Nejvíce si polepší učitelé a vědci

  • 94
Učitelé, vědci a náměstci na ministerstvech se už mohou těšit na nové platové výměry, které se pro ně právě připravují. Právě tyto profese patří k těm šťastnějším, které si nejvíce polepší díky nové šestnáctistupňové platové tabulce.

Lékaři, učitelé, vědci a státní úředníci budou dostávat mzdy podle nové stupnice už od začátku ledna. Učitelé základních škol budou mít k měsíčnímu výdělku navíc 2900 korun, špičkoví vědci až 3200 korun.

Ředitelé škol a šéfové úřadů teď zkoumají, jak své zaměstnance do nové platové stupnice zařadit. Jinými slovy - přemýšlejí, komu přidají více a komu méně. "Ještě to nemám hotové, ale pracuji na tom," potvrzuje ředitel turnovské základní školy Karel Bárta.

Ministerstvo práce a sociálních věcí sice vypracovalo přehled všech profesí a jejich zařazení v platové tabulce, ale konečné slovo nechalo na ředitelích úřadů, škol a nemocnic.

Například učitel základní školy se může z dnešní deváté třídy posunout do jedenácté až dvanácté třídy. Někteří z ředitelů jsou však na rozpacích, jakými příkazy se při rozhodování řídit.

"Z ministerstva školství máme pokyn, že většina učitelů má být ve dvanácté třídě, ale z ministerstva práce, že v jedenácté. Tak čekáme, co bude," říká ředitelka jedné pražské školy. Pro učitele to znamená, že buď bude brát o 1600, nebo o 2900 korun více.

Radost z vyšších mezd jim však bude kalit zrušení třináctých a čtrnáctých platů. Kromě učitelů by mělo dostat více peněz i šest stovek špičkových vědců. V jejich případě by mělo zvýšení platu činit až tisíce korun navíc měsíčně. Ti s dvacetiletou praxí by měli základní plat 23 tisíc korun.

"Problém je, že nám v rozpočtu chybí 90 milionů korun," říká Jiří Rákosník z Akademie věd. Co z toho vyplývá? To, že bude méně peněz na osobní ohodnocení a příplatky. Většina ostatních profesí si spíše pohorší, protože měsíční zvýšení mzdy jim nevyrovná to, o co přijdou kvůli odňatým třináctým platům.

Je to i případ Josefa Brázdy, který má na pražském finančním úřadu na starosti oceňování věcí pro exekuce. Příští rok si polepší měsíčně asi jen o čtyři sta korun hrubého. Podobně jako on na tom bude většina z půl milionu státních zaměstnanců.

Úředníky a policisty nové platy nepotěší
Na půl milionu státních zaměstnanců se do Vánoc dozví, kolik bude příští rok brát. Většinu však nový platový výměr příliš nepotěší.

Radost z několika stovek až tisíc korun měsíčně navíc bude kalit pomyšlení, že už nezbyly téměř žádné peníze na třinácté platy. Většina pracovníků si tudíž v ročním souhrnu pohorší, ačkoli na platy už půjde přes sto miliard korun ročně.

"Asi o tři tisíce měsíčně si polepším, ale kvůli zrušení třináctých platů, to nebude za rok tak moc," říká pracovnice hradeckého městského úřadu, která bere kolem 15 tisíc hrubého měsíčně. Kvůli nedostatku peněz už na úřadech vypukl boj o to, kdo do které třídy spadne.

Tomu dala, tomu dala a na toho nezbylo
Jak z dětské říkanky bude příští rok vypadat situace v mnoha úřadech. Tím, že vláda sehnala na několikrát odkládané rozšíření platové stupnice o čtyři třídy málo peněz, si někdo pohorší i v měsíčním výdělku.

Například pokud ministr přeřadí svého ředitele z dnešní dvanácté jen do třinácté třídy, tak měsíčně přijde téměř o dva tisíce. Trumfy v ruce drží šéfové úřadů, limituje je však celkový balík financí, který dostanou k dispozici.

"Kvůli nedostatku peněz hrozí, že bude snaha přilepšit zaměstnancům přeřazením do vyšších tříd. To však přinese vyšší nároky na peníze na platy, a tím zákonitě i pokles nadtarifních složek, jako jsou nejrůznější příplatky," říká vysoký úředník obeznámený se situací.

Zatím nikdo nemá přesné rozřazení pracovníků hotové. "Náměstci na ministerstvu teď dávají návrhy a byla ustavena komise, která rozhodne," říká mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová.

Plán rozšířit stupnici státních zaměstnanců o čtyři třídy, který měl vnést do  odměňování větší rozdíly, je starý už pět let. Odložen byl už dvakrát, vždy kvůli nedostatku peněz.

Náklady na nové platové třídy byly spočítány na 16 miliard korun. Deset miliard považovali úředníci tvořící nové odměňovací tabulky za minimum. Nakonec se vláda rozhodla plán provést s necelými čtyřmi miliardami a zbývajících šest doplnila škrty třináctých platů.

Spokojen tak dnes není nikdo. "Na osobní ohodnocení máme stále méně peněz," říká ředitel turnovské základní školy Karel Bárta. Ani vědci, kteří si polepšili skoro nejvíce, nejsou bez výhrad.

"Dvanáctá třída byla dosud jen pro starce nad hrobem, takže je dobře, že motivace pro mladší pracovníky bude větší. Ale kvůli nedostatku peněz si stejně nebudou moci polepšit tolik třeba na osobním ohodnocení," říká profesor Václav Sklenička z Ústavu fyziky materiálů.