Nekončící vášeň Čechů: chalupy a chaty

  • 13
Neprůjezdné výpadovky z velkých měst, nápor v supermarketech. Je pátek před Velikonocemi, čas, který Češi mnohem spíše považují za tradiční začátek chatařské sezóny, než za křesťanské svátky. A českého chalupáře neodradí ani špatná předpověď počasí.

Ačkoliv z dlouhých kolon aut by šlo usoudit, že snad každý druhý Čech má chatu či chalupu, skutečnost je jiná.

Dokládají to nejen "tvrdá" čísla statistiků (svůj rekreační dům má 12 % domácností v ČR), ale i zkušenosti realitních firem.

Poptávka po koupi chat už šest let roste a počet lidí, kteří by si rádi nějakou koupili, se stále vzdaluje skupině těch, kdo se odhodlají chatu či chalupu prodat. Citová vazba na místo a zakořeněnost chalupářství v české povaze se těžko láme.

Slovy realitních makléřů: trh není nasycen. Na druhou stranu se Češi stále víc učí jezdit do chalup, které si jen pronajmou a nemusí je celý rok opečovávat.

Že by s pádem totalitní společnosti slábla jedna z největších vášní našeho národa - jezdit o víkendu chalupy a chaty a trávit tam většinu léta - byl mylný předpoklad.

Po poklesu zájmu o chalupaření z počátku 90. let, následovaly asi tři roky, kdy se nedalo říci, že by nákup chalupy byl českým snem. Až v roce 1997 se trh probudil.

Od té doby chalupářské instinkty v Česku sílí, poptávka roste a s ní i ceny. I když se tak neděje nijak překotně. Silný pád cen těchto nemovitostí nenastal ani po loňských povodních, které zničily právě velmi populární chatařské lokality podél řek.

Jak letos vypadá trh českých chat a chalup?

* v zátopových oblastech se chaty a chalupy i nadále prodávají. Jejich ceny šly však dolů.

* stále oblíbenější jsou chalupy v českých horách.

* majitelé se učí hospodárnějšímu využívání nemovitosti: když nějaký čas chalupu nepotřebují, pronajmou ji. Naopak důchodci trávící léto na venkovském sídle, pronajmou svůj byt ve městě.

* nejlépe se prodávají chalupy do 400 tisíc.

* lidí, kteří by chtěli koupit chalupu, je více než těch, kdo jsou ochotni víkendový domek prodat.

Ani povodně českého chataře neodradí
"Poptávka po chatách v oblastech jakou jsou Slapy, Orlík, okolí Berounky či Sázavy určitě nepoklesla, naopak je velmi vysoká," říká Jiří Cihlář z pražské Delta reality.

Lidé toužící po chatě u řeky prý teď jen pečlivěji zkoumají, v jakém stavu domeček je a jestli náhodou nejde o prodej "vyšperkované" ruiny na poslední chvíli.

"Pokud je patrné, že oprava proběhla narychlo, řadu zákazníků to odradí," dodává.

Chaty bezprostředně u řeky, kde je riziko, že se povodně vrátí, zlevnily asi o 20 procent. Kupci se naučili ptát na zátopové oblasti a znát riziko s nimi spojené. Ovšem od myšlenky mít chatu nad řekou či přehradou je to neodradí.

"Lidé se chtějí rekreovat tam, kde se lze koupat. Na tomhle povodně nic nezměnily," říká Andrea Jaukerová z budějovické RK Bohemia.

Kromě atraktivních lokalit u vody se hitem mezi českými chalupáři stávají hory. Lidé z realitního byznysu v tom vidí nový trend.

Chalupa a lyže, to je zamilovaná kombinace
"Chalupy na horách jsou kapitola sama pro sebe. O ty je trvale velký zájem a stále roste. Čím blíž je nemovitost lyžování, tím se lépe prodává a majitelé za ni mohou chtít víc," tvrdí Miroslav Havelka z Omega Reality.

Při pohledu na internet se zprvu zdá, že nabídka chat a chalup je nepřeberná. Ovšem až do chvíle, než si usmyslíte, že chcete získat víkendové sídlo právě a jen ve vaší vysněné lokalitě.

Například najít něco ke koupi v Beskydech dá práci a namátkové hledání nevede k cíli. Malá nabídka horských chalup přiměla některé firmy i k tomu, že staví byty v lyžařských střediscích.

"V Horních Mísečkách se v létě začne stavět areál se sto devíti apartmány. Hotov bude v zimě 2004. Polovina je prodaná a čtvrtina zamluvená, hlavně Pražáky," říká pracovnice jedné krkonošské realitky.

A to nejde o žádnou láci: cena začíná na 1,5 milionu za garsonku (40 metrů čtverečních). Na trhu chalup a chat lze narazit na naprosté cenové extrémy. Nevadí-li někomu jezdit do dřevěnice na cizím pozemku, jde domek pořídit i za průměrnopu výplatu.

Obvykle však stojí od 60 do 150 tisíc. Průměrný Čech, který se chce stát chalupářem je ochoten investovat do půl milionu korun.

"Ale takových je na trhu minumum. Majitele si však najdou i objekty v ceně přes milion, které si klienti kupují s tím, že je v budoucnu využijí k trvalému bydlení," soudí Ladislav Michlovský z RK Roayal.