Někdejší šéf ČKD byl zatčen

Bývalý šéf společnosti ČKD Jiří Maroušek a jeho spolupracovník Petr Formánek jsou od úterního rána v policejní cele a čelí obvinění z podvodu s trestní sazbou až dvanáct let. Jejich zatčení souvisí s podezřelou operací s 12,75 procenta akcií strojíren, které jako zástupci jejich majoritního akcionáře - společnosti Inpro - prodali přes prostředníky do zahraničí. Vyšetřovatelé dávají obviněným za vinu, že transakcí ošidili Fond národního majetku o 276 milionů korun.

Maroušek i Formánek se v úterý podrobili prvnímu výslechu. "Vyšetřovatel požádá soud o umístění obviněných do vazby," sdělil šéf pražského úřadu vyšetřování Zdeněk Janíček.

Firma Inpro ovládla ČKD v roce 1994, když za za 51 procent akcií nabídla státu 978 milionů korun, tedy 405 korun za jeden cenný papír. Ve smlouvě s FNM se zavázala, že pokud akcie během následujících pěti let prodá za více, než kolik zaplatila státu, musí cenový rozdíl státu vrátit.

Koncem roku 1997 Inpro prodala prostřednictvím Credit Suisse Boston 12,75 procenta akcií ČKD americkým a britským investorům. Ačkoli prodejní cena akcií pro investory přesahovala tisíc korun za kus, fond nikdy zpět žádné peníze nedostal. A právě to je důvodem, proč policisté Marouška s Formánkem, kteří před třemi lety zastávali funkce šéfa představenstva a generálního ředitele Inpra, obvinili z podvodu.

Zástupci Inpra přitom již dříve policistům sdělili, že stát neošidili. Policii vysvětlují transakci následovně:

- již záhy po koupi akcií v roce 1994 podepsala firma Inpro opční smlouvu na prodej 12,75 procenta akcií s americkou společností Gama Exim. Cena opce na jednu akcii byla stanovena na 405 korun. Jako protislužbu měla Gama Exim, zastupovaná někdejším sponzorem ODS a dnes pro rozsáhlé podvody stíhaným podnikatelem Janem Urbánkem, zprostředkovat pro ČKD zakázky.

- na podzim roku 1997 koupila opci od firmy Gamy Exim společnost Credit Suisse Financial Products a převedela je na sesterskou firmu Credit Suisse First Boston.

Podle šéfa CSFB pro střední a východní Evropu Michala Šušáka se kupní cena za opci Gamy Exim pohybovala mezi původní částkou 405 korun a tehdejší tržní hodnotou akcií, těsně přesahující tisícikorunovou nominální hodnotu. Michal Šušák tvrdí, že důvodem, proč se Gama Exim akcií zbavila, byla skutečnost, že sama neměla dost peněz na uplatnění opce. Firma Credit Suisse First Boston prodala akcie americkým a britským investorům a vydělala na rozdílu mezi sumou, za níž opci nakoupila, a částkou, již zaplatili investoři.

Policie ale dospěla k závěru, že šéfové Inpra smlouvu s FNM porušili a opci neuznala jako argument pro vyhnutí se platbám. Policisté navíc nyní prověřují, zda celá transakce nebyla vymyšlena až v roce 1997. Opční smlouvy totiž nemusejí být ověřovány notářem a lze je poměrně snadno antidatovat.