Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejvíce času na světě tráví v zaměstnání Češi

  9:22
- Češi jsou nejpracovitější národ na světě. Tedy alespoň podle statistik. V zaměstnání tráví průměrně pětačtyřicet hodin týdně a suverénně kralují světovému žebříčku nadměrně pracujících národů. V Evropě jim mohou slabě konkurovat snad jen Švýcaři a Turci, v celém světě pak Korejci. O tom, jestli Češi dokáží díky delší pracovní době také více vyrobit, však většina manažerů a ekonomů pochybuje.

"Řekla bych, že české firmy se ještě příliš zabývají pracovní dobou namísto její kvality. Přitom můžete trávit v práci deset hodin denně a odvést práci, jakou jiný člověk dokáže udělat za šest," říká personální manažerka společnosti Radiomobil Deborah Childsová, která před příchodem do střední Evropy pracovala v řadě západních zemí.

Potvrzuje to i srovnání produktivity práce - v Německu či Rakousku, kde se pracuje kratší dobu než v České republice, je produktivita dvou až třínásobně vyšší.

Kanaďan John Winkler, podnikový poradce pracující pro českou pobočku Deloitte & Touche, se navíc domnívá, že spousta času se v tuzemských firmách vyplýtvá. "Ve velkých podnicích lidé tráví osm a víc hodin denně v zaměstnání, i když nejsou zakázky. Na západě už podniky i odbory přišly na to, že nemá význam posílat lidi do práce, když není co dělat," říká Winkler.

Některé práce, zejména administrativní, se navíc podle něho dělají zbytečně a jen ze zvyku. "Lidé se například zapisují do knihy příchodů a odchodů, kterou nikdo nekontroluje," dodává. Co tedy lidé na pracovišti kromě práce dělají? Výjimkou nejsou pauzy na svačinu, na oběd, na cigaretu. Vedení Aera Vodochody se například ještě loni potýkalo s tím, že zaměstnanci trávili mnoho času v podnikové kantýně. "Zdálo se jim, že se tím ztrácí příliš velká část pracovní doby. Nakonec omezili provoz jídelny. Otevřeno je teď jen před začátkem pracovní doby a potom hodinu a půl během poledne," říká šéf odborů v Aeru Jan Borýsek.

V CIZINĚ JE OBVYKLÉ SE O PRÁCI DĚLIT
Odborníci uvádějí ještě jeden důvod, proč průměrný český občan tráví v práci i po odečtení přestávky na oběd dvaačtyřicet hodin týdně, zatímco v Německu či v Rakousku je to 40 hodin a ve Skandinávii či Beneluxu ještě o hodinu méně: "Zatímco v zahraničí je zvykem, že se kvůli vysoké nezaměstnanosti o jedno místo dělí třeba dva zaměstnanci s kratší pracovní dobou, u nás má naopak řada lidí dokonce druhé zaměstnání. Zkrácené úvazky jsou tu spíš výjimečné," vysvětluje sociolog Jiří Večerník.

Potvrzují to i zkušenosti Vladimíry Ryšánkové, která pracuje v Londýně pro CzechInvest. "Systém, jakým se práce rozděluje mezi lidi, je v britských firmách úplně jiný než u nás. Kromě nejvyšších manažerů je u většiny zaměstnanců nemyslitelné, aby pracovali přesčas. Je to pro firmy dost drahé, raději najmou někoho navíc, třeba na krátkodobý úvazek," říká Ryšánková.

DOBA SE ZKRACUJE HLAVNĚ PODNIKATELŮM
V posledních dvou letech začala doba, jakou tráví Češi v práci, mírně klesat. Týká se to přitom hlavně podnikatelů a živnostníků. Po celá devadesátá léta bylo totiž jejich pracovní nasazení daleko větší než u zaměstnanců. V roce 1993 trávili podnikatelé v práci skoro 56 hodin týdně narozdíl od 43 hodin, které odpracovali zaměstnanci.


"Nejhorší to bylo úplně na začátku, kdy jsem byl v práci od nevidím do nevidím a ještě jsem zaměstnal celou rodinu. Po několika letech se to trochu zlepšilo, ale i dnes pracuju dvanáct hodin denně," říká Tibor Sedin, majitel firmy vyrábějící razítka.

I když se rozdíly pomalu smazávají a podnikatelé dnes pracují zhruba 53 hodiny týdně, pořád platí, že lidé pracující pro vlastní firmu jsou v práci více než o deset hodin týdně déle než ti, kteří se nechávají zaměstnat.

Živnostníci i majitelé větších firem se shodují, že zhruba v roce 1995 či 1996 se jejich počáteční tempo práce pomalu zvolnilo. Naučili se lépe si zorganizovat čas, získali stálé zákazníky. Také hospodářská recese v posledních letech znamenala méně zakázek.

"Když něco děláte šest sedm let, nedokážete udržet to vysoké pracovní nasazení jako na začátku. Firma má zajeté koleje a už to ani není potřeba. V prvních letech jsem býval v práci i dvanáct hodin denně. Trávil jsem tam i víkendy. Teď sklízím ovoce," říká podnikatel, který v roce 1991 založil tiskárny.

ŽENY - PRACUJÍ MÉNĚ, NEBO VÍCE?
Velké rozdíly v pracovní době jsou na celém světě mezi muži a ženami. Česká republika v tom není výjimkou. Zatímco muži v roce 1998 uváděli, že v práci tráví obvykle 46 hodin týdně, ženy podle svých odhadů pracují o tři hodiny týdně méně. "Je to mimo jiné způsobeno tím, že  muži pracují v jiných profesích než ženy a častěji mívají zaměstnání, které vyžaduje delší pracovní dobu. Muži obvykle věnují méně času péči o domácnost, a mají tak víc příležitostí přijmout časově náročnější práci," uvádí se ve studii Světové organizace práce.

Bohuslav Mejstřík z Českého statistického úřadu dokládá, že časově náročnější práce skutečně vykonává méně žen než mužů: "Do podnikání, které zabere daleko víc času než zaměstnání, se pouští přes osmnáct procent mužů, ale jen osm procent žen."
Podle Jiřího Večerníka se v posledních letech odborníci ve světě snaží započítat do pracovní doby žen i čas, který tráví péčí o domácnost. Chtejí tak získat lepší obrázek o tom, kolik práce se v zemi skutečně odvede. "Dnes je snazší spočítat, kolik času zabere a kolik stojí třeba úklid bytu, když se taková služba dá koupit u úklidových agentur," míní Večerník.

A kolik času tedy ženy tráví prací, pokud se započtou i neplacené činnosti v domácnosti? "Přesné číslo zatím neznáme, ale podle posledních odhadů by to bylo více než u mužů," uzavírá studie Světové organizace práce.

Autor:

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po solárním tunelu je tu další. Možná ještě větší

2. května 2024

Premium Čeští solární lobbisté otevírají šampaňské, protože se otevřela cesta k dalšímu solárnímu Klondiku,...

USA zavedou cla na dovoz elektromobilů, baterií a solárů z Číny

10. května 2024  6:26

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje zavedení cel na dovoz elektromobilů z...

Stovky miliard do jádra by se Česku měly vyplatit, jde o investici na 60 let

10. května 2024

Premium Evropská komise povolila státní podporu při financování stavby pátého bloku Jaderné elektrárny...

Natěšené hotely i hospody. Šampionát má ekonomice přinést dvě miliardy

10. května 2024

Do Česka se po devíti letech vrací hokejový šampionát, který v roce 2015 přinesl české ekonomice...

Chybějící byty, příliš vysoké nájmy. Krize bydlení zasáhla celou Evropu

9. května 2024

Dlouhodobá evropská krize bydlení zasahuje všechny země napříč kontinentem: od Nizozemska přes...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...