V podniku Mero spravují ropné rezervy České republiky(18. července 2012, Praha)

V podniku Mero spravují ropné rezervy České republiky(18. července 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Němci prodávají sklad Viktoriagruppe, Češi naftu nestihnou odvézt

  • 81
Areál zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Krailingu, kde má Česká republika uloženou naftu za 1,2 miliardy korun, jde do prodeje. Datum, do kdy si Češi mají své zásoby odvézt, je 30. dubna. Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra je to nereálné.

Insolvenční správce Mirko Möllen uzavřel podávání nabídek a s prodejem areálu společnosti Viktoriagruppe nechce váhat. Pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) to je komplikace, protože o odvozu nafty bude muset jednat s novým majitelem, uvedl server Lidovky.cz.

Insolvenční správce v polovině února stanovil termín převozu české nafty do 30. dubna. To ale předseda SSHR Pavel Švagr označil za nereálné. Železniční vlečka u skladu je rozbitá a po silnici se takové množství nafty odvézt nedá. Místní úřady pustí do klidové zóny v Kraillingu jen pět cisteren denně, pro transport je jich přitom třeba 2500. Je tedy pravděpodobné, že areál bude prodán dříve, než Češi stihnou naftu odvézt.

„Pan Möllen nás informoval, že má vážné zájemce o koupi areálu a že je připraven sklad v krátké době prodat,“ řekl serveru Švagr. V tomto týdnu bude s Möllenem o transakci jednat. „Prodej areálu skladu v Kraillingu by mohl mít vliv na odvoz naší nafty. Důležitá proto budou další jednání s insolvenčním správcem,“ podotkl Švagr. SSHR bude muset s novým majitelem vyjednávat o opravě rozbitých kolejí i samotných podmínkách odvozu nafty.

Zájemce o koupi areálu zatím insolvenční správce tají. „K zájemcům a obsahu jednání se nemohu vyjádřit. Věřitelský výbor bude v brzké době informován, ale to závisí rovněž na dalším průběhu rozhovorů se SSHR,“ sdělil Lidovkám Möllen.

S Möllenem se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Podle dřívějších informací je hodnota uložené nafty 1,2 miliardy korun. SSHR přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů Kč a dalších až 300 milionů korun podle zdroje ČTK při přihlašování pohledávek požadovaly české celní a daňové úřady. Češi si tak celkem nárokují až 1,8 miliardy Kč.