putovala k miliardáři Pavlu Tykačovi, který chtěl před lety Kroužeckého podíl koupit a už si jej dokonce předplatil.

Finanční skupina J&T zase vyplatila dočasného partnera Mario Hoffmanna. Slovenský finančník, kamarád spoluzakladatele J&T Patrika Tkáče, do J&T vstoupil před třemi lety z nouze, poté, co jeho Poštová banka prodělala na rizikové investici do řeckých dluhopisů. Přátelé z J&T tehdy Poštovou banku finančně posílili a získali v ní podíl, Hoffmann na oplátku dostal 24 procent v J&T Finance Group. Spolupráce nevydržela dlouho, letos v červenci Hoffmann J&T opustil, Tkáč a spol. při tom ale Poštovou banku pohltili, stali se 98procentním vlastníkem.

Majiteli J&T Finance Group zůstávají po Hoffmanově odchodu rodiny Ivana Jakaboviče a Patrika Tkáče, pětiprocentní minoritu drží čínská soukromá společnost CEFC Shanghai International Group Limited, součást holdingu China Energy Company Limited.

Když už jsme u Číňanů: právě holding CEFC letos v Česku rozjel čínskou expanzi. Po zářijové návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně oznámili Číňané sérii akvizic: Koupili Pivovary Lobkowitz, podíl v leteckém přepravci Travel Service, několik paláců v Praze, vstoupili do fotbalové Slavie. Čínská společnost Xi’an Shaangu Power taky koupila brněnského výrobce turbin Ekol. Číňané tím vším vzbudili velká očekávání, ke skutečně převratné obří čínské investici do české energetiky či průmyslu ale zatím nedošlo.

Top 10 obchodů roku Česká republika

  1. Petrem Kellnerem ovládaná firma O2 vyčlenila svou infrastrukturní část do sesterské společnosti CETIN. Hodnota transakce: 47 miliard korun
  2. Tomáš Němec a Oldřich Šlemr prodali svou Českou gumárenskou společnost švédskému Trelleborgu. Hodnota transakce: 31,5 miliardy korun.
  3. EP Energy ovládané skupinou J&T a vedené Danielem Křetínským kupuje dvě třetiny Slovenských elektráren. Hodnota transakce. 20 miliard korun.
  4. EP Energy ovládané skupinou J&T a vedené Danielem Křetínským kupuje sedm italských elektráren od německého E.on. Hodnota transakce (odhad) 16 miliard korun
  5. Skupina J&T vyplatila partnera Mario Hoffmanna, odkoupila od něj 24procentní podíl J&T Finance Group a akcie Poštové banky. Hodnota transakce 13,5 miliardy korun.
  6. Skupina Rockaway převzala e-shop Mall.cz a srovnávač cen Heureka od jihoafrického fondu Naspers, koupi financují Křetínský, J&T a PPF. Hodnota transakce 5,4 miliardy korun.
  7. Norská potravinářská skupina Orkla, vlastník české Vitany, kupuje výrobce paštik a kečupů Hamé od islandského fondu Nordic Partners. Hodnota transakce: 4,7 miliardy korun
  8. Jan Kroužecký a Jaroslav Rokos vyplatili třetinového akcionáře své důlní firmy Sokolovská uhelná Jana Kroužeckého. Hodnota transakce: 4,5 miliardy korun
  9. Čínské konsorcium vedené holdingem CEFC koupilo od Zdeňka Radila a Gregorze Hóty 79,27procent Pivovarů Lobkowitz. Hodnota transakce: 2,6 miliardy korun
  10. Čínská Xi’an Shaangu Power koupila brněnského výrobce turbin Ekol. Hodnota transakce: 1,4 miliardy korun.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Přestaňte snít o konci ropy a plynu, prohlásil šéf saúdského těžebního obra

18. března 2024  20:29

Transformace energetického průmyslu selhává a svět by měl přestat snít o postupném odchodu od ropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...