Nejvíc rodin hospodaří společně

Tradiční model hospodaření v rodinách, kde hlavní finanční zajištění je na mužovi a na ženě je starost o domácnost, je uplatňován zejména tam, kde kariéru dělá muž. Jde o celorodinné hospodaření - příjmy muže a ženy jsou dávány do takzvané společné kasy, z níž se uhrazují všechny výdaje, ať se týkají provozu domácnosti v zájmu všech členů rodiny,nebo individuálních potřeb jednotlivců (zpravidla každý člen rodiny kromě toho disponuje svým kapesným).

Výhodou je jednodušší přehled o finančních tocích peněz v rodině, snadnější domluva (řídí jeden) o finančních záležitostech i úspora peněz za vedení jednoho účtu oproti více účtům.

"Takové hospodaření, které v naší populaci stále převažuje,je založeno na vnímání rodiny jako celku se značnou mírou vnitrorodinné solidarity,i na faktu, že většina rodin musí počítat s dvěma příjmy. Plat ženy, byť zpravidla menší, je pro rodinný rozpočet zcela nezbytným doplněním většího platu muže," říká socioložka Jana Duffková.

Tento způsob hospodaření by však neměl sklouznout do modelu "stojka", tedy situace,kdy m už, i když vydělává nejvíc z rodiny, odevzdává všechny peníze a ponechává si z nich, pod přísným dohledem ženy, pouze malé kapesné na osobní potřebu.

O jeho zvýšení se musí doprošovat, a když chce pozvat kamaráda do restaurace, musí na to několik měsíců šetřit. Nakonec to může dopadnout i tak, že dospívající děti dostávají jen o málo nižší, nebo dokonce stejné "kapesné" jako muž.

"Takové vedení domácích financí muže ponižuje a vede ho i k tom u, aby peníze ´ulíval´ z výplaty nebo z nákupů - třeba proto, aby mohl manželce koupit k narozeninám dárek podle svých představ," říká socioložka Jitka Havlová.

Model "stojka" se praktikuje dost často v domácnostech, kde zpočátku bylo peněz málo, a aby s nimi rodina vyšla, bylo třeba kontrolovat i sebemenší vydání. I když se situace pak změní, rodina u modelu zůstává, i když už to některému členovi nevyhovuje.

Zdravý není ani opačný extrém, když naopak žena, která vede domácnost a vydělává přitom méně, musí škemrat o každou korunu navíc. "Manžel mi přiděloval řadu let pořád stejnou částku na domácnost, i když ceny i děti rostly. Já jsem domácnost musela dotovat i z peněz na svoji osobní potřebu. Zlepšilo se to až v okamžiku když jsem onemocněla a muž musel obstarat domácnost sám," říká Zuzana Zajícová.

Při takovém způsobu hospodaření nemá většinou muž ponětí o tom, kolik vlastně provoz domácnosti stojí. Souvislost denních či týdenních rodinných výdajů s roční bilancí není někdy zcela zřetelná, protože na výdajích rodin se často podepisují právě mimořádná vydání, která souvisejí s péčí o děti.

Výhody a nevýhody hospodaření s jedním účtem:
 + lepší kontrola hospodaření v rámci celé rodiny
 + nižší náklady (jedny platby za vedení účtu a výpisy)
 - ztráta soukromí