Becherovka - 13. karlovarský pramen

Becherovka - 13. karlovarský pramen | foto: Michal Šula

Nejvyšší soud Slovenska zakázal používat název Becherovka firmě Dajk

  • 26
Společnost Dajk z východního Slovenska neměla právo používat pro svůj bylinný likér označení, které připomíná výrobek společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Rozhodl o tom dnes slovenský Nejvyšší soud, který tak potvrdil rozhodnutí prešovského krajského soud vynesené před sedmi lety.

Informoval o tom dnes mluvčí nejvyššího soudu Peter Préti. Odvolání podle něj není přípustné.

Společnost vyráběla takzvanou slovenskou Becherovku na základě licenční smlouvy, kterou koupila od matky Zdeňka Hoffmanna. Hoffmann tvrdil, že byl dědicem receptury na bylinný likér, protože jeho děd získal práva na ochrannou známku Johann Becher v roce 1939 darovací smlouvou. Věrohodnost dokumentu však experti zpochybnili.

Ochranné známky Becherovky má v Česku i na Slovensku zaregistrované firma JBKB. Hoffmanna v roce 2005 soud v Brně odsoudil na rok vězení za falšování Becherovky. - více o sporu s Hoffmannem čtěte zde 

"Jsme samozřejmě rádi, že i soudy potvrzují, že jsme jediným vlastníkem ochranné známky," řekla dnes mluvčí společnosti Jan Becher Eva Kotýnková.

Podle právníka Martina Timcsáka, který firmu Jan Becher ve slovenských soudních sporech zastupuje, se na Slovensku o ochrannou známku vedlo už 12 soudních sporů. "Ve všech vyhrála společnost Jan Becher. Nyní zbývá už jen jeden spor s firmami Slovdrink a Broken Heart. Ten by mohl skončit v dohledné době, ale u soudních sporů je obtížné odhadnout kdy," řekl dnes Timcsák.

Součástí dnes vyhrané žaloby nebylo odškodnění, které by mohla firma Jan Becher po slovenské likérce požadovat. Zda-li jej bude Jan Becher žádat, ale není rozhodnuto, uvedl Timcsák.

Becherovka

Bylinný likér Becherovka byl vytvořen v roce 1807. Ochranné známky k likéru byly zaregistrovány v roce 1919. Slováci a Češi se po rozdělení společného státu soudili i o značky Kofola či Horalky.

,