Němci tlačí nižšími daněmi na sousedy

Revoluční snížení daní v Německu, které již schválily obě komory německého parlamentu a jež má občanům a firmám ušetřit za pět let až 57 miliard marek ročně, možná nezůstane bez odezvy v ostatních zemích. Největší reforma daní v poválečné historii Německa totiž podle ekonomických expertů přinutí okolní země, aby o podobných krocích začaly přinejmenším přemýšlet.

"Kromě blahodárného vlivu na německou ekonomiku je daňová reforma pozitivní rovněž proto, že přinutí další evropské země, aby o snížení svých daňových sazeb také uvažovaly. Hlasy o úpravě sazeb se ozývají například z Francie a události v sousedním Německu tuto debatu jistě urychlí. Rozmůže se tak daňová konkurence, což je pro evropskou ekonomiku jen dobře," míní Holger Schmieding z investiční banky Merrill Lynch.

Podle studie této společnosti dostane sousední ekonomika injekci v objemu zhruba jednoho procenta hrubého domácího produktu, což by mělo zvýšit soukromou spotřebu a umožnit největší evropské hospodářské velmoci srovnat růst s ostatními regiony v západní Evropě.

Daně se od příštího roku v Německu snižují jak pro podniky, tak pro občany. Zatímco dnes Němec s průměrným příjmem odvádí státu na daních a sociálním pojištění 42 procent svého příjmu, v roce 2005, kdy postupné snižování daní skončí, se odvody sníží zhruba na 38 procent. Firmy se dočkají úlevy už příští rok, kdy souhrnné zdanění jejich zisků klesne pod 40 procent.

"Debatu, jak má vypadat konkurenceschopný daňový systém, musí sledovat i země, jež na vstup do Evropské unie teprve kandidují. Především kvůli své politice ve vztahu k zahraničním investorům," míní Thomas Mayer z frankfurtské pobočky investiční banky Goldman Sachs.

Ministr financí Pavel Mertlík loni při nástupu do funkce slíbil, že například u podnikových daní bude časem snižování prosazovat. "Tlak na snižování daní z příjmů právnických osob je celosvětový, je velmi silný a nás se bude týkat také," prohlásil loni v červenci, těsně poté, co parlament již jedno snížení podnikových daní schválil, a sice z 35 na 31 procent.

Podle ministrova mluvčího Libora Vacka slib stále platí. "Je to stále aktuální, i když určitě ne pro letošní rok. Žádný přesný harmonogram zatím neexistuje. Podle vývoje ekonomiky uvidíme, co si můžeme dovolit," uvedl Vacek.

Mertlík však chce kompenzovat úlevy zvýšením jiných daní - loni zmiňoval kromě nárůstu spotřebních daní také zvýšení daní z příjmu fyzických osob. Strategie české vlády je totiž taková, že celkové daňové břemeno má zůstat zachováno a odvody se mají pouze postupně přesouvat mezi jednotlivými druhy plátců. V Německu se naopak snižují souběžně i tyto daně a výpadek příjmů vláda vyrovná seškrtáním výdajů.

Vidina nižšího zdanění v Německu by podle expertů agentury Czechinvest, která investory do České republiky láká, skutečně mohla některé z nich zviklat. "Snížení daňové zátěže v Německu by mohlo mít vliv na investice těch společností, které vytvářejí velkou přidanou hodnotu a které mají malý podíl lidské práce. Mohou se najít případy, kdy by se jim už možná nevyplatilo přesouvat své kapacity na východ. Naopak u společností, které potřebují hlavně levné zaměstnance, nebude hrát snížení daní v Německu žádnou roli," míní ředitel Czechinvestu Martin Jahn.