Americká vláda od loňského podzimu poskytla AIG pomoc už třikrát. Ilustrační foto

Americká vláda od loňského podzimu poskytla AIG pomoc už třikrát. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Někteří zaměstnanci pojišťovny AIG zřejmě vrátí prémie

  • 6
Patnáct z dvaceti vysoce postavených manažerů pojišťovny AIG se rozhodlo, že vrátí v plné výši prémie,které jim firma vyplatila. Informoval o tom generální prokurátor státu New York Andrew Cuomo.

Společnost AIG, kterou musel miliardami dolarů zachraňovat stát, vyplatila zaměstnancům prémie celkem za 165 milionů dolarů (asi 3,26 miliardy Kč). Za to se dostala pod palbu kritiky, USA nyní chtějí peníze za bonusy zpět.

"Chválím ty zaměstnance, kteří vracejí prémie. Myslím, že poslouchají americký lid," řekl Cuomo. Řadoví Američané dávali nad vysokými prémiemi v AIG najevo značné rozhořčení. V době krize, která připravuje řadu lidí o práci, se podle nich musí uskrovnit všichni. Zvlášť pokud dostávají peníze daňových poplatníků.

Cuomo doufá, že prémie se nakonec rozhodne vrátit více zaměstnanců, v nejlepším případě by prý jeho kancelář mohla zajistit zhruba 80 milionů dolarů.

Devět z deseti zaměstnanců, kteří dostali nejvyšší prémie, už se podle něj dohodlo na jejich vrácení.

Šéf Fedu hájil zásah státu

O aféře kolem odměn dnes jednal Finanční výbor amerického parlamentu s ministrem financí Timothym Geithnerem a šéfem centrální banky Benem Bernankem.

Bernanke hájil státní pomoc při záchraně pojišťovny. Prohlásil, že tato podpora byla nutná k odvrácení podobného finančního rozvratu, jaký ekonomiku postihl ve 30. letech minulého století. Celý případ však také podle něj ukazuje, že je nutné přijmout nová pravidla pro řešení potíží velkých nebankovních finančních společností a zlepšit nad nimi dohled.

"Situace AIG také ukazuje potřebu silného, účinného a konsolidovaného dohledu nad všemi systémově důležitými finančními firmami," řekl.

Bernanke připomněl, že AIG bylo nutné zachránit kvůli systémovému ohrožení celého finančního sektoru, protože její potíže přišly hned po zářijovém vyhlášení bankrotu investiční banky Lehman Brothers, který eskaloval finanční krizi. - více zde

Americká vláda od loňského podzimu poskytla AIG pomoc už třikrát. Podnik tak může čerpat až 180 miliard dolarů (asi 3,7 bilionu Kč), ale zhruba 80 procent akcií už patří daňovým poplatníkům. Vláda se snaží podmínky pomoci změnit tak, aby získala zpět částku vyplacenou na prémiích. Mohla by ale i sáhnout k vysokému zdanění těchto bonusů.

,