Němci nabízejí Česku domky z paneláků

  • 94
Němečtí stavební inženýři chtějí už podruhé Čechy oslovit s podobnou nabídkou. Zatímco tady se diskutuje o rekonstrukci panelových domů, ty východoněmecké už se bourají. A Němci se ani po loňské vlně odporu nevzdávají naděje, že z použitelných panelů budou u nás stavět rodinné domky.

Na Technické univerzitě v Chotěbuzi vzniká projekt výstavby rodinných domků z údajně kvalitních betonových dílů, o který mají zájem zatím nejmenovaní partneři z Liberecka.

Z německých panelů vyrostou české domy

Podobný projekt přitom loni sklidil v České republice negativní reakce.  - více zde

"Stavby musejí být cenově příznivé a kvalitní," prohlašuje technoložka Angelika Mettkeová z chotěbuzské univerzity, která se problému panelových domů věnuje od 80. let.

"Nikdy bych přitom nepřipustila, aby vznikl dojem, že Němci chtějí posílat do zahraničí odpad," dodala.

Narážela tím na loňský případ firmy z Lipska, která se chystala prodávat na zisk panely do Česka.

Jedna bouře už se přehnala
Mezinárodní transferové centrum ekologické techniky v Lipsku loni vyvolalo bouři když oznámilo, že jedná o stavebních projektech v oblasti Liberce, Karlových Varů a Plzně a že má odtamtud zájemce.

Mettkeová předtím byla s Lipskými v kontaktu, nakonec se ale podle jejích slov firma ukázala jako nespolehlivá a dnes už neexistuje.

O nových možnostech uplatnit východoněmecké panely na východě Evropy i například v Nizozemsku tento týden napsal německý týdeník Der Spiegel.

Německá vláda, která řídí a finančně zajišťuje program likvidace nevyužívaných panelových domů, však má o dalším uplatnění materiálů pochybnosti.

"Využití těchto panelových dílů je podle nás drahé a dál se nevyplatí," míní mluvčí ministerstva výstavby a dopravy v Berlíně.

"Nijak se v těchto projektech neangažujeme, protože to není hospodárné," dodal.

Projekt je v plenkách
Nový záměr s partnery z Liberce je zatím v raném stadiu, říká technoložka z Chotěbuzi.

"Když to půjde hladce, pak by se ale projekt mohl realizovat v polovině příštího roku," uvedla.

Blíže nechce o záměru mluvit, dokud nebude dobře připraven i s dalšími
zainteresovanými na německé straně.

"Chceme nyní napravit, co se loni pokazilo. Čeští partneři jsou citliví a nelze je zraňovat," říká Mettkeová.

Žádná konkrétní lokalita pro výstavbu domků prý zatím vybrána nebyla. Existuje pouze projektová skica. Ve fázi hledání jsou také němečtí dodavatelé vhodných a kvalitních panelů.

Betonové vilky
Der Spiegel přinesl snímek městských vilek, které by se měly z betonových dílů stavět. Zmiňuje i společný maďarsko-německý projekt, v jehož rámci by se prodávaly použité panely z oblasti města Brandenburgu, který leží východně od Berlína.

V Maďarsku by se z nich stavěly cenově přijatelné rodinné a řadové domky.
Maďarsko-německý program recyklace panelů má navíc zahrnovat od roku 2004 řešení bytového problému v některých oblastech bývalé Jugoslávie.

Na východě Německa se má do roku 2009 zbourat asi 350 tisíc panelových bytů. Důvodem je přetlak na trhu, neboť volný je asi jeden milion bytů, převážně v panelové zástavbě.

Německá vláda vyčlenila na příslušnou modernizaci, rekonstrukci a demolici 2,7 miliardy eur.

,