V kauze jde o zhruba padesát tisíc půjček na ojeté vozy, které vypadaly až o polovinu levnější, než ve skutečnosti byly. Ilustrační foto

V kauze jde o zhruba padesát tisíc půjček na ojeté vozy, které vypadaly až o polovinu levnější, než ve skutečnosti byly. Ilustrační foto | foto: ČTK

Vraťte peníze, řekl úvěrářům Nejvyšší soud. Miliardová kauza jede nanovo

  • 76
Úvěrová kauza, na kterou upozornila MF DNES, má zlomové rozuzlení. Nejvyšší soud jasně rozhodl, že když je cena půjčky ve smlouvě uvedená špatně, mají firmy klientům vracet většinu zaplacených úroků. Soudy nižší instance dosud odmítaly nároky lidí uznávat, protože podle nich stačí, když cena půjčky ve smlouvě uvedena je. I když špatně.

Ve sporu o výpočet ceny půjčky, takzvané roční procentní sazby nákladů (RPSN), který už trvá dva a půl roku, padl zásadní verdikt. Nejvyšší soud, jako první soud v Česku, jasně řekl, že když je ve smlouvě RPSN vypočtená špatně, mají firmy klientům vracet drtivou většinu zaplacených úroků. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Spor se týká úvěrové společnosti Essox, která zažalovala klienta, jenž jí přestal splácet půjčku na auto. Žalovaný klient ale přešel do protiútoku a požadoval vymazání zhruba 80 tisíc korun, které po něm firma požadovala jako splátku nezaplacených úroků. Využil totiž toho, že jak Česká obchodní inspekce, tak třeba finanční arbitr už o smlouvách Essoxu z let 2011 až 2013 rozhodli, že obsahují špatně vypočtenou RPSN, připomínají HN.

Kauza RPSN

  • Případ týkající se roční procentní sazby nákladů (RPSN) odstartovala dvoumilionová pokuta, kterou od České obchodní inspekce dostala na jaře 2014 splátková firma Essox za chybnou cenu půjček na ojetiny.
  • Roční procentní sazba nákladů (RPSN) říká, jak je půjčka drahá. Zohledňuje jak úroky, tak nejrůznější poplatky.
  • V kauze jde o zhruba padesát tisíc půjček na ojeté vozy, které vypadaly až o polovinu levnější, než ve skutečnosti byly.
  • Stejný výpočet používaly v letech 2011 až 2013 i GE Money Auto a Home Credit. Za možné pochybení jim hrozí nejen pokuty od inspekce a finančního arbitra, ale zejména odškodnění spotřebitelů ve výši až šesti miliard korun.

Soud se nyní přidal k názoru finančního arbitra, který už v několika případech rozhodl proti Essoxu. Podle obou je trestem za chybu nebo neuvedení RPSN ve smlouvě přeúročení úvěru sazbou blízkou nule a vrácení všech poplatků. Zatímco podle dosavadních soudních rozhodnutí je tato sankce - zjednodušeně řečeno - příliš tvrdá.

Verdikt Nejvyššího soudu je však na rozdíl od rozhodnutí finančního arbitra pro soudy závazný. Úvěrové firmy se tak mohou dočkat nových žalob. „Definitivní výhra to není, jedeme od začátku, ale už bez nesmyslů, že by se ta sankce stejně neuplatnila, i kdyby RPSN bylo chybné,“ řekl redakci iDNES.cz advokát Petr Němec, který klienta proti Essoxu u Nejvyššího soudu zastupoval.

Firmě jde celkem o více než miliardu, tedy o čistý zisk za téměř tři roky podnikání. Kdyby definitivně prohrála, jediným smyslem jejího podnikání by bylo získání peněz na odškodnění a pokuty. Jen Essox totiž cenu půjčky počítal „svým postupem“ v asi 19 tisících smlouvách.

Podobně postižených lidí se spornou RPSN v půjčce na ojeté auto je na padesát tisíc. Nejde totiž jen o zákazníky Essoxu, stejný výpočet používaly i firmy Home Credit a GE Money Auto. Poslední dvě jmenované se zatím skoro se všemi klienty, kteří si na ně stěžovali u arbitra, vyrovnaly.