Pohled z "původní" šanghajské čtvrti Pchu-si, za řekou je "nová" Šanghaj jménem Pchu-tung.

Pohled z "původní" šanghajské čtvrti Pchu-si, za řekou je "nová" Šanghaj jménem Pchu-tung. | foto: Profimedia.cz

Některá čínská města poprvé zavádějí daně z nákupu nemovitosti

  • 6
Druhá největší ekonomika na světě se snaží brzdit zdražování a příliš rychlý růst hospodářství novou daní z nemovitosti. Daň z pořízení starších domů začala vybírat dvě města, Šanghaj a Čchung-čching.

Uvedl to server BBC. Účelem je tlumit inflaci, která v prosinci zrychlila na 4,6 procenta. Tato úroveň výrazně převyšuje vytyčené mantinely čínské vlády. Hospodářství Číny roste nejrychleji od začátku finanční krize. Loni HDP vyskočilo o 10,3 procenta.

Rychlé zdražování majetku podněcuje investice do nemovitostí a spekulace na růst ceny. Řada lidí, kteří mají v Číně peníze, si místo akcií pořizují byty. V rozhovoru pro iDNES.cz to popsal český manažer, který pracuje v Pekingu od roku 2005. (rozhovor čtěte zde)

Možná i v obavách, aby se situace nevymkla z rukou jako v USA, nyní zavedla dvě města vůbec poprvé daň z pořízení nemovitosti. Ta by měla odradit některé kupce, protože se jim byt prodraží o 0,4 až 0,6 procenta v Šanghaji a o 0,5 až 1,2 procenta ve městě Čchung-čching.

"Nová daň bude mít velký psychologický efekt na potenciální kupce nemovitostí," předpovídá Ge Haifeng, hlavní analytik výzkumné instituce China Real Estate Index System. "Čínský trh s bydlením by se mohl v nadcházejících měsících uklidnit," dodal.

Developerská firma Shui On Group si na začátku týdne postěžovala, že v Číně nebyla bublina na trhu s nemovitostmi a že úsilí vlády brzdit úvěrování zhoršilo možnosti financování projektů.

Podle Michaela Klibanera, vedoucího výzkumu realitní společnosti Jones Lang LaSalle, je cílem nové daně spíše potlačování snahy hromadit si majetek než zkrocení růstu cen. "Dříve byly nulové poplatky z majetku, teď se to mění," řekl.