V podniku Čepro spravují produkty z ropy a produktovody, kterými putují přes...

V podniku Čepro spravují produkty z ropy a produktovody, kterými putují přes celou ČR (18. července 2012, Předonín). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Němci svěří krizové zásoby ropy Čechům. Ti o své v Německu mohou přijít

  • 60
Češi u sebe uskladní německé krizové zásoby nafty. Bude to vůbec poprvé, co na svém území budou skladovat pohonné hmoty zahraničního státu. Paradoxní je ale to, že Češi o své zásoby v německém Krailingu zřejmě přijdou.

Dohodu uzavřel státní podnik Čepro s organizací Erdölbevorratungsverband (EBV), která má v Německu na starosti skladování krizových zásob ropných produktů.

Pikantní ovšem je, že České republice nadále hrozí, že v německém skladu Krailling utopí v politicky citlivém sporu o naftu až 1,8 miliardy korun.

Zúčastněné strany popírají, že kauza společnosti Viktoriagruppe čerstvý kontrakt s německou správou rezerv ovlivnila. Spekulace, že by česká strana mohla čerstvého kontraktu využít pro prosazení svých zájmů v kauze zkrachovalé Viktoriagruppe, ostře odmítá hlavně šéf Čepra Jan Duspěva.

„Máme velký problém na německé straně kvůli těmto novinářským spekulacím,“ říká rozladěně.

Němci by v Česku mohli skladovat až 60 tisíc metrů krychlových hmoty, dohoda zatím nespecifikuje, jestli půjde o naftu, surovou ropu či nějaký druh topných olejů. Čepro by na tom mohlo vydělat až 50 milionů korun ročně.

EBV odpovídá v Německu za skladování krizových zásob ropných produktů na devadesát dní a je obdobou české Správy státních hmotných rezerv.

„Za tímto účelem uzavírá EBV smlouvy s německými i zahraničními majiteli skladů o povrchovém i podzemním uskladnění surové ropy, benzinu, nafty, topného oleje EL a leteckého paliva JET A1,“ uvedl pro MF DNES Ralph Klesel, šéf oddělení logistiky a zásob EBV.

Kauza Viktoriagruppe

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování nafty v ČR v dubnu 2004. Firma měla nepřehlednou vlastnickou strukturu. Za německou společností stáli patrně podnikatelé Petr Malý a Rostislav Halášek.

V roce 2010 byl uzavřen dodatek umožňující skladovat českou naftu v Německu. V září 2014 byla na firmu vydaná exekuce kvůli mnohamilionovým dluhům na daních, v prosinci na sebe Viktoriagruppe podala insolvenční návrh. To už mezi Malým a Haláškem probíhal boj o ovládnutí firmy.

V insolvenčním řízení SSHR a další instituce přihlásily pohledávky za 1,8 miliardy korun, zejména za uskladněnou naftu. Správce však nároky neuznal.

Jestli Němci byli při tvorbě kontraktu opatrnější a zda je smlouva s Čepro zajištěná, aby Německo o zásoby nepřišlo podobně, jako tomu bylo u českých zásob skladovaných zkrachovalou společností Viktoriagruppe v Bavorsku, však nechtěl komentovat. „Prosíme o pochopení, že nemůžeme sdělovat detaily k jednotlivým smlouvám,“ dodal Klesel.

První zárodky kontraktu Čepra s německou agenturou EBV se datují do roku 2013, tedy dva roky před krachem Viktoriagruppe. A podle vládního dokumentu z poloviny roku, který má MF DNES k dispozici se zdá, že Němci si ve smlouvě svůj majetek pohlídali lépe než Češi.

Hmotu, kterou pro Němce bude Čepro skladovat, například nebude vlastnit německá agentura, ale přímo Čepro. Němci si tak budou platit jen jakousi rezervaci dojednaného objemu rezerv, který jim v případě potřeby společnost Čepro bude muset dodat. Předpokládaná cena za skladování je 1,5 až 2,5 dolaru za metr krychlový za jeden měsíc.

V případě Viktoriagruppe naopak uskladněnou naftu vlastnil přímo český stát, respektive Správa státních hmotných rezerv. Poté, co firma skončila v závěru roku 2014 v insolvenci, však nároky Česka zpochybnil insolvenční správce Mirko Möllen.

Dohoda o naftě na obzoru

Případ Viktoriagruppe nyní běží bez významnějších posunů a zúčastněné strany ho nechtějí komentovat. Správce v létě předběžně zamítl české nároky, takže Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových chystá žalobu.

Vidina vleklých právních sporů v kombinaci s nízkou trvanlivostí hmoty v insolvenční podstatě vytváří prostor pro mimosoudní dohodu. Bavorský správce přišel podle serveru Lidovky.cz s návrhem, že Česku přizná 80 procent nafty, zatímco 20 procent zůstane v podstatě a bude použito pro výplatu všech věřitelů.

V rámci současného znění dohody ale za českým státem půjdou další náklady, třeba osm milionů na opravu železniční vlečky, po které by se nafta do Čech dostávala.

I proto se na této kompromisní verzi neshodují zdaleka všichni. Podle informací MF DNES se do ní příliš nechce šéfovi Správy státních hmotných rezerv Pavlu Švagrovi, který by za faktickou „ztrátu“ pětiny nafty nesl odpovědnost.

Naopak na verzi „80:20“ údajně podporuje šéfka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu. Oficiálně však případ ani jedna z institucí nechce komentovat. Návrh dohody bude údajně do 14 dnů projednávat česká vláda.

„Insolvenční řízení společnosti Viktoriagruppe v současné době probíhá a Česká republika s insolvenčním správcem intenzivně jedná. Vzhledem k tomu, že tato jednání Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nechce žádným způsobem ohrozit, nelze nyní sdělovat žádné podrobné informace. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových činí a bude činit všechny potřebné kroky k ochraně zájmů České republiky,“ říká Radek Ležatka, mluvčí ÚZSVM.

, ,