Na začátku praxe málokdo nabídne přes 30 tisíc, po pěti letech jsou ale nárusty desítky tisíc. Ilustrační foto

Na začátku praxe málokdo nabídne přes 30 tisíc, po pěti letech jsou ale nárusty desítky tisíc. Ilustrační foto

Nejvíc platově poskočí právníci, až o 162 tisíc

  • 137
Největší šance na to, že si během pár let polepší až na desetinásobek své první mzdy, mají účetní a právníci. Vyplývá to z nového platového průzkumu Salary Guide personální agentury Robert Half.

Průzkum udělala mezi tisíci lidmi, kteří vloni na sklonku roku prošli rukama jejích personalistů, a mezi firmami, pro které hledá uchazeče, převážně z hlavního města a okolí.

Právní koncipient, tedy člověk, který čerstvě ukončil práva na vysoké škole, totiž při nástupu do advokátní kanceláře dostává asi tolik, co recepční. Tedy mezi 18 tisíci a 25 tisíci korunami. Jenže po pěti letech už jako advokát dosáhne až na 180 tisíc korun měsíčně.

Podobně si vedou schopní účetní. Účetní s vysokou školou se může po pěti letech vypracovat až na finančního manažera a namísto původních 25 tisíc dostávat až 250 tisíc hrubého.

 Největší platoví skokani (růst platu po 5 letech praxe)
Koncipient - advokát 162 000 Kč 
Projektový manažer 115 000 Kč
Obchodník   90 000 Kč
Podnikový právní   75 000 Kč
Pramen: Robert Haif International

„Největší rozdíly jsou u těch advokátů. V porovnání se Spojenými státy je poznat, že absolventů právních škol si vážíme méně,“ popisuje Jan Bílek ze zmíněné personální agentury, která provedla průzkum. Podle personalistů vloni nejvíce rostly platy právě u právníků, na personálních odděleních, v informačních technologiích (IT), v administrativě a zákaznickém servisu.

„Jde o světový trend, kvalifikovaných lidí je nedostatek,“ zdůrazňuje šéf agentury Aleš Křížek. „Největší nárůst jsme překvapivě zaznamenali u juniorských pozic, tedy míst s praxí od jednoho do tří let,“ dodává.

Podobně vyšly i výsledky jiného průzkumu společnosti HayGroup, která se živí poskytováním takových dat. Podle nich absolventům vysokých škol vzrostla nástupní mzda za sedm let o sedm tisíc. V průměru nastupují do firem s platem 25 tisíc hrubého.

Chybí účetní Velká poptávka je po relativně mladém oboru - účetních, daňařů a různých administrativních pracovníků do takzvaných center sdílených služeb. Jde o velká centra pro nadnárodní firmy, kde se spravují účty, reklamace a servis pro několik zemí. „Otevřely si je tady firmy v posledních letech, převážně s podporou CzechInvestu.


V těchto službách u nás už pracuje deset tisíc lidí, konkurence mezi zaměstnavateli je vysoká a noví investoři ještě přijdou,“ podotýká Tomáš Bergl, personalista agentury Robert Half odpovědný za oblast účetnictví.

Velká centra tady mají společnosti jako Accenture, IBM, ExxonMobil, Johnson & Johnson, DHL nebo SAP. Platy už u nás narostly do výše španělských mezd, přitom právě nízké mzdové náklady by sem mnohé investory přilákaly.

Recepční na rok a jít výše Vůbec nejhledanější pozice, a to už dlouhodobě vyplývá z odpovědí všech personálních agentur na českém trhu, je recepční s praxí.

„Každý hledá recepční s roční praxí, ale ty téměř neexistují, protože si hledají spíše práci v administrativě,“ podotýká personalista Jan Bílek. Jejich nástupní mzda - převážně ve velkých firmách, kde požadují i znalost cizího jazyka, stoupla za loňský rok o pětinu na 17 až 20 tisíc korun.

Vzrostl i nástupní plat asistentek a asistentů manažerů nebo ve velkých kancelářích na dvacet tisíc. Za rok se zvedá v průměru o tři až pěti tisíc, vyplývá ze studie.

Vysoko se tradičně drží lidé placení farmaceutickými společnostmi a v oboru IT roste důležitost obchodníků, kteří umějí prodat drahé služby vývojářů.

Za poslední tři roky se citelně zmenšily rozdíly například mezi platy v Česku a ve Spojených státech.

Zatímco v USA rostly mzdy sledovaných profesí za poslední rok v průměru o tři procenta a u právníků až o osm procent, dolar klesl o 18 procent. Rozdíly se tak snížily i tam, kde české mzdy nerostly. V průměru jsou nyní průměrné americké platy na dvojnásobku českých.

V Evropě jsou nejvyšší platy v Německu, Švýcarsku a Británii. Na některých specializovaných finančních nebo IT místech se s nimi už české platy dají srovnávat, v průměru se však místní mzdy pohybují třikrát až čtyřikrát níže.

 Platové skoky v číslech (v tisících Kč)
Povolání Dolní limit Zkušenost po 5 letech
Recepční  7 - 20 18 - 23
Pracovník zákaznického  centra 18 - 23 30 - 45
Koncipient/Advokát 18 - 25 80 -180
Asistentka 20 - 23 28 - 40
Mzdová účetní (se znalostí cizího jazyka)  20 - 25 30 - 35
Administrátor aplikac 20 - 25 50 - 70
Logistik 20 - 25  35 - 45
Specialista lidských zdrojů 25 - 35 40 - 55
Školitel 25 - 35 45 - 70
Finanční analytik 25 - 35 50 - 80
Podnikový právník 25 - 40 50 -100
Programátor .NET 30 - 35 55 - 75
Obchodník (account manager) 30 - 40 60 - 120
Konzultant informačních systémů 32 - 50 60 - 100
Projektový manažer 35 - 50 65 -150
IT Manažer (CIO) 50 - 90 65 - 120
Ředitel společnosti 100 - 250
Pramen: Robert Haif International