Nejvyšší soud vrátil kauzu Microsoft nižšímu odvolacímu soudu

Nejvyšší soud USA ve středu bez průtahů vyhověl softwarové společnosti Microsoft a rozhodl, že odvolání proti rozsudku první instance, nařizujícímu rozdělení firmy, bude nejprve projednávat nižší odvolací soud. Z devíti členů Nejvyššího soudu s tímto rozhodnutím nesouhlasil pouze jeden soudce. Pro Microsoft je tento výsledek dočasným vítězstvím, protože odvolací soud již společnosti dal v minulosti jednou v jejím sporu s vládou za pravdu.

Microsoftu hrozí nucené rozdělení na dvě části, protože federálního soudce došel k závěru, že společnost svou monopolní sílu aktivně zneužívá k narušování hospodářské soutěže, brání tak technologickým inovacím a v konečném důsledku poškozují spotřebitele.

Projednat odvolání Microsoftu hned u Nejvyššího soudu požadovalo ministerstvo spravedlnosti USA, které je v procesu hlavní žalující stranou.

Hlavním důvodem měla být rychlost při dosažení konečného rozhodnutí, protože případ je klíčový pro ekonomiku a také proto, že vzhledem k minulým negativním postojům Microsoftu k soudním rozhodnutím hrozí z jeho strany obstrukce a protahování pře.

Na aspekt rychlosti poukázal soudce Stephen Breyer, který jako jediný z kolegia soudců hlasoval odlišně.

Naopak předseda soudu William Rehnquist odmítl odstoupit z rozhodování o kauze Microsoft, i když tato společnost si ve své při najala právní firmu z Bostonu, kde pracuje soudcův syn.

Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že projednávání kauzy u odvolacího soudu bude znamenat odklad konečného rozhodnutí o nejméně jeden rok.

Dlouhý odvolací proces by mohl "nevratně poškodit konkurenční prostředí v životně důležitém a rychle se vyvíjejícím sektoru národní ekonomiky," namítali podle agentury AP vládní právníci.

Největší softwarová firma na světě Microsoft vede soudní spor s americkou vládou a devatenácti státy Unie od května 1998.

Soudce Thomas Penfield Jackson letos rozhodl, že Microsoft porušoval protimonopolní zákony Spojených států používáním nekalých praktik k zajištění svého dominantního postavení na trhu operačních systémů a aplikačních programů pro osobní počítače včetně internetových vyhledávačů.

Nápravou má být podle rozhodnutí soudce rozdělení firmy na dvě části.

Spoluzakladatel firmy Bill Gates se proti nálezu federálního soudu o provozování monopolních praktik ohrazuje tím, že vede jen tvrdý konkurenční boj.

Jedním z argumentů Microsoftu v průběhu procesu bylo rovněž odkazování na rychlý vývoj softwarového trhu, který v podstatě zabraňuje vzniku jakéhokoli monopolu.

Soudce Jackson však argumentoval tím, že právě tento rychlý vývoj a
nejistota nutily Microsoft dopouštět se nelegálních aktivit ve snaze udržet si na trhu dominantní pozici.