Některé firmy vidí v SARS zlatý důl

  • 5
Smrtící epidemie SARS se pro řadu firem stala vítanou finanční injekcí. Prodejci ochranných oděvů, dýchacích masek, čističek vzduchu, gumových rukavic či bylinných medikamentů těží z obav, které nákaza šíří.

Například kalifornská společnost Knight-McDowell, která vyrábí bylinný prostředek proti nachlazení Airborne, zaznamenala růst prodejů na asijském trhu na osminásobek.

A to společnost nijak netvrdí, že Airborne SARS léčí, nebo působí jako účinná prevence.

"Nechceme nikoho klamat a předstírat, že je to lék na SARS. Ale pokud si to lidé chtějí myslet, Bůh jim žehnej," říká spolumajitel firmy Rider McDowell.

Tento přístup však není v časech, kdy panika otevírá peněženky, zcela obvyklý. Strach ze SARS se šíří rychleji než nemoc samotná a spousta přípravků se tváří, že dokáže před nákazou uchránit.

"Spotřebitelé nečiní rozhodnutí na základě logické úvahy. Jejich reakce jsou přehnané," říká losangeleský profesor marketingu Gerard Tellis.

Jedna firma tak například nabízí "preventivní balíček proti SARS", který obsahuje čtyři obličejové masky, antibakteriální krém na ruce a padesát latexových rukavic - to vše za devatenáct dolarů (asi 550 korun).

Ti, kdo se chtějí chorobě postavit s lepší výbavou, si mohou u firmy Ani Safety koupit za 624 dolarů dokonce kompletní hermetický oblek. Obří zlatavá kombinéza s masivní helmou by se neztratila ani ve sci-fi filmu z padesátých let.

"Každý den, kdy to trvá, tržby rostou," říká jeden z majitelů firmy Krikor Topouzian.

Zvěsti o tom, že některé přípravky by mohly proti SARS účinkovat, vyhnaly vzhůru i ceny akcií některých farmaceutických firem. Například firma ICN Pharmaceuticals zaznamenala během jediného růst o osmnáct procent.

Stačilo k tomu jediné: Světová zdravotnická organizace zařadila její lék ribavirin na seznam medikamentů, které lze proti SARS nasadit.

,
Témata: Dolar, nachlazení, nemoc, SARS