Nejvíce studentů by podle průzkumu Top zaměstnavatelé chtělo pracovat ve Škodě Auto.

Nejvíce studentů by podle průzkumu Top zaměstnavatelé chtělo pracovat ve Škodě Auto. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Nejoblíbenějším zaměstnavatelem je podle studentů Škoda. Vystřídala ČEZ

  • 38
Těžký rok, který poznamenalo i hromadné propouštění, patrně v očích studentů snížil atraktivitu firmy ČEZ. Ta se tak poprvé v historii nestala vítězem průzkumu Top zaměstnavatelé. Studenti by tak aktuálně nejraději pracovali ve Škodě Auto. ČEZ však stále na první místo staví ti, kteří mají ve škole nejlepší výsledky.

Škoda Auto poprvé ve čtyřleté historii ankety Top zaměstnavatelé odsunula z pozice absolutního vítěze polostátní energetickou firmu ČEZ. Rozhodly o tom hlasy více než 8,5 tisíců studentů v průzkumu pořádaném Asociací studentů a absolventů (ASA) ve spolupráci s GfK. Výsledky vyhlásili pořadatelé v úterý večer na Žofíně.

Top zaměstnavatelé 2015

  • absolutní vítěz:
    Škoda Auto
  • advokátní kancelář:
    Havel,Holásek & Partners
  • strojírenský průmysl:
    Škoda Auto
  • bankovnictví a investice:
    Komerční banka
  • doprava a logistika:
    Student Agency
  • energetika:
    ČEZ
  • IT:
    Google
  • obchod:
    IKEA
  • pojišťovnictví:
    Česká pojišťovna
  • poradenství a daně:
    McKinsey Company
  • spotřebitelský průmysl:
    Kofola
  • stavebnictví:
    Strabag
  • telekomunikace:
    O2 Czech Republic

„Ocenění od studentů si velmi vážíme. Snažíme se jim vycházet vstříc už na školách stážemi. Pro absolventy potom už dvacet let funguje roční adaptační a rozvojový program, který pomohl vychovat nespočet talentů,“ okomentoval čerstvý úspěch člen představenstva Škody Bohdan Wojnar.

Kromě absolutního vítěze vzešlo z průzkumu i dvanáct nejvytouženějších zaměstnavatelů podle jednotlivých oborů. K nim pořadatelé tradičně zveřejňují i vítěze tří kategorií, ve kterých se počítají jen hlasy těch, kteří studují dané zaměření a navíc o sobě prohlásili, že mají vysoce nadprůměrné studijní výsledky.

A tyto výsledky se od těch všeobecných liší. Například v kategorii advokátních kanceláří vyhrála Havel, Holásek & Partners, ale v hlasování nejnadanějších studentů se na prvním místě umístila jejich konkurence z AK Brož & Sokol & Novák.

„To se stává poměrně často. Je to kvůli tomu, že větší firmy znají všichni a mnoho lidí tam chce i pracovat. Ti nejlepší se ale o pracovní trh zajímají zpravidla více a proto míří na pozice, které oni sami považují za elitnější,“ komentuje to pořadatel průzkumu Daniel Novák z ASA.

Podobně to bylo u kategorie „technik“. Tam ti nejlepší nejčastěji touží pracovat v ČEZ a ten tak překoná i jinak absolutního vítěze Škodu Auto. Obdobně v kategorii (nejnadanějších) ekonomů na prvním místě skončila Česká národní banka, i když v hlasování všech studentů v sektoru bankovnictví skončila až pátá.

Nejdůležitější jsou pro studenty peníze a růst

Podle čeho si studenti své vysněné zaměstnavatele vybírají? “Z průzkumu vyplynulo, že pro studenty je při volbě jejich budoucího zaměstnavatele nejdůležitější odměňování, možnost růstu ve firmě a pracovní náplň,” vysvětluje Novák.

Co se týče prvního z důležitých faktorů - tedy výše odměny - byli studenti v průzkumu i konkrétnější. Největší část z nich, dohromady 33,6 procent studentů by chtěla nástupní plat v rozmezí 20 až 25 tisíc korun. Sedmadvacet procent by se spokojilo i s rozpětím o pět tisíc korun nižším. Naopak 20,7 procenta dotázaných by do zaměstnání chtělo nastupovat za 25 až 30 tisíc korun hrubého.

Těch, kteří by byli schopni pracovat s nástupním platem pod 15 tisíc korun, nebo naopak v různých rozpětích nad 30 tisíc korun, je už výrazně méně.

Zatímco tato čísla jsou z průzkumu patrná, zjistit, zda se u vytoužených zaměstnavatelů potkávají s adekvátní nabídkou, je těžší. “Výše nástupní mzdy je individuální a odvíjí se od konkrétní pracovní pozice. Obecně u nás vysokoškoláci mohou očekávat nástupní mzdu pohybující se kolem úrovně průměrné mzdy v Česku,” říká například Edita Novotná, která zastupuje vítěze v kategorii stavebnictví - firmu Strabag.

Zatímco Strabag tak s platem okolo 25 tisíc hrubého uspokojí více než polovinu odpovídajících studentů, v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners by si na své přišla i nejnáročnější desetiprocentní menšina. „Koncipient v prvním roce praxe si v průměru včetně odměn vydělá zhruba 32 až 36 tisíc korun měsíčně,“ popsal zakládající partner advokátní kanceláře Robert Nešpůrek.   

Jinak ale firmy nechtějí ani naznačovat s odkazem na citlivost dat či zmíněné nemožnosti paušalizace.

Studentů s praxí přibývá

Zajímavé je, že ačkoli mzdové nároky absolventů se podle průzkumu v posledních letech téměř neměnily, výrazně přibylo absolventů, kteří hlásí praxi ze zaměstnání. Tedy něco, po čem zástupci z řad zaměstnavatelů často volají.

Aktuálně uvedlo zkušenost se zaměstnáním v oboru přes 52 procent dotázaných, což je o deset procentních bodů více než v roce 2012. Na druhou stranu ale téměř stejným dílem ubylo těch, kteří měli zkušenost s podnikáním či živností.

“Studenti raději při škole volí praxi na částečný úvazek v oboru, než aby budovali vlastní byznys, což vyžaduje větší nasazení. Podnikat začínají třeba až po dostudování,“ myslí si Novák z ASA.