Nejvíce berou ti Češi, kteří odešli za hranice

K nejlépe placeným Čechům v současnosti bezesporu patří i špičkoví manažeři, kteří pracují v mezinárodních firmách po celém světě. Jejich osud je mnohdy podobný jako kariéra vrcholových sportovců - uspěli v domácí soutěži, všimli si toho v zahraničí a dostali nabídku na přestup.

Jejich platy jsou srovnatelné s platy špičkově placených evropských manažerů, jsou pochopitelně lépe placeni, než kdyby zůstali doma.

Daň je podobná jako u špičkových sportovců - žijí a pracují mimo domov, musí se za prací přestěhovat, žít a pracovat v cizím prostředí, mnohdy bez rodiny. Plat těch nejlepších obvykle přesahuje milion eur za rok, tedy přes dvaatřicet milionů korun.

Asi nejznámějším českým manažerem v zahraničí a jedním z nejlépe placených je Jan Mühlfeit. Někdejší manažer marketingu v české pobočce amerického počítačového giganta Microsoft se vypracoval na šéfa v Česku.

V roce 2000 jej firma pod vedením nejbohatšího Američana Billa Gatese povýšila na manažera pro celou střední a východní Evropu a loni k tomu dostal ještě západní Evropu, Středomoří a Afriku. Nyní žije i s rodinou v bavorském Mnichově.

Od telekomunikací k elektronice
Dalším českým manažerem v cizině je Radomír Sabela. Byl náměstkem bývalého ministra průmyslu a obchodu Dlouhého, krátce byl ředitelem pražské pobočky Telecomu a potom přešel Radomír Sabela k největšímu evropskému výrobci elektroniky Philips.

A po několika letech v Česku z něj v srpnu 2002 udělali šéfové holandské firmy ředitele pro střední a východní Evropu společnosti Philips Medical Systems a přestěhovali ho do Hamburku.

Až do daleké Brazílie zavála spletitá kariéra bankéře Ivana Svítka, který působil v Praze jako finanční ředitel v místní pobočce americké banky GE Capital. Svítek se stal generálním ředitelem GE Consumer Finance v Brazílii, což je největší trh GE v Latinské Americe.

Dvě stě milionů za necelý rok
Tomas Spurny patřil v době, kdy dělal finančního ředitele Komerční banky, spolu s ostatními šesti členy představenstva k nejlépe placeným manažerům v zemi. Za necelý rok si sedmička manažerů včetně Spurného vydělala 200 milionů korun.

Po odchodu z Komerční banky si bývalého špičkového konzultanta vyhlédla italská finanční skupina Banca Intesa a v květnu 2002 ho zvolila šéfem slovenské Všeobecné úverové banky, kterou italská finanční skupina vlastní.

Na Slovensku se stal šéfem i bývalý šéf marketingu mobilního operátora T-Mobile Robert Chvátal. Vlastník firmy, německý telekomunikační gigant Deutsche Telekom, mu nabídl pozici šéfa své slovenské mobilní divize, která se jmenuje Eurotel.

Do samého srdce světových financí
I v londýnské City, jednom z významných center finančního světa, se to úspěšnými Čechy a Češkami jen hemží.

Jedním z nejvýše postavených mezi nimi je na pozici managing directora Michal Šušák v Credit Suisse First Boston. Má na starosti investiční bankovnictví ve střední a východní Evropě. Šušák byl původně v Praze, ale když banka zavřela svoji místní pobočku, tak se vrátil zpátky do Londýna.