Akcie Facebooku na burze. Ilustrační snímek

Akcie Facebooku na burze. Ilustrační snímek | foto: AP

Nejlépe se letos daly vydělat peníze na amerických akciích

  • 28
Letos nejvíc peněz vydělali ti, kdo drží americké akcie nebo fondy státních dluhopisů. Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce překročily inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.

„Rok 2014 uzavírá pro investory se smíšenými pocity. Kupříkladu bezpečné dluhopisové fondy státních dluhopisů vydělaly asi deset procent. To je ale předzvěstí, že se bezpečným dluhopisovým fondům v příštím roce pravděpodobně dařit nebude,“ míní šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.

Pražské burze se nedařilo a ztratila přes tři procenta. Při započítání dividend je výsledek lepší, celkový výnos tak dosáhl 0,81 procenta. Jinak byl letošní rok na akciovém trhu ve znamení poměrně vyrovnaného růstu. Pouze v posledních několika týdnech se situace zdramatizovala v souvislosti s prudkým poklesem ceny ropy a krizí rublu v Rusku. Index globálních rozvíjejících se trhů klesl o skoro osm procent, doplnil analytik Partners Aleš Tůma.

USA se daří, americké akcie vydělaly deset procent

Nejsledovanější akciový trh, tedy americké akcie, letos dosáhly na zhodnocení téměř deseti procent. Důvodem jsou slušné firemní výsledky amerických korporací, pokračující makroekonomické známky oživení americké ekonomiky a fungující podpora centrální banky. V Evropě byly akcie pod tlakem zpomalení růstu ekonomiky v Německu, proto v průměru za celý region zhodnotily pouze o 2,5 procenta, upozornil analytik společnosti Swiss Life Select Jan Macek.

Drobní střadatelé ale hledají prostor pro své úspory jinde. Většinu peněz mají na běžných a spořicích účtech, kde zhodnocení před zdaněním dosahuje přibližně 1,1 až 1,3 procenta u nejlépe úročených vkladů do poměrně nízkých částek. V uplynulém roce navíc úrokové sazby postupně klesaly a další snižování nelze vyloučit.

Stavební spoření zachraňuje jen státní příspěvek

I oblíbené stavební spoření snižuje svou výhodnost. Nejde ani tak o státní příspěvek, ale o úroky připisované stavebními spořitelnami. Ty letos u nových smluv klesly na jedno procento, a kdo chce víc, musí se zavázat k delšímu trvání smlouvy, pravidelnému a nepřerušenému spoření či jiným podmínkám. Navíc stavební spořitelny pokračovaly k vypovídání starších smluv s úročením tři nebo čtyři procenta, podotkl Macek. Záchranou zájmu o stavební spoření zůstává státní příspěvek.

Podobně je tomu u penzijního připojištění. Drtivá většina účastníků zůstává v tzv. transformovaných fondech, které fungují podle starých pravidel, tedy garantují každoroční nenulové zhodnocení. Pro letošek očekává Macek u těchto fondů zhodnocení v průměru 1,5 až dvě procenta. Takzvané účastnické fondy fungují podle volnějších pravidel. Ty nejúspěšnější z nich těžily z růstu akciového trhu a dosáhly téměř desetiprocentního zhodnocení. Velká většina účastnických fondů ale na tento výnos nedosáhla. V průměru se pohyboval nad třemi procenty.

Zlato navázalo na loňský pokles, letos spadla cena o další přibližně tři procenta. Vzhledem k očekávání růstu úrokových sazeb, silnému dolaru i slušným výnosům akcií není v dohledné době racionální důvod pro jeho opětovný růst, odhadl Macek.

Výhled pro následující rok neslibuje převratné změny. Nízká inflace by měla ještě nějaký čas vydržet, a proto nelze čekat nějaký výraznější růst sazeb. „Akciový trh v ČR se dále zmenšuje. Investoři by se tedy neměli soustředit pouze na něj, ale rozhlédnout se i v zahraničí,“ uzavřel portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát.

,